Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Ilustracija | Pexels
Vlada je povećala iznos sredstva za uzdržavanja državljana trećih zemalja za odobreni privremeni boravak u svrhu rada na 57 posto mjesečne neto isplaćene plaće lani, odnosno na 60 posto za privremeni boravak u druge svrhe. Blok umirovljenici zajedno (BUZ) kritizira ovaj potez Vlade i poručuje da država više brine o migrantima nego o vlastitim umirovljenicima. Umirovljenica Zdenka iz Virovitice komentirala je da teško živi od mirovine, a cijeli život je uplaćivala u mirovinski fond, više o tome pisali smo ovdje.
S obzirom na to da je minimalna plaća za 2026. godinu određena u iznosu 970 eura bruto, odnosno oko 750 eura neto, Vlada je povećala sredstva za uzdržavanje državljana trećih zemalja kako iznos ne bi bio manji od neto minimalne plaće. Tako se taj iznos povećava s 659 eura na 751,26 eura za privremeni boravak u svrhu rada, a za privremeni boravak u druge svrhe iznos se povećava sa 659 na 790,80 eura.
– Postoje trenuci kada se apsurd državnih politika više ne može relativizirati frazama o ‘humanosti’, ‘EU direktivama’ ili ‘složenim okolnostima’. Jer činjenice su neumoljive, u Hrvatskoj se, prema načinu na koji država raspodjeljuje javni novac i definira pravo na dostojanstven život, više isplati biti ilegalni migrant, izbjeglica ili prognanik nego umirovljenik koji je desetljećima radio, uplaćivao doprinose i gradio ovu državu, komentira predsjednik BUZ-a Milivoj Špika.
BUZ tvrdi da se tu ne radi o socijalnoj polici, nego da je to svjesna institucionalna nepravda. Ističe da migranti i izbjeglice imaju osiguran besplatan smještaj, hranu, grijanje i zdravstveno, a u isto vrijeme na tisuće hrvatskih umirovljenika koji su stvarali BDP, punili proračun i održavali javne sustave danas jedva preživljavaju s mirovinama koje ne pokrivaju ni osnovne životne troškove. Umirovljenik Božidar je rekao da je prije više mogao uštedjeti i pomoći djeci, a sad više ne može, više o tome ovdje.
– Hrvatskoj Vladi, očito, nije problem skrbiti o osobama koje nisu ni sudjelovale u izgradnji društva niti su u njega ikada uplaćivale doprinose. Nije problem zbrinjavati i one koje druge države Europske unije vraćaju tajnim letovima jer su u te zemlje ušli ilegalno, iz Hrvatske u koju su ušli također ilegalno, često bez ikakvih dokumenata. Za njih se novac uvijek pronađe. Za hrvatske beskućnike, siromašne umirovljenike i starije osobe koje biraju između grijanja i hrane sustav ne funkcionira. Njih se prepušta samima sebi, pučkim kuhinjama i povremenim jednokratnim mjerama koje služe isključivo za politički PR, navodi BUZ.
Nelogičnost ove situacije je u tome što Vlada očito vrlo precizno zna koliki je minimalni iznos potreban za dostojanstven život u Hrvatskoj, a umirovljenicima se poručuje da žive od 40-ak posto prosječne plaće nakon što su radili cijeli život, smatra BUZ. Dodaju da to nije slučajnost, nego svjesna politička odluka da se umirovljenike tretira kao trošak, a ne kao ljude.
– Odluka da se socijalna osjetljivost selektivno primjenjuje, ovisno o političkim interesima, a ne o pravednosti. Društvo koje sustavno poručuje da se više isplati ne raditi, ne doprinositi i ne graditi zajednicu nego pošteno odraditi cijeli radni vijek dugoročno ne može opstati. Takvo društvo razara vlastite temelje. Hrvatska mora prestati kažnjavati vlastite umirovljenike. Minimalna mirovina mora biti vezana uz realne troškove života, a ne uz politički oportunizam. Dostojanstven život nije privilegij već pravo onih koji su ovu državu izgradili, zaključuje BUZ.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Kumica Jela na Dolcu prodaje 30 godina: Otkrila nam je kako radi umak od rajčice
Kumica Jela povrće i voće prodaje na Dolcu. Otkrila nam je kako radi umak od rajčice. Kila rajčica kod nje košta od tri do tri i pol eura.
15:06 1.9666666666667 min 09.07.2026
Kolektivnim ugovorima protiv niskih plaća: Konačno dogovoren Nacionalni program
Gospodarsko-socijalno vijeće postiglo je suglasnost oko Nacionalnog programa za promicanje kolektivnog pregovaranja, koji ide u javno savjetovanje.
11:21 3 h 09.07.2026
Razgovor i terapija plesom za starije: Evo koje su još besplatne aktivnosti na popisu
Umirovljenici i stariji od 55 godina u Zagrebu mogu sudjelovati u besplatnim aktivnostima. Na popisu su i terapija plesom te razgovor podrške.
10:02 5 h 09.07.2026
Stranih radnika 5.000 manje nego prošle godine: Najveći pad među novozaposlenima
MUP je izdao 94.113 dozvola za strane radnike u prvoj polovici godine. Manje ih je za 5.005 od prošle godine, a najveći pad je kod novozaposlenih.
16:53 22 h 08.07.2026
Knjiga Plenkovićeve inflacije: 'Umirovljenik s 400 eura bira između hrane i režija'
Ljevica je u Saboru predstavila 'Knjigu Plenkovićeve inflacije'. Zbirka je to komentara i svjedočanstava građana o rastu cijena i padu standarda.
16:46 22 h 08.07.2026
Besplatna 'šetnja' za starije: Priključite se povijesnom obilasku Gornjeg grada
Povijesni obilazak Gornjeg grada u Zagrebu očekuje umirovljenike. 'Šetnja' će biti besplatna, a stariji će od vodiča čuti razne priče o Gornjem gradu.
16:45 22 h 08.07.2026
Umirovljenica Đurđica radila je u mirovini: 'Trebam li ponovno tražiti izračun?'
Umirovljenica Đurđica u mirovini je radila sedam mjeseci na pola radnog vremena. Sada više ne radi, ali je zanima može li dobiti novi izračun.
15:07 1 d 08.07.2026