Umirovljenici koji su radili s azbestom: U jednom slučaju imaju pravo na mirovinu bez obzira na dob i staž
Mnogi građani radili su u proizvodnji, postavljanju, uklanjanju ili prijevozu proizvoda od azbesta. Njihove mirovine pripadaju onima po posebnim propisima jer su za vrijeme radnog staža bili izloženi otrovnom materijalu. Takvih je mirovina sve manje jer se smanjuje broj radnika koji su u doticaju s azbestom. Umirovljenika je ukupno 797, prema podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje iz svibnja. Usporedbe radi, mirovina saborskih zastupnika je tri i pol puta veća nego mirovina osoba koje pripadaju ovoj posebnoj kategoriji zato što su radile s po zdravlje opasnim materijalom.

Strani radnici | Foto: unsplash
Posebna skupina umirovljenika su i radnici izloženi azbestu. Bilo da su radili u proizvodnji, postavljanju, uklanjanju ili prijevozu proizvoda od azbesta te radnici koji su oboljeli od bolesti uzrokovane azbestom tijekom proizvodnje. Umirovljenika koji su tijekom radnog staža bili izloženi azbestu ima ukupno 797, prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Mirovina saborskih zastupnika tri i pol puta veća
Mirovine radnika profesionalno izloženih azbestu pripadaju među ukupno 19 kategorija po posebnim propisima. Prosjek mirovine umirovljenika koji dobivaju ovu ‘povlaštenu’ mirovinu iznosi 648 eura. Radni staž u prosjeku im je trajao 27 godina i devet mjeseci. Najviše je umirovljenika koji primaju starosnu mirovinu, točnije njih 746, a prosječna mirovina je 656 eura. Ukupno 51 osoba prima obiteljsku mirovinu čiji je prosjek 545 eura.
Najviše osoba prima mirovinu u rasponu od 540 do 600 eura, ukupno njih 224. Nakon toga, prema brojnosti mnogo je onih čija je mirovina između 670 i 800 eura. Takvih je korisnika 198. Samo 10 osoba manje, njih 188 prima mjesečno dobiva iznos od 600 do 670 eura, prema podacima Zavoda za mirovinsko.
Najniže mirovine među ‘povlaštenima’ imaju pomorci s prosjekom od 412 eura, dok najveće imaju saborski zastupnici čija prosječna mirovina iznosi 2.237 eura. Tako je mirovina saborskih zastupnika koji su dvije godine sjedili u Saboru tri i pol puta veća od radnika koji su za vrijeme radnog vijeka bili izloženi otrovnom materijalu koji ugrožava i narušava zdravlje.

Mirovine radnika izloženih azbestu | Foto: HZMO
Sve manje radnika u doticaju s otrovnim materijalom
Muškarci pravo na mirovinu ostvaruju ako imaju navršenih 50 godina, a žene 45 te najmanje 25 godina staža, od čega deset na poslovima vezanima uz azbest. Isto tako, prava ostvaruju i radnici s 53 godine života, a radnice s 48 te najmanje 30 godina staža, od čega je 20 na poslovima s azbestom. Radnici oboljeli od azbestoze imaju pravo na mirovinu bez obzira na dob i prikupljeni staž, prema posebnom Zakonu o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu radnika profesionalno izloženih azbestu.
Ukupno 802 korisnika bilo je prije točno godinu dana. Njihova je mirovina iznosila 585 eura. Korisnika je danas manje, ali im je prosjek mirovine veći za 63 eura. Godine 2022. korisnika je bilo još više, točnije ukupno 816, dok je prosječno njihova mirovina iznosila 517 eura, prema Zavodu za mirovinsko osiguranje. Mirovina im je tada rasla za 67 eura, dakle više nego što je to danas. U 2022. godini je bilo 837 osoba umirovljenih u ovoj kategoriji, a u prosjeku su dobivali mirovinu od 452 eura. Zaključno, broj korisnika ove mirovine se smanjuje jer se više toliko ne radi s ovim otrovnim materijalom.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.