Genetičar upozorio da ne znamo koji soj virusa kruži, otkrio i stvarni broj zaraženih

Jasmina Grgurić Zanze
3. rujna 2020.
Novosti
A- A+

Hrvatska bilježi rekordni broj zaraženih osoba unutar 24 sata, njih čak 369 u jednom danu. Oboljelih je trenutno ukupno 2.634. No, da je stvarna brojka zaraženih puno veća, upozorava genetičar dr. sc. Oliver Vugrek, voditelj Laboratorija za naprednu genomiku pri Institutu “Ruđer Bošković”. Kao glavni problem vidi činjenicu da uopće ne znamo koji soj virusa trenutno kruži našom populacijom. Taj podatak mogao bi se doznati jednostavnim istraživanjem za koje treba izdvojiti samo 40.000 kuna, no država nema sluha.

Znanstvenik Oliver Vugrek (Snimak zaslona/Z1 Televizija)

Hrvatska bilježi rekordne brojke potvrđenih slučajeva zaraze Covidom-19, no kolika je zapravo stvarna brojka zaraženih? Svi se slažu da je ona veća od trenutna 2.634 oboljela, no ne slažu se koji model multiplikacije pritom koristiti. Odgovor daje znanstvenik dr. sc. Oliver Vugrek, voditelj Laboratorija za naprednu genomiku pri Institutu “Ruđer Bošković”.

Hrvatska ne da 40.000 kuna da bi otkrila soj virusa

Kao glavni problem pritom vidi što ne znamo koji soj virusa trenutno kruži našom populacijom. Država bi za to istraživanje trebala izdvojiti oko 40.000 kuna, no sluha za ovako važno pitanje nema. Vugrek je sa suradnicima proveo detaljnu analizu genoma virusa SARS-CoV-2. No, u daljem istraživanju zaustavio ih je manjak neznatnih financijskih sredstava.

Smatra da je stvarna brojka zaraženih najmanje pet puta veća.

“Postoji studija iz Španjolske objavljena u srpnju. Nalazi toga nacionalnog ispitivanja seroprevalencije za SARS-CoV-2 pokazuju da je prevalencija IgG antitijela protiv koronavirusa u Španjolskoj oko pet posto. Dakle, pet posto zaraženih. Trenutačno je stanje oko 460 tisuća detektiranih na populaciju od oko 46 miljuna. To znači da je pet posto oko 2,3 miljuna, što je oko pet puta više nego detektiranih slučajeva. Ispitivanje se temelji na oko 61.000 ispitanika. Prema mojim saznanjima, ovo je najveća populacijska studija seroprevalencije SARS-CoV-2 u Europi” – rekao je Vugrek za Slobodnu Dalmaciju.

Takva prognoza značila bi da je u Hrvatskoj trenutno više od 10.000 oboljelih.

No, ono što zabrinjava jest da se Europom širi potpuno novi soj virusa, ali mi ne znamo je li on dominantan i u Hrvatskoj. Velika vjerojatnost jest da je u ljetnim mjesecima došlo upravo do ovakvog scenarija.

Kada bi svi nosili maske, zaraze bi bilo manje

“Naime, novi soj koji se brže širi je tako postao dominantan među okvirno 37.000 analiziranih genoma virusa (znanstveni rad o tome je objavljen u vrlo kvalitetnom časopisu Eurosurveillance). Ne znamo je li taj novi soj prisutan i u RH i je li postao prevladavajući i kod nas” – pojašnjava.

Razlog neznanja nedostatak je financija, pri čemu bi za analizu 50 uzoraka trebalo svega 40.000 kuna. Uzorci virusa analizirali bi se iz nekoliko gradova i odmah bismo znali s kojim sojem imamo posla, jer virus je u odnosu na početak izbijanja epidemije mutirao.

Vugrek kaže i da su ponovna oboljenja moguća i nakon što se virus preboli, kao i kod gripe, a osvrnuo se i na važnost prevencije.

Epidemiolog Kolarić: Posebno moramo paziti na starije ljude u zatvorenim kolektivima

“Jedan njemački znanstvenik tvrdi da bi virus nestao kad bi se cijeli svijet držao mjere nošenja maski mjesec dana. Nošenje maski je osnova, ako bi se svi držali toga, zaraze bi sigurno bilo manje. Strože mjere, to je stvar Nacionalnog stožera. Treba više testirati, a ne zatvarati teretane. Nije teretana mjesto zaraze, niti su svadbe, nego ljudi koji dolaze nedetektirano na takva mjesta. Ako možete identificirati zaražene efikasno, neće biti potrebne posebne mjere ili zatvaranje nekih objekata” – zaključio je znanstvenik za Slobodnu Dalmaciju.

 

Copy link
Powered by Social Snap