Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026

Smještaj u domovima za starije poskupjet će | Foto: Pixabay
Vlada već godinu dana komunicira da će uvesti određena poboljšanja za umirovljenike. U prvom redu, to su nova formula usklađivanja u omjeru 85:15, trajni dodatak na mirovinu koji bi zamijenio dosadašnje jednokratne pomoći i staž za majke od 12 mjeseci za svako dijete. Vlada najavljuje i još neke pozitivne izmjene u sklopu takozvane mirovinske reforme, ali one neće biti realizirane ove godine, a neke možda ni sljedeće.
Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike pustilo je u javno savjetovanje zakonodavne aktivnosti planirane za 2025. godinu. Premda se očekivalo da će najavljene izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) biti provedene ove jeseni, umirovljenici će najavljenu mirovinsku reformu morati pričekati. Naime, izmjene ZOMO-a panirane su za prvi kvartal 2025. godine kada će tek Vladi biti upućene predložene zakonske izmjene. Donošenje novog zakona planirano je tek u četvrtom kvartalu 2025. godine, navodi se u ovom javnom savjetovanju. To znači da će zakonske izmjene biti tek krajem iduće godine, o čemu smo pisali ovdje. Iz nadležnog ministarstva za Mirovina.hr potvrđuju da je to točno.
– Donošenje Zakona o mirovinskom osiguranju planirano je u redovnoj zakonskoj proceduri, dakle u dva čitanja, tijekom 2025. godine. U ovoj fazi, a s obzirom na provođenje zakonodavnih aktivnosti, nije moguće precizirati vremenski okvir stupanja Zakona na snagu, kazali su nam iz ministarstva Marina Piletića.
Zanimalo nas je i koliko se sredstava izdvaja za mirovine i ostala mirovinska primanja u državnom proračunu u 2024. godini. Iz Ministarstva kažu da su u financijskom planu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje procijenjena sredstva rashoda za mirovne 8,3 milijardi eura, što u ukupno procijenjenim proračunskim rashodima čini oko 25 posto. Prema ovome, četvrtina planiranih rashoda u ovoj godini otići će upravo na umirovljenike. Ministar financija Marko Primorac, predstavljajući rebalans proračuna, naglasio je kako rashodi ostaju na planiranoj razini od 32,6 milijardi eura pa doista, sredstva koja su planirana za sve mirovinske izdatke iznose njegovu četvrtinu, kako je nedavno u Saboru rekao i državni tajnik Ivan Vidiš.
Da su umirovljenici, uz zaposlene koji su u 2024. ostvarili rekordno povećanje plaća, najveći dobitnici proračuna, ukazala je ovih dana i financijska stručnjakinja Dina Vasić. To je tako, tvrdi Vasić, premda su nažalost pojedinačni iznosi koje dobivaju umirovljenici vrlo maleni, o čemu više čitajte ovdje.
Ipak, ostaje činjenica da će Vlada u 2024. godini uštedjeti na nekim stavkama, poput isplate zaostataka za građane koje su trebali dobiti inkluzivni dodatak. Naime, oko 80.000 novih zahtjeva je na čekanju, s tim da ni svi postojeći korisnici prava, poput onog na osobnu invalidninu, nisu još dobili inkluzivni dodatak. Osim što im se značajno uvećana naknada još uvijek nije počela isplaćivati, nisu isplaćeni ni zaostaci od 1. siječnja ove godine otkada inkluzivni dodatak vrijedi. Ministar Marin Piletić koji ima rekordne uštede u svom resoru, o čemu smo pisali ovdje, kaže da će isplata zaostataka početi od 1. siječnja 2025. godine, dok bi rješenje o inkluzivnom dodatku korisnici trebali dobiti do kraja tekuće godine.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 60 d 24.06.2026
Zašto je neto plaća manja od bruto iznosa: Za prvi rez je kriva mirovina
Za razliku između bruto i neto plaće je kriva mirovina. Od bruto plaće se prvo oduzimaju doprinosi za mirovinu u iznosu od 20 posto, a zatim porez.
09:04 7 h 23.08.2026
Kome idu državni poticaji za treći stup: Možete imati veliku štednju i dobiti nula eura
Država štedišama u trećem stupu uplaćuje poticaje u iznosu od 15 posto godišnje. Pravo na isplatu ovisi o uplatama štediša, a ne o iznosu na računu.
07:24 8 h 23.08.2026
U trećem stupu štedi skoro sedam posto više muškaraca nego žena: Mladi vode po rastu
Otvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi imali su 459.871 člana u drugom kvartalu. Najviše ih je među muškarcima i osobama u 40-ima.
15:04 2 d 21.08.2026
Izračunali smo srpanjsko usklađivanje: Prosječna radnička mirovina raste 30 eura
Konačno su poznati svi podaci potrebni za izračun stope usklađivanja mirovina. Napravili smo računicu, a čeka se još službena odluka HZMO-a.
12:58 2 d 21.08.2026
Tisuću umirovljenika svaki mjesec upadne u porezne škare: Najveći val očekuje se u rujnu
Porez na mirovine plaća sve više umirovljenika, a na mjesečnoj bazi broj platiša raste za oko 1.000. Uskoro će ih biti još više.
15:39 3 d 20.08.2026
Branitelji upozoravaju na podjelu: 'Neki nisu tražili da im se bolest poveže s ratom'
Jedan dan u rovu vrijedi kao plastična boca, pišu branitelji u javnom savjetovanju oko izmjena zakona ZOHBDR i DVO. Upozoravaju i na diskriminaciju.
15:35 3 d 20.08.2026
Mirovinska štednja koju tvrtke uplaćuju radnicima: Članstvo poraslo skoro dva posto
Članstvo ZDMF-ova poraslo je za 0,06 posto u srpnju te 1,80 posto u prvom polugodištu. Na kraju srpnja ti fondovi brojali su ukupno 51.950 članova.
15:22 3 d 20.08.2026
Zahvaliti ili zahvaliti se? Razlika je ogromna, nekog možete uvrijediti
Dok zahvaliti doista znači nekome izraziti zahvalnost, zahvaliti se upotrebljavamo kada nešto želimo odbiti.
07:42 8 h 23.08.2026
Studiji bez položene mature mogu se upisati i ove jeseni. Ima 'caka'
U Hrvatskoj je moguće upisati studij bez položene državne mature. No, to će kandidate skupo koštati jer se oni plaćaju.
07:41 8 h 23.08.2026
Bauštelska četvrt: Trnsko je prvi cjelovito realizirani urbanistički plan u Novom Zagrebu
U novoj Bauštelskoj četvrti s arhitektom Jankom Kraljem prošetali smo Trnskom, najstarijim cjelovito realiziranim zagrebačkim kvartom južno od Save.
09:45 6 h 23.08.2026
Koliko košta odvoz građevinskog otpada? Vreće od 40 eura, a za kontejnere se treba isprsiti
Cijena ne ovisi samo o količini šute, već i o katu, pristupu kamionu, vrsti materijala, utovaru i zbrinjavanju.
07:35 8 h 23.08.2026