Upala mjehura jedno od najčešćih hitnih stanja kod starijih: Može uzrokovati više komplikacija
Upala mokraćnog mjehura jedno je od najčešće zabilježenih hitnih stanja kod osoba starijih od 65 godina, posebice žena, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Upala mjehura pripada bolestima mokraćnog i spolnog sustava, a kod starijih može dovesti do infekcije bubrega ili sepse. Osobe s tom vrstom upale mogu se kupati u moru. Ipak, bolje je izbjegavati duži boravak u hladnoj vodi i dugotrajno nošenje mokrog kupaćeg kostima, upozorili su iz HZJZ.

Umirovljenici na plaži | Foto: Pexels
Upala mjehura, točnije cistitis koji pripada skupini bolesti mokraćnog i spolnog sustava, jedno je od najčešće zabilježenih hitnih stanja kod osoba starijih od 65 godina, posebice žena, prema podacima HZJZ iz 2023. godine. Inače, bolesti mokraćnog i spolnog sustava sve se češće javljaju u kasnijoj dobi. Posebno to vrijedi za muškarce kod kojih se stopa povećava s obzirom na starenje. Naime, kod muškaraca između 65 i 74 godine stopa ovih bolesti je 15,85, dok kod onih koji su stariji od 85 godina iznosi 29,35, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Upala mokraćnog mjehura češća kod žena
Hitna stanja upale mokraćnog mjehura češća su kod žena, nego muškaraca, prema podacima HZJZ iz 2023. Zabilježeno je 903 slučaja kod muškaraca i čak 1.293 slučaja kod žena starijih od 65 godina, što čini ukupno 2.196 hitnih intervencija u toj dobnoj skupini. Podsjetimo, mnogi muškarci obolijevaju od raka prostate. Najčešće su to osobe u umirovljeničkoj dobi, zbog čega je važno kontroliranje PSA jednom godišnje među starijima od 50 godina. Više o tome pročitajte ovdje.
– Upala mokraćnog mjehura, iako često podcijenjena, koje kod starijih osoba može dovesti do ozbiljnih komplikacija. To uključuje infekcije bubrega, sepse, ali i kognitivne promjene kod starijih pacijenata. Ovi podaci potvrđuju kako je starija populacija izrazito ranjiva u odnosu na infekcije mokraćnog sustava. Stariji često završavaju u hitnim službama zbog neprepoznatih ili zanemarenih simptoma, objasnili su iz Zavoda za javno zdravstvo.
Sličan trend bolesti mokraćnog i spolnog sustava primjećuje se i kod žena, ali su stope obolijevanja ipak niže. Stopa bolesti mokraćnog i spolnog sustava kod žena u dobi od 65. do 74. godine je 13,12, dok je kod žena starijih od 85 godina ona 23,41 posto. Gledajući ukupno, stopa kod starijih osoba od 65 godina iznosi 16,82 na 1.000 stanovnika, ali ukupno više muškaraca nego žena obolijeva od ovih bolesti. Točnije, kod muškaraca stopa iznosi 18,87, a kod žena 15,34, prema podacima HZJZ.
‘Važno je nakon kupanja presvući se u suhu odjeću’
Stručnjaci ne daju izričitu preporuku o kupanju u moru za osobe koje imaju upalu mokraćnog mjehura, ali savjetuju izbjegavanje dužeg boravka u hladnoj vodi i dugotrajnog nošenja mokrog kupaćeg kostima nakon kupanja. Razlog tome je što takve situacije mogu pogoršati postojeću upalu. Tako dolazi do lokalnog pothlađivanja, što smanjuje otpornost organizma i pogoduje razvoju infekcija. Kratko kupanje u čistom, toplijem moru obično nije zabranjeno, ali se preporučuje brzo presvlačenje u suhu odjeću nakon izlaska iz vode, kako su naveli.
– Kad se govori o uzrocima ljetnih urinarnih infekcija, najčešće se radi upravo o nošenju mokrog kupaćeg kostima dulje vrijeme i izlaganju hladnoći, a ne o hodanju bosih nogu. Hlađenje zdjeličnog područja i donjeg dijela tijela, osobito u kombinaciji s mokrom odjećom i propuhom, znatno povećava rizik od razvoja infekcije mokraćnog sustava. Stoga je važno nakon kupanja presvući se u suhu odjeću. Isto tako je bitno piti dovoljno tekućine i izbjegavati zadržavanje mokraće. Sve to važno je provoditi da bi se smanjila mogućnost razvoja infekcije, poručili su iz Zavoda za javno zdravstvo.
U slučaju simptoma poput peckanja, boli iznad pubične kosti, učestalog mokrenja ili neugodnog mirisa urina, preporučuje se što raniji posjet liječniku, upozorili su. Osim toga, važno je biti oprezan s klimom. Prevelike temperaturne razlike mogu uzrokovati šok za organizam, posebno osobama s kardiovaskularnim tegobama, kroničnim bolestima pluća ili alergijama. Više o tome možete pročitati ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.