Diljem Europe zaoštravaju se mjere štednje: u Italiji su najavljene kazne, u Hrvatskoj vrijede slična pravila

Ana Kanazir
7. rujna 2022.
Novosti
A- A+

Zbog sve viših cijena energenata kao i zbog slabije opskrbe u Europi i neizvjesnosti kako će se sve odvijati po zimi, neke su zemlje već sada odlučile poduzeti određene mjere štednje. Tako će Italija novčano kazniti građane koji se griju na previsokim temperaturama, a određene smjernice postoje i kod nas.

racun struja HEP

Foto: Mirovina.hr

U Irskoj se također počelo štedjeti sa slabijim grijanjem, a i Njemačka je najavila svoje mjere štednje energije. Popis zemalja koje uvode mjere je svakim danom sve veći, a mjere su sve rigoroznije. Ipak, u talijanskim medijima se priča kako će se građani koji se ne pridržavaju mjera kažnjavati i to velikim iznosima.

racun struja HEP
Toplije se odjenite: Vlada prihvatila smjernice o uštedi energije te ograničila visinu sobnih temperatura

Kako izgleda situacija u Europi?

Kod nas su određene smjernice za uštedu energije, pri čemu je preporuka ograničiti temperaturu grijanja. Tako se prostorija može grijati na najviše 21 stupnja, a hladiti na najmanje 25 stupnja. Više o tome možete vidjeti ovdje.

U Irskoj se također smanjuje grijanje, ali se i pozivaju zaposlenici u javnom sektoru da svi rade u uredima na istom katu. Tamo će se grijati na najviše 19 stupnjeva, a mole se građani da ne peru odjeću i posuđe između 17:00 i 19:00 sati, piše N1.

U Španjolskoj je grijanje ograničeno na 19 stupnjeva, a izlozi trgovina će nakon 22 sata biti u mraku. Preporuka je da privatni sektor radi od kuće, a nove mjere će još donijeti.

Francuska se sprema tek predložiti sve svoje mjere štednje, dok je za sada oznato da stanovnici trebaju sve manje koristiti klima uređaje za grijanje ili hlađenje, dok temperature u unutarnjim prostorima po zimu ne smiju prelaziti 19 stupnjeva. Predsjednik Macron računa da će doći do uštede energije od 10 posto.

ljubo jurčić
Krizni savjeti Ljube Jurčića: Uložite u škrinju, pripremite zimnicu, pođonite cipele...

Oštre mjere u Europi

Talijanski mediji prenose kako njihovi građani svoje stanove smiju grijati na najviše 19 stupnjeva, dok se sezona grijanja pomiče na 15 dana, odnosno grijanje je dopušteno tek od studenoga, a grijati se smije jedan sat manje dnevno. Ovime bi se moglo uštedjeti od tri do šest milijardi kubičnih metara plina. U Italiji od prije postoje određene mjere za pretjerano grijanje, ali sada se priča i o kazni od čak 2.500 eura za one koji se ne pridržavaju mjera, piše poslovni.hr.

U Njemačkoj je s druge strane donesen paket mjera koji ograničava grijanje radnog mjesta na najviše 19 stupnjeva, odnosno na radnim mjestima gdje se obavlja težak fizički rad temperatura prostora bi trebala biti najviše 12 stupnjeva. Osim toga, u Njemačkoj neće moći biti uključene svjetleće reklame i rasvjete u izlozima od 22:00 sata navečer do 6:00 sati ujutro, a smanjuje se i potoršnja tople vode. Ovime se misli uštedjeti do dva i pol posto potrošnje energije.

Neke zemlje još nemaju mjere

Francuska se sprema tek predložiti sve svoje mjere štednje, dok je za sada oznato da stanovnici trebaju sve manje koristiti klima uređaje za grijanje ili hlađenje, dok temperature u unutarnjim prostorima po zimu ne smiju prelaziti 19 stupnjeva. Predsjednik Macron računa da će doći do uštede energije od 10 posto.

Mnoge zemlje nisu još donijele svoje mjere štednje, ali gotovo sve europske zemlje imaju neke planove donošenja određenih mjera.

Ako želite sami izračunati potrošnju struje, možete to napraviti uz pomoć kalkulatora za izračun cijena, o kojem smo pisali ovdje. 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap