Obiteljska mirovina: Mirovinskom reformom promijenjen jedan uvjet

Jasmina Grgurić Zanze
28. srpnja 2025.
Mirovine
A- A+

Obiteljsku mirovinu prima oko 155.400 osoba, s prosječnim primanjima od 499 eura. Sve je manje obiteljskih mirovina, dok je s druge strane sve više onih koji uz vlastitu mirovinu uzimaju dio mirovine preminulog supružnika. Nakon mirovinske reforme 1. srpnja uvjeti su ostali isti, osim u slučaju izvanbračne zajednice.

Par umirovljenika

Par umirovljenika | Foto: Pixabay

Bračni partner ima pravo na obiteljsku mirovinu ako je napunio najmanje 50 godina prije smrti supružnika. Ako je imao 45 godina u trenutku smrti, pravo će ostvariti kada napuni 50 godina. Uvjet je i da, primjerice udovica, ima najmanje pet godina radnog staža ili najmanje deset godina mirovinskog staža (radnog i posebnog staža). Izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju promijenjen je jedan uvjet za one koji su živjeli u izvanbračnoj zajednici.

Izvanbračna zajednica dokazuje se na sudu

Umirovljenica piše
Umirovljenici dvaput odbili obiteljsku mirovinu: Od srpnja stiže novo pravo

Izvanbračni drug ima pravo na obiteljsku mirovinu ako je izvanbračna zajednica postojala do smrti korisnika, a trajala je najmanje tri godine ili kraće ako je u izvanbračnoj zajednici rođeno zajedničko dijete. Status izvanbračne zajednice utvrđuje se u posebnom izvanparničnom sudskom postupku, pokrenutom radi utvrđivanja postojanja izvanbračne zajednice zbog stjecanja prava na obiteljsku mirovinu.

Zbog ostvarivanja prava na obiteljsku mirovinu izvanbračnog druga, mirovinskom reformom od 1. srpnja ove godine brisan je uvjet postojanja izvanbračne zajednice na dan 28. ožujka 2008. godine. Zavod za mirovinsko osiguranje umirovljenici iz Splita je dva puta odbio zahtjev za obiteljsku mirovinu, jer je u zajednici bila do 28. ožujka 2008. godine, o čemu smo pisali ovdje.

– Definicija izvanbračne zajednice usklađena je s Obiteljskim zakonom te je propisano da se status izvanbračne zajednice utvrđuje u posebnom izvanparničnom sudskom postupku pokrenutom tužbom radi utvrđivanja postojanja izvanbračne zajednice zbog stjecanja prava na obiteljsku mirovinu (jednako i za utvrđivanje statusa neformalnog životnog partnerstva zbog stjecanja prava na obiteljsku mirovinu). Ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu omogućeno je novim ZOMO-om i bivšem izvanbračnom drugu s pravom na uzdržavanje kao i bivšem neformalnom životnom partneru s pravom na uzdržavanje, navodi Zavod za mirovinsko osiguranje.

Obiteljskih mirovina sve je manje

Iz starosne u obiteljsku mirovinu: Evo što s novcem iz drugog stupa u tom slučaju

Umirovljenici mogu umjesto svoje mirovine izabrati 77 posto mirovine pokojnoga supružnika, ako im je to povoljnije. Druga opcija je, pod uvjetom da su stariji od 65 godina, da uz vlastitu mirovinu dobiju i 27 posto mirovine preminulog bračnog partnera. Umirovljenika Igora, koji je u starosnoj mirovini, a dobiva je iz prvog i iz drugog mirovinskog stupa, zanima što bi se dogodilo s njegovom isplatom iz drugog stupa u slučaju kada bi umjesto svoje starosne mirovine izabrao povoljniju obiteljsku mirovinu pokojne supruge. Odnosno, bi li ostao bez isplate iz drugog stupa, o čemu smo pisali ovdje.

Obiteljsku mirovinu prima oko 155.400 osoba, s prosječnim primanjima od 499 eura. Većinom su to žene, čak njih 92 posto, prema podacima HZMO-a. Prije tri godine bilo je skoro 25.000 obiteljskih mirovina više nego sada. Razlog pada broja obiteljskih mirovina je mogućnost uzimanja dijela obiteljske mirovine uz vlastitu. Broj korisnika dijela obiteljske mirovine neprekidno raste. U srpnju je dio obiteljske mirovine isplaćen za 113.359 korisnika. Prosječno dio obiteljske mirovine iznosi 115 eura. Većinu korisnika čine žene, udovice koje primaju dio mirovine pokojnoga supružnika, uz onu vlastitu.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap