Hrvatska do ožujka 2026. bez mina: Preostale još tri županije za razminiranje
Hrvatska bi do ožujka 2026. godine trebala biti bez mina, tako stoji u planu Ministarstva unutarnjih poslova. Od 14 županija koje je trebalo pregledati i očistiti od mina, preostale su tri: Ličko-senjska, Sisačko-moslavačka i Karlovačka. U0 Hrvatskoj je stradalo 612 osoba od razminiranja i mina, a od toga 208 smrtno. Nedavno je blizu Ogulina poginuo 32-godišnji pirotehničar tijekom razminiranja, a to je ujedno i jedno od zahtjevnijih područja za razminiranje.

Razminiranje | Foto: Ministarstvo unutarnjih poslova
Hrvatska bi 1. ožujka iduće godine trebala postati zemlja oslobođena od minske opasnosti. Kada je krenuo postupak razminiravanja 14 županija su bile minski sumnjiva područja, a nakon gotovo tri desetljeća rada, preostale su još tri: Ličko-senjska, Sisačko-moslavačka i Karlovačka. U razminiranju i od mina u Hrvatskoj je stradalo 612 osoba, a od toga 208 smrtno. Prema Planu protuminskog djelovanja za 2025. godinu, Hrvatska bi do 1. ožujka 2026., trebala postati zemlja bez mina.
Najopasnije područje nedavno odnijelo žrtvu
Postoje tri metode koje se koriste pri razminiranju, ovisno o konfiguraciji terena. Koristi se strojna priprema terena, ručna detekciju mina i psi za detekciju mina. Naime, kada stroj pripremi površinu, psi mogli kvalitetno pretražiti područje koje je tretirano, objasnio je za HRT Nikša Bogdanić, načelnik Hrvatskog Centra za razminiranje Ravnateljstva Civilne zaštite.
Prije nekoliko dana poginuo je 32-godišnji pirotehničar prilikom razminiravanja u mjestu Oštarije kod Ogulina. Taj teren je i jedan od najtežih od onih koji su preostali, kazao je pirotehnički nadzornik Tomislav Roviščanec iz Hrvatskog centra za razminiranje. Naime, radi se o velikom, brdskom području koje je na dijelovima dosta nepristupačno. Zbog izražene kosina na takvima dijelovima nije moguće primijeniti strojeve, pa se tada 70 posto poslova na radilištu obavlja ručnom detekcijom mina.
Umirovljenje pirotehničara
Prema podacima HZMO-a u svibnju je za 724 umirovljenika koji su radili poslove razminiranja, isplaćena prosječna mirovina u iznosu od 867,65 eura. Pirotehničari ostvaruju pravo na starosnu mirovinu bez obzira na godine života, a uvjet je da imaju 25 godina mirovinskog staža. Od toga najmanje osam godina treba biti na poslovima pretraživanja, razminiranja, nadzora ili tehničkog izvida. Ministarstvo rada i mirovinskog sustava promijenilo je zakonske odredbe oko umirovljenja radnika koji su radili na poslovima razminiranja, pa sada i voditelji radilišta i pomoćni radnici mogu primati mirovinu pod uvjetima kao i pirotehničari, više o tome pisali smo ovdje.
Umirovljenica o iskustvu razminiranja
Umirovljenica Nada koja je kao pirotehničarka radila 10 godina ispričala je za HRT svoje iskustvo. Prvi put je na minski sumnjiv teren ušla 1998. godine i to u Pakracu. Kazala je da su na terenu provodili po tri tjedna u komadu, a nakon toga su imali tjedan dana odmora. Godinama je sudjelovala u razminiranju po cijeloj zemlji.
– Škare i pipalica, bez pancirke, bez kacige. Bio je protokol, zoveš voditelja, obilježi se, vidi se može li se onesposobiti ili se uništava na licu mjesta, ako je opasna za rukovanje, ispričala je.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.