Umirovljenik Miro upozorava na nepravdu: ‘Nekima se mirovine usklađuju povoljnije’
Umirovljenik Miro na prvi se pogled nema na što požaliti. Mirovina mu iznosi 1.700 eura, a uz to iz drugog stupa dobije još 800 eura. No, na te iznose plaća godišnje čak 3.000 eura poreza, a nije zadovoljan ni načinom usklađivanja. Naime, iz prvog stupa mirovina mu je usklađivanjem rasla za 50 posto, a iz drugoga samo 25 posto. Upozorava kako dio umirovljenika i dalje dobiva povoljnije usklađivanje iz drugog stupa, jednako onom u prvom stupu. Da je tako, za portal Mirovina potvrđuju i iz Raiffeisen mirovinskog osiguravajućeg društva.

Umirovljenik za računalom | Pexels
Čak 3.000 eura poreza na mirovinu za prošlu godinu platio je umirovljenik Miro. Svaki mjesec država od njegove mirovine uzima 250 eura. Njegova mirovinska primanja daleko su iznad prosječnih, jer je radni vijek odradio na direktorskoj poziciji. Mirovina mu iznosi 1.700 eura, a ograničena je Zakonom o najvišoj mirovini. Uz to još iz drugog stupa dobiva 800 eura. Ipak, nije zadovoljan funkcioniranjem mirovinskog osiguravajućeg društva, a žali se na nejednako usklađivanje mirovina. Kako se usklađuju mirovine iz drugog stupa i koliko će dobiti srpanjskim usklađivanjem, pisali smo ovdje.
‘Mirovina iz prvog stupa rasla 50 posto, a iz drugog 25’
– U mirovini sam posljednjih pet godina, imam 41 godinu staža. Bez obzira na visoku mirovinu, na koju plaćam i visoki porez, nisam zadovoljan načinom rada Raiffeisen mirovinskog osiguravajuće društva (RMOD). Ugovor je gotovo robovlasnički, ne može se raskinuti, a ne može se ni promijeniti društvo, odnosno prijeći u HRMOD. Osim toga, pravila koja su dio potpisanom ugovora stalno mijenjaju i to jednostrano. Oni su dužni prikazati dodatne uplate krajem godine ako ih je bilo i napraviti korekciju, ali to nisu učinili. Taj drugi dohodak, umjesto da ide u drugi stup, ide direktno mirovinskom osiguravajućem društvu. Novo pravilo je da ne moraju obavještavati korisnike o izmjenama. Poslali su dodatak ugovoru, ali nisam htio to potpisati, priča nam Miro.
Posebno ga smeta način usklađivanja mirovina u drugom stupu. One se usklađuju drugačije nego u prvom stupu, odnosno samo prema kretanjima indeksa cijena, ali ne i plaća. U konačnici, to donosi znatno manja povećanja mirovine nego onih iz prvog stupa.
– Ugovorno usklađivanje mirovina je po stopi promjene potrošačkih cijena. Kako to iznosi u praksi, posebno u uvjetima visoke inflacije, najbolje se vidi na zadnjoj korekciji u drugom polugodištu prošle godine koja je za mirovine iz drugog stupa iznosila 0,6 %, a za one iz prvog stupa 7,46. Na vlastitom primjeru mogu vam reći da kumulativni efekt za razdoblje od pet godina daje sljedeći rezultat; mirovina iz prvog stupa rasla je za oko 50 posto, a iz drugog stupa 25 posto, pojašnjava nam Miro koji je napravio izračun.
Neki umirovljenici dobivaju povoljnije usklađivanje
Posebno je čudno, kaže, da se u sustavu drugog stupa navedeno usklađivanje odnosi na one umirovljenika koje su u mirovinu otišli nakon 1. siječnja 2019. godine, dok se za ranije umirovljene koristi isti mehanizam kao za prvi stup. To znači da dio umirovljenika dobiva dvostruko povoljnije usklađivanje. Pitali smo stoga RMOD o čemu se radi.
– Prema izmjenama Zakona o mirovinskim osiguravajućim društvima, a koji je stupio na snagu 1. siječnja 2019. godine, mirovinska osiguravajuća društva dužna su usklađivati visinu mirovine prema stopi promjene indeksa potrošačkih cijena najmanje dva puta godišnje. Prethodno su se mirovine koje isplaćuju MOD-ovi usklađivale na isti način kao i u prvom stupu. Korisnicima koji su do 1. siječnja 2019. godine sklopili ugovor o mirovini, MOD-ovi su bili dužni pisano ponuditi izmjenu ugovora o mirovini, tako da im se mirovina usklađuje prema novim odredbama. I korisnici su se mogli obratiti MOD-ovima unutar godine dana od stupanja na snagu toga Zakona i zatražiti ponudu novog izračuna mirovine, pojašnjavaju iz Raiffeisen MOD-a.
I tu sada dolazimo do razlika između umirovljenika o kojima govori naš sugovornik Miro. Za one korisnike koji su u zakonom propisanom roku prihvatili ponudu, usklađivanje se radi prema izmjenama Zakona, odnosno dvaput godišnje u stopostotnom iznosu promjene indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu. Isto vrijedi i za umirovljene nakon 1. siječnja 2019. godine. Preostalim korisnicima usklađivanje mirovina i dalje radi kao i u prvom stupu. Takvih korisnika je 51, kažu za Mirovina.hr iz RMOD-a.
Promjena MOD-a moguća samo u prvih 15 dana
– U okviru obveznog mirovinskog osiguranja izbor MOD-a obavlja se prijavom Središnjem registru osiguranika (Regos) nakon ostvarenog prava na osnovnu mirovinu. Promjena izbora MOD-a može se obaviti prijavom Regosu u roku od 15 dana od dana prve prijave. Istekom toga roka izbor MOD-a se ne može promijeniti niti opozvati te se smatra konačnim. Jednom sklopljen ugovor o mirovini s MOD-om ne može se raskinuti. Nakon sklapanja ugovora o mirovini, korisnici mirovine mogu mijenjati ugovoreni oblik mirovine, uključujući i imenovane korisnike. Najčešći zahtjevi za izmjenu ugovora o mirovini odnose se na promjene oblika mirovina, pojasnili su na naš upit o ugovornim obvezama između MOD-a i korisnika.
Podsjetimo, Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je da je indeks potrošačkih cijena u prvih šest mjeseci ove godine narastao za 1,8 posto u odnosu na drugo polugodište 2024. godine. Dakle, toliki rast mogu očekivati korisnici kojima se mirovina isplaćuje i iz drugog stupa, njih oko 20.000. S druge strane, očekuje se da će srpanjsko usklađivanje svim umirovljenicima donijeti oko šest posto, s obzirom na rast plaća.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.