Baksa o radu umirovljenika: ‘Umjesto da provode starost u miru, prisiljeni su raditi’
Saborski zastupnik Nezavisne platforme Sjevera (NPS) Ivica Baksa ukazao je na loš životni standard u Hrvatskoj. Mnogi umirovljenici prisiljeni su raditi zbog niskih mjesečnih primanja, umjesto da uživaju u starosti u miru, kako je istaknuo te se osvrnuo i na aktualne najave tužbi protiv novog ZOMO-a. Također, govorio je kako si ljetovanje mnogi građani ne mogu priuštiti kao i da 23 posto građana živi u riziku od siromaštva te o odmoru ni ne razmišljaju.

Zastupnik Ivan Baksa | Foto: Snimak zaslona/YouTube/Unsplash/Canva
Umirovljenika koji imaju najnižu mirovinu je 273.000. Mnogi se zbog niskih primanja odlučuju na rad u mirovini. Saborski zastupnik Nezavisne platforme Sjevera (NPS) Ivica Baksa u posljednjem je obraćanju prije ljetne stanke ukazao na lošu stvarnost životnog standarda u Hrvatskoj. Gotovo 40 posto građana ne može si priuštiti ni tjedan dana godišnjeg odmora, unatoč službenim podacima o gospodarskom rastu, napomenuo je Baksa koji je govorio i o problemima oko inkluzivnog dodatka. Više o tome pročitajte ovdje.
‘Umirovljenici su prisiljeni vraćati se na tržište rada’
Saborski zastupnik NPS-a podsjetio je i na aktualne najave tužbe protiv novog Zakona o mirovinskom osiguranju. Do sada su umirovljenici mogli raditi pola radnog vremena, a rad umirovljenika na puno radno vrijeme uz primanje pola mirovine bit će moguć od 1. siječnja 2026. Stranka umirovljenika (SU) isplaćivanje polovine mirovine uz rad na puno radno vrijeme smatra nepravednim. Zbog toga su najavili pokretanje postupka ustavne zakonitosti. Više o tome pročitajte ovdje.
– Umjesto da provode zasluženu starost u miru, mnogi umirovljenici prisiljeni su se vraćati na tržište rada jer im mirovina više nije dostatna ni za osnovne životne potrebe. Mirovine realno padaju, a udio u prosječnoj plaći im stagnira, upozorio je Baksa.
‘Ljeto je još jedna socijalna razdjelnica’
– Dok mi ovdje govorimo o zasluženom odmoru, gotovo polovici naših građana ljeto neće značiti ništa doli visokih temperatura i dodatnih troškova za hlađenje. Ni mira, ni odmora, ni mora. Tako nam ljeto postaje još jedna socijalna razdjelnica. Jedni broje dane do godišnjeg. Drugi broje eure do kraja mjeseca, rekao je Baksa, pozivajući se na najnovije podatke Eurostata koji potvrđuju da se Hrvatska nije napredovala kad je riječ o standardu građana.
Na more mogu osobe s iznadprosječnim primanjima, kojih je oko trećina. Također, mogu ići oni koji imaju nekretninu na obali ili rodbinu koja ih može ugostiti. Ukupno 23 posto građana živi u riziku od siromaštva, a ti ljudi ne razmišljaju o odmoru, već o preživljavanju, kako je naglasio Baksa. Najteže su pogođeni umirovljenici, kako je rekao.
– Ako čak ni ljetovanje u zemlji s tolikim prirodnim bogatstvom više nije dostupno vlastitim građanima onda nešto ozbiljno ne štima. To nije održiv razvoj. I ne možemo si dopustiti da idućeg ljeta ponovno gledamo istu poraznu statistiku, zaključio je Baksa.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.