Neki lijekovi ljeti mogu biti opasni: ‘Povećava se rizik od štetnog djelovanja vrućine’
Starije osobe piju različite lijekove, a nekoliko skupina lijekova tijekom toplinskih valova može biti opasno. Tiče se to lijekova koji idu na recept, ali i onih koji se uzimaju bez recepta. Riječ je o lijekovima za povišeni krvni tlak, antidepresivima i antipsihoticima te antihistaminima i sredstvima za spavanje, prema liječnicima.

Lijekovi | Foto: Pixabay
Mnogi stariji piju razne lijekove, a nekoliko skupina lijekova tijekom toplinskih valova može izazvati komplikacije. Radi se lijekovima za povišeni krvni tlak, antidepresivima i antipsihoticima te antihistaminima i sredstvima za spavanje, prema riječima liječnika. Tiče se lijekova koji idu na recept, ali i onih koji se uzimaju bez recepta.
Lijekovi za povišeni krvni tlak
Lijekovi za liječenje visokog krvnog tlaka, uključujući ACE inhibitore; inhibitore enzima koji pretvara angiotenzin, beta-blokatore i blokatore kalcijevih kanala, posebno su važni za praćenje tijekom toplinskog vala, prema Redleneru, piše bestlifeonline.com.
ACE inhibitori mogu povećati rizik od nesvjestice i padova. Posebno je to izraženo tijekom velikih vrućina. Također, mogu smanjiti osjećaj žeđi, zbog čega je teže prepoznati kada trebate piti više vode. Beta-blokatori također mogu povećati rizik od nesvjestice i padova. Otežavaju i znojenje, a to dodatno otežava tijelu da se rashladi. Blokatori kalcijevih kanala, prema Redleneru, mogu otežati regulaciju tjelesne temperature izazivajući neravnotežu elektrolita.
– Unošenje dovoljne količine tekućine jedna je od najvažnijih stvari koje možete učiniti kako biste spriječili bolesti povezane s vrućinom. Neki lijekovi ometaju termoregulaciju i/ili ravnotežu tekućine, čime se povećava rizik od štetnog djelovanja vrućine, savjetuju iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
Antidepresivi i antipsihotici
Poneki antidepresivi mogu potisnuti osjećaj žeđi, što može dovesti do dehidracije tijekom velikih vrućina. Pretjerano znojenje povezano je s antidepresivima uključujući tricikličke antidepresive, inhibitore ponovne pohrane serotonina (SSRI) i venlafaksin, prema radu objavljenom u časopisu Annals of Pharmacotherapy.
Triciklički antidepresivi uključuju Elavil, Vanatrip, Sinequan i Tofranil. SSRI antidepresivi, koji se češće propisuju, uključuju Zoloft, Lexapro, Prozac, Celexu i Paxil. Najpoznatiji brend venlafaksina je Effexor. Određeni antipsihotici poput haloperidola, olanzapina i risperidona također utječu na sposobnost znojenja. Mnogi ljudi i dalje imaju sezonske alergije, ali kad temperature porastu, možda biste trebali izbjegavati određene lijekove za alergije.
Antihistamini i sredstva za spavanje
Lijekovi su to koji sadrže difenhidramin, koji blokira proizvodnju histamina u tijelu. Međutim, Cleveland Clinic napominje da može uzrokovati anhidrozu, stanje u kojem znojne žlijezde ne funkcioniraju kako bi trebale, pa tijelo ne može učinkovito ukloniti toplinu i rashladiti se.
Ovo su samo neki od najčešće propisivanih lijekova koji mogu biti opasni tijekom toplinskog vala. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti savjetuje zdravstvenim djelatnicima da s pacijentima unaprijed naprave plan prilagodbe terapije tijekom vrućih dana i upute ih kada je potrebno potražiti liječničku pomoć. Starije osobe tijekom velikih vrućina trebaju slušati savjete liječnika. Više o tome pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.