Besplatni vlak zeznuo umirovljenike: HZZO više ne plaća putne troškove u vrijednosti vožnje željeznicom

Jasmina Grgurić Zanze
4. ožujka 2024.
Novosti
A- A+

Nakon slučaja umirovljenika iz Đakova kojemu je HZZO odbio priznati putne troškove za liječenje u Bizovcu zato što je vlak do tamo besplatan, provjerili smo tko ima, a tko nema ovo pravo. Naime, ako je vlak najkraća relacija javnog prijevoza, onda umirovljenici neće od HZZO-a dobiti naknadu za putne troškove odlaska na liječenje. Tako otprije piše u Pravilniku, kažu iz HZZO-a, ali vlak do ove godine za umirovljenike i starije od 65 godina nije bio besplatan. Ako je autobus najkraća relacija puta do doktora ili lječilišta, onda imaju pravo na putne troškove.

Umirovljenici zbog besplatnog vlaka ostali bez putnih troškova HZZO-a Foto: Unsplash

Umirovljeniku iz Đakova Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje odbio je nadoknaditi putne troškove za liječenje u Bizovcu, zato što je do tamo mogao putovati besplatno vlakom, o čemu smo pisali ovdje. Provjerili smo u HZZO-u znači li to da, zbog Vladina pilot projekta besplatnog putovanja Hrvatskim željeznicama, umirovljenici i osobe starije od 65 godina ostaju bez naknade za troškove prijevoza. Pravilnik se, kažu, nije mijenjao, a ako je vlak najkraća relacija, onda naknade troškova nema.

Ako je prijevoz besplatan, onda troškova ni nema

– Osigurana osoba koja je upućena na liječenje izvan mjesta prebivališta, odnosno boravišta, i koja ne ispunjava uvjete za sanitetski prijevoz, ima pravo na naknadu za troškove prijevoza ako je upućena u zdravstvenu ustanovu, odnosno ordinaciju doktora ili isporučitelju pomagala, u mjesto koje je udaljeno 50 i više kilometara od mjesta prebivališta, odnosno boravišta. To podrazumijeva naknadu za troškove javnim prijevoznim sredstvima po najnižoj cijeni i prema najkraćoj relaciji prema službenom daljinomjeru javnog prijevoznika, rekli su nam iz HZZO-a.

Umirovljeniku iz Đakova HZZO odbio dati putne troškove za liječenje zato što je vlakom išao besplatno

Putni troškovi ne određuju se u odnosu na stvarne troškove koje je osoba imala putujući na liječenje, nego u odnosu na najnižu cijenu javnog prijevoza prema najkraćoj relaciji. Pritom prijevozno sredstvo bira prema vlastitom izboru, uključujući i osobni automobil. Međutim, upravo je u ovome i caka. Trošak putovanja autom barem bi donekle namirili putnim troškovima u vrijednosti vožnje vlakom, a sada toga više nema.

Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja utvrđeno je da osoba, unatoč ispunjenim uvjetima, nema pravo na putne troškove u slučaju kada troškova u stvari niti nema. Na primjer, kada putuje iz svoga mjesta u zdravstvenu ustanovu čije je sjedište mjesto rada osobe, ako uz to za vrijeme liječenja poslodavac osobi isplaćuje putne troškove.

Ako je autobus kraća relacija, dobit će putne troškove

– Isto tako, Pravilnikom je utvrđeno da osigurana osoba nema pravo na naknadu troškova javnog prijevoza ako je prema posebnim propisima oslobođena njihova plaćanja, primjerice priznato pravo na besplatan prijevoz djece do određene dobi, učenika ili osoba starijih od 65 godina, jer i u tom slučaju nema troškova javnoga prijevoza. Navedeno je upravo slučaj osobe iz Đakova te stoga možemo reći da je odluka Ispostave HZZO-a u Đakovu ispravna, kažu za Mirovina.hr iz HZZO-a.

Ako od mjesta polaska do mjesta liječenja prometuje vlak čijih troškova je osigurana osoba oslobođena, ali to nije najkraća relacija na kojoj prometuje javni prijevoznik, osigurana osoba može ostvariti putne troškove u visini najjeftinije karte javnog prijevoznika koji prometuje na najkraćoj relaciji, primjerice iznos najjeftinije autobusne karte, pojasnili su iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap