Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Pexels
Umirovljenicima su u travnju isplaćene mirovine uvećane siječanjskim usklađivanjem za 3,03 posto, odnosno 16 eura u prosjeku. Prosječna sveukupna mirovina (bez isplata prema međunarodnim ugovorima) prošlog mjeseca porasla je na 642 eura te je udio mirovine u plaći iznosio 45 posto, ali sada je pao.
Povećanje mirovina nije donijelo rast ovog važnog pokazatelja realne vrijednosti mirovina, jer su plaće rasle više nego mirovine, o čemu smo pisali ovdje. Da bi stvar bila gora, ovoga mjeseca došlo je do pada udjela mirovine u prosječnoj plaći na 44 posto, kada govorimo o najvećem prikazanom mirovinskom prosjeku svih umirovljenika u statistici Zavoda za mirovinsko osiguranje.
Ovoga mjeseca nešto više od milijun umirovljenika (bez korisnika prema međunarodnim ugovorima, ali s korisnicima ‘povlaštenih’ mirovina) dobilo je u prosjeku 644 eura mirovine. Dva je to eura više nego prošloga mjeseca, što spada u neka standardna kretanja mirovinskih prosjeka. Prosječna plaća je, međutim, opet rasla i to s 1.416 eura na 1.448 eura, odnosno za 32 eura, dakle 30 eura više nego mirovine. Takva kretanja srušila su udio mirovine u plaći na 44 posto.
Gledamo li prosječnu mirovinu svih 1,13 milijuna umirovljenika prema općim propisima, njihovih u prosjeku 524 eura čine samo 36 posto prosječne plaće, što je doista jedan od lošijih pokazatelja ovog parametra ikad. Stavimo li na stranu male isplate prema međunarodnim ugovorima, udio se penje na 40 posto. Jasno je, dakle, da u prikazanoj statistici HZMO-a mirovine ostvarene prema posebnim propisima podižu udio mirovine u prosječnoj plaći za čak četiri posto.
Paradoksalno je da umirovljenici danas imaju gotovo dvostruko veće mirovine nego prije deset godina, ali manji udio mirovine u prosječnoj plaći za čak četiri posto. Tako je prosječna sveukupna mirovina 2014. godine iznosila 352 eura s 48 posto udjela u plaći, koje su tada također bile dvostruko niže nego danas. Danas imamo mirovinski prosjek od 644 eura, a udio u mirovini od 44 posto. Veće su mirovine, veće su plaće, ali realna vrijednost mirovina je manja jer mirovinska primanja sve više zaostaju za prihodima radnika.
Najmanji udio mirovine u plaći imaju one najniže, a koje prima više nego svaki četvrti umirovljenik. Njih više od 270.000 dobiva u prosjeku 409 eura, što čini svega 28 posto udjela u prosječnoj plaći. Treba reći i da najviše mirovine, među kojima su i one saborske, uvelike nadmašuju prosječnu plaću. U prosjeku, nekadašnji zastupnici, članovi Vlade, suci i revizori ostvaruju 2.237 eura mirovine, koliko im je isplaćeno u travnju nakon usklađivanja. Takva mirovina čini oko 155 posto prosječne plaće.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Prinosi za treći stup u prvom polugodištu: Najlošiji fond pada prema nuli
Prinosi otvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova iznosili su od 0,43 do 10,87 posto u prvoj polovici godine. Rezultati su slični prošlogodišnjima.
12:51 1 h 09.07.2026
Ulaganja mirovinskih fondova u državne obveznice: Iznosi prelaze milijarde eura
Državne obveznice vrijedne 1,25 milijardi eura garantiraju kamate od tri posto do 2031. Provjerili smo ulaganja mirovinskih fondova u te obveznice.
16:54 21 h 08.07.2026
Imamo treći najveći rast mirovina u zadnjih 12 godina: Evo koliko su dobili umirovljenici
Mirovine nisu rasle samo usklađivanjima, već i zakonskim izmjenama. Umirovljenici su 2026. dobili treći najveći rast od 2014. godine.
12:58 1 d 08.07.2026
Prinosi za mirovinsku štednju iz drugog stupa: Jedno društvo je pobjednik polugodišta
Ovogodišnji prinosi nadmašuju prošlogodišnje u dvije kategorije. Jedno društvo vodi fondove koji su bili najuspješniji, a drugo one najmanje uspješne.
16:34 1 d 07.07.2026
Isplati li se raditi 40 godina? Mirovine za toliki staž većinom manje od 1.000 eura
Vlada poziva na dulji rad, ističući da su mirovine male zbog premalo staža. Provjerili smo koliko imaju umirovljenici koji su radili 40 i više godina.
14:58 1 d 07.07.2026
Zakašnjela isplata nema opravdanja: Zašto Vlada ne koristi projekcije usklađivanja
Dva do tri mjeseca umirovljenici moraju čekati isplati usklađivanja mirovina. Iz BUZ-a poručuju da za takvu praksu nema opravdanja.
13:00 2 d 07.07.2026
Mirovinska štednja koju tvrtke uplaćuju radnicima: Lipanjski prinosi stagniraju
Prinosi mirovinske štednje koju poslodavci uplaćuju radnicima u lipnju su stagnirali. Najniže prinose dobili su zaposlenici najmanje uspješnog fonda.
16:34 2 d 06.07.2026