Hrelja: Vlada riskira tužbu građana koji su u mirovinu otišli ove godine

Jasmina Grgurić Zanze
11. listopada 2019.
Novosti
A- A+

Vlada je u četvrtak usvojila predložene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju kao rezultat prihvaćanja svih zahtjeva referendumske incijative “67 je previše” te pratećeg paketa zakona o radu, kako bi omogućila dulji ostanak u svijetu rada onima koji to žele. Građani će tako od 2020. u mirovinu po povoljnijim uvjetima nego ove godine. Da Vlada time riskira tužbu, upozorava HSU-ov Silvano Hrelja.

Silvano Hrelja (Snimak zaslona/HRT)

Nakon što je Vlada u četvrtak i službeno prihvatila sve zahtjeve inicijative “67 je previše” izravnim mijenjanjem Zakona o mirovinskom osiguranju, umjesto raspisivanja referenduma, izmjene će se uskoro naći u hitnoj saborskoj proceduri kako bi s primjenom startale od 1. siječnja iduće godine.

Očekuju se pritom određene korekcije, kao i amandmani. Jedan od njih već je pripremila Hrvatska stranka umirovljenika.

Ponudit će amandman da se i njima smanji penalizacija

Silvano Hrelja ističe da Vlada riskira tužbu pred Europskim sudom za ljudska prava od onih građana koji su ove godine otišli u mirovinu. Naime, oni će za pet godina ranijeg odlaska u mirovinu biti penalizirani za 18 posto, a od 1. siječnja će biti penalizirani 12 posto što je za trećinu manje. Rezultat je to mirovinske reforme od 1. siječnja ove godine, a koju su sindikati sada srušili.

“To je nedopustivo da ljudi budu tako diskriminirani, zato što 6 posto doživotne razlike nije malo” – rekao je Hrelja gostujući u emisiji Studio 4 HRT-a.

Predsjednik HSU-a dodao je da ako Vlada neće sama staviti amandman na ovaj prijedlog zakona da će onda oni ponuditi amandman da se u nekom razumnom roku, svim umirovljenicima koji su ove godine otišli u mirovinu izda novo rješenje s penalizacijom 0,20 posto po mjesecu ranijeg odlaska u mirovinu.

“I ja imam status branitelja, iako ga nisam tražio”

Komentirao je i braniteljske mirovine, rekavši kako temelj hrvatskog društva treba biti život od rada, od onoga što studiramo, onoga što znamo. Ne može se, kaže, složiti s ministrom Medvedom da su branitelji temelj društva, već su oni temelj hrvatske neovisnosti za koju su se borili u prvim redovima.

“Ja sam sam branitelj, imam status branitelja, iako ga nisam tražio, 13 dana sam mobiliziran u Oluji…” – rekao je Hrelja.

O razdvajanju povlaštenih mirovina dodao je:

“Niti jedna zemlja EU, osim Hrvatske nije razorila svoj mirovinski sustav koji više nema ni svoju poslovnu, a ni financijsku autonomiju, a to je prvi stup mirovinskog osiguranja. Kada netko isplaćuje mirovinu koja nije pokrivena radom, proračun mora transferirati novac za to. Kod nas takvo što ne postoji.”

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap