Kako koristiti 'Mobitel bez muke': Naučite besplatno na radionicama
Umirovljenici mogu riješiti svoje probleme s pametnim telefonima na radionicama u Puli. Besplatne su za članove Gradske knjižnice i čitaonice.
09:42 23.716666666667 min 25.05.2026

Branitelj | Ilustracija: Pexels
Zajednica braniteljskih udruga ratnih postrojbi Međimurske županije ‘Branitelji zajedno’ upozorava hrvatske branitelje u mirovini da ne nasjedaju na dezinformacije koje se šire u posljednje vrijeme u javnosti. Naime, pojavile su se tvrdnje da je dovoljno predati zahtjev HZMO-u kako bi se ostvarilo povećanje mirovine, uz uvjet učlanjenja u određenu udrugu.
– Na temelju zaprimljenih upita, Zajednica ‘Branitelji zajedno’ kontaktirala je Ministarstvo hrvatskih branitelja i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO). Iz Ministarstva je potvrđeno da nema novih zakonskih izmjena koje bi omogućile automatsko povećanje mirovina branitelja. Primjena Zakona o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji u dijelu koji se odnosi na mirovine u nadležnosti je HZMO-a, kažu u priopćenju koje prenosi Emeđimurje.net.hr.
HZMO je dodatno pojasnio da pravo na novi izračun mirovine imaju isključivo korisnici koji su nakon umirovljenja radili ili obavljali djelatnost koja podliježe obvezi osiguranja, te su time stekli najmanje jednu godinu novog staža. Isto vrijedi za korisnike invalidskih mirovina i mirovina prema posebnim propisima, uključujući HRVI.
Korekcija mirovine je moguća i ako je došlo do pogoršanja zdravstvenog stanja HRVI, uz medicinsku dokumentaciju i rješenja nadležnog povjerenstva. Ako branitelj prima mirovinu po osobnom činu, a prije umirovljenja je obnašao viši ustrojbeni čin, ima pravo na korekciju prema ustrojbenom činu.
Zajednica ‘Branitelji zajedno’ ističe da udruge nemaju ovlast rješavanja statusnih pitanja branitelja, niti mogu jamčiti povećanje mirovine. Pozivaju sve branitelje da se informiraju isključivo putem službenih izvora, kao što su mrežne stranice HZMO-a na kojima se mirovinska prava branitelja pojašnjavaju ovdje.
Inače, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje isplaćuje 139.334 braniteljskih mirovina. No, one se dijele u dvije kategorije. Tako 72.301 umirovljenih branitelja prima mirovine prema Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Druga skupina umirovljenih branitelja, njih 67.033, primaju mirovine prema općim propisima, ali su određene po braniteljskom zakonu. Prvima su mirovine nakon posljednjeg usklađivanja rasle za 75 eura, a drugima za 36 eura, a više o tome smo pisali ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Hrvati koji ulažu u europsku mirovinu: Najmlađa štediša je beba od nula godina
Ima Hrvata koji ulažu u europsku mirovinu dulje od tri godine, koliko postoji. Većinom su žene, uplaćuju za sebe i pripadaju svim dobnim skupinama.
10:27 1 d 23.05.2026
Dio obiteljske mirovine: Pravo ostvaruje 117.000 umirovljenika, ali iznos nije velik
Dio obiteljske mirovine ostvarilo je više od 117.000 umirovljenika u svibnju ove godine. Iznos nije velik, ali 'podebljava' vlastitu mirovinu.
10:26 1 d 23.05.2026
Mirovine i plaće plešu tango: Udio opet u padu nakon skoka primanja zaposlenih
Udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći opet je u padu. Primanja umirovljenika rastu, ali rast je brži kod zaposlenih.
14:42 2 d 22.05.2026
Koliko mladih štedi u trećem stupu: Većinom sami uplaćuju sredstva za mirovinu
Oko 44.000 mladih uplaćuje u treći stup dobrovoljne mirovinske štednje. Većina njih su je sami pokrenuli, a za neke uplaćuju poslodavci.
12:46 2 d 22.05.2026