Umirovljenica Jasenka: 'Život mi je ispunjen, osjećam se puno mlađe nego što jesam'
Umirovljenica Jasenka zadovoljna je svojom mirovinom, ali ne zna kako preživljavaju oni čija su primanja oko 300 ili 400 eura.
09:15 7 h 07.03.2026

Ministar Marko Primorac | Foto: Ministarstvo financija
Ministar financija Marko Primorac je na konferenciji za medije u Banskim dvorima kazao kako porez na mirovinu baš i nema previše smisla, prenosi Index. Porez na mirovinu plaća svaki treći umirovljenik i to prosječno oko 30 eura. Nakon siječanjskog usklađivanja 400.034 umirovljenika je ušlo u kategoriju onih koji plaćaju porez. S ovim posljednjim usklađivanjem od 6,48 posto ta će brojka dodatno narasti.
Na pitanje novinara o upozorenjima da bi najniža zajamčena starosna mirovina, uslijed rasta, mogla ući u porezne škare, Primorac odgovorio da su toga potpuno svjesni. Kazao je da ‘malo i je’ neuobičajeno da se na mirovine obračunava porez na dohodak.
– S obzirom na to da se kontinuirano trudimo povećavati neto iznose mirovina, onda se postavlja pitanje ima li smisla da, nakon što se mirovina isplati ‘de facto’ u bruto iznosu, da jedan dio te mirovine odlazi jedinicama lokalne samouprave u smislu prikupljanja poreza na dohodak. Tu nekakve pretjerane logike nema, izjavio je Primorac.
Porez na mirovinu plaća svaki treći umirovljenik u prosječnom iznosu od 30 eura, a taj se novac slijeva u gradske i općinske proračune. Nakon siječanjskog usklađivanja od 3,03 posto, u svibnju je porez platilo 27.000 umirovljenika koji ranije to nisu morali. Pa je tako brojka skočila na 400.034 umirovljenika koji su platili porez u iznosu od 12.046.492,29 eura. Porez plaćaju svi čija mirovina prelazi osobni dobitak od 600 eura. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje objavio je da će se srpanjsko usklađivanje računati po stopi od 6,48 posto.
Iako ukidanje oporezivanja mirovina ne bi uopće koštalo državni proračun, treba gledati i lokalne jedinice, kao i deficit opće države, u koji ulaze i lokalni proračuni, poručio je Primorac. Dodao je da bi oslobađanje od plaćanja poreza na dohodak imalo nepovoljan utjecaj na jedinice lokalne samouprave, ali i za opću upravu i pridržavanje kriterija iz Maastrichta.
Prema podacima HZMO-a za isplatu mirovine u srpnju 99.115 umirovljenika je primilo mirovinu između 540 i 600 eura, odnosno prosječno 572,04 eura. Kada uračunamo posljednje usklađivanje taj će iznos narasti na 609,34 eura. Prema tome, ovaj put će nešto više umirovljenika upasti u porezne škare. Hrvatska stranka umirovljenika, koja je i koalicijski partner u Vladi, već je ukazivala da bi trebalo ukinuti porez na mirovine ili barem dio. Čelnik HSU-a Veselko Gabričević je u intervjuu za Mirovina.hr rekao da su predložili da se oporezuju samo mirovine preko 1.000 eura, ili da se ukine porez na sve mirovine. Više o tome pisali smo ovdje.
Saborski zastupnik Damir Bakić iz stranke Možemo! je također kazao da bi se oporezivanje mirovina do nekog limita trebalo ukinuti. Istaknuo je da imaju dobar uvid u financije lokalne samouprave u gradovima gdje su na vlasti i da su procijenili proračuni gradova i općina mogu to podnijeti. Da bi porez na mirovine trebalo ukinuti tvrdi i saborska zastupnica Anka Mrak Taritaš. Poručila je da će u saborsku proceduru uputiti izmjene Zakona o porezu na dohodak kojima i predložiti da se mirovine maknu s popisa prihoda koje zakon tretira kao dohodak i prestanu oporezivati. Više o tome čitajte ovdje.
Primorac je komentirao i takozvanu 13. mirovinu. Na pitanje novinarke koliko će iznositi 13. mirovina, naglasio je da se ne radi o 13. mirovini, nego o dodatku čiji se iznos još dogovara. Rekao je da će se visina tog dodatka računati prema godinama staža, ali da to sigurno neće biti iznos jednak mjesečnoj mirovini. Više o godišnjem dodatku na mirovinu pisali smo ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
AI nostalgija: Pogledajte kako je izgledao dan žene u Jugoslaviji 1980-ih
Tiktoker je uz pomoć umjetne inteligencije pokazao svoju viziju jednog dana žene u Jugoslaviji 1980-ih. Većina tvrdi da je bilo puno ljepše!
09:10 7 h 07.03.2026
Novi umirovljenici rade sve dulje: Tri razloga zbog kojih im mirovine nisu veće
Lani je u mirovinu otišlo oko 46.000 građana. Prosječna mirovina im je 568 eura, iako su radili dvije godine dulje, ali za to postoji više razloga.
16:36 1 d 06.03.2026
Omjer radnika i umirovljenika: Zaposlenih sedam posto više nego 2023.
Odnos zaposlenika i umirovljenika zadnjih godina blago se popravlja. Trenutačno imamo 1.723.369 radnika, a omjer radnika i umirovljenika je 1:1,41.
15:28 1 d 06.03.2026
Mirovinsko znalo stopu usklađivanja prije 11 dana: Veće mirovine mogli su isplatiti danas
Koliko iznosi siječanjsko usklađivanje HZMO je znao još 24. veljače. Povećanje su stigli isplatiti danas, ali umirovljenici moraju čekati travanj.
13:16 1 d 06.03.2026