Novi podaci pokazali: Nijemci u prosjeku sve kasnije odlaze u mirovinu

Matej Markovinović
26. kolovoza 2023.
Mirovine
A- A+

Nije tajna da su trendovi odlaska u mirovinu u Njemačkoj doživjeli značajne promjene u posljednjih nekoliko godina. Prema novim podacima, tamošnji zaposlenici odlaze u mirovinu u znatno kasnijoj dobi nego prije, nevezano o tome radilo li se o ženama ili muškarcima.

njemacka

Foto: Unsplash

U posljednjih nekoliko godina, trendovi odlaska u mirovinu u Njemačkoj doživjeli su značajne promjene. Prema najnovijim podacima njemačkog mirovinskog osiguranja, tamošnji zaposlenici odlaze u mirovinu u znatno kasnijoj dobi nego prije. Uvođenje novih pragova za dob umirovljenja i pomicanje tih pragova rezultirali su produljenjem radnog vijeka, dok su žene postigle izjednačavanje sa svojim muškim kolegama.

Naime, u 2022. godini, prosječna dob za muškarce odlasku u mirovinu porasla je na 64,4 godine, naspram 64,1 godine koliko je iznosila 2021. godine. Uspoređujući ove brojke s podacima iz 2001. godine, primjećuje se značajan pomak, budući da su tada muškarci u prosjeku odlazili u mirovinu s navršenih 62,4 godine, piše Fenix magazin.

Nadalje, žene su tijekom posljednjih dvadeset godina kontinuirano produžavale svoj radni vijek, što je rezultiralo time da su se prošle godine izjednačile s muškarcima. Godine 2001. odlazile su u mirovinu s prosječno 62,5 godina, dok se ta brojka 2022. popela na 64,2 godine. Taj trend reflektira postignutu ravnopravnost u dobi umirovljenja između spolova.

umirovljenica
Nove važne promjene u Njemačkoj: Dob za umirovljenje će se uskoro povećati

Osim toga, statistike ukazuju na značajno produljenje vremena provedenog u mirovini za muškarce. Tijekom posljednjeg desetljeća, ovo razdoblje produljilo se sa 16,7 na 18,8 godina u prosjeku. S druge strane, dob za odlazak žena u mirovinu također je povećana, no za nešto manje od godinu dana, sada iznosi 22,2 godine.

Ovo produljenje vijeka mirovine povezano je s općenitim produžetkom životnog vijeka stanovništva, što svakako je pozitivno, ali predstavlja izazov za mirovinsko osiguranje. No, kako bi se ublažili učinci produžetka životnog vijeka na mirovinski sustav, najavljuje se postupno pomicanje dobi za umirovljenje na 67 godina do 2031. godine, o čemu smo pisali ovdje.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap