Kod osoba od 55 do 64 godine svaka treća puši: Evo koliko ih koristi elektroničke cigarete
Pušenje među građanima u Hrvatskoj nije rijetka pojava. Pušača između 55 i 64 godine ima ukupno 32,7 posto, prema istraživanju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar o učestalosti pušenja iz 2023. Ukupno 10,9 posto osoba u toj dobi puši 10-20 cigareta dnevno, prema podacima istraživanja. S obzirom na veliki broj pušača, što starijih, što mlađih, mnogima se neće svidjeti poskupljenje cigareta koje je krenulo 1. srpnja.

Umirovljenik puši | Foto: Pexels
Stigla je promjena koja se tiče velikog dijela građana – poskupljenje cigareta. Pušača između 55 i 64 godine ima ukupno 32,7 posto, prema istraživanju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar o učestalosti pušenja iz 2023. Zbog povećanja trošarina na sve duhanske proizvode, grijani duhan i e-tekućine, očekuje se rast prihoda u državnoj blagajni. Ministarstvo financija najavilo je povećanje državnog proračuna od 75 milijuna eura do kraja godine, o čemu smo pisali ovdje.
‘Najmanje električne cigarete puše osobe od 55 do 64 godine’
Istraživanje o raširenosti pušenja među građanima provedeno je tijekom 2023. godine u suradnji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar. Među osobama u dobi od 55. do 64. godine ukupno 56 posto jednom u životu, to jest u nekom trenutku života je pušilo, prema rezultatima istraživanja o pušenju među stanovnicima u Hrvatskoj. Udio osoba koje su u posljednjih godinu dana u dobi od 55. do 64. godine pušile bio je 35,4 posto.
– Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 4.988 sudionika u dobi između 15 i 64 godine. Ukupno 37,9 posto odraslih od 15 do 64 godine pušilo je cigarete u vrijeme provedbe istraživanja. Najviše odraslih koji trenutačno puše je u dobnoj skupini između 25 i 34 godine, točnije 42,5 posto te između 35 i 44 godine gdje ih je 40,8 posto. Najmanje ih je u dobnoj skupini između 55 i 64 godine, prema podacima istraživanja ‘Zlouporaba sredstava ovisnosti u općoj populaciji Republike Hrvatske’ iz 2023.
Dnevno kod osoba od 55 do 64 godine 2,2 posto ispitanika ne puši svaki dan. Zatim, 2,4 posto njih puši do pet cigareta dnevno, dok ih 4,7 posto puši od pet do 10 cigareta. Nadalje, 10,9 posto osoba u toj dobi puši od 10 do 20 cigareta dnevno. Zatim, 8,8 posto osoba puši od 20 do 30 cigareta. Nakon toga, 2,8 posto puši dnevno od 30 do 40 cigareta, prema rezultatima istraživanja vezanima uz prosječan broj popušenih cigareta dnevno u posljednjih mjesec dana.
Među osobama od 55 do 64 godine, ukupno 48,4 posto njih otkrili su da su nekad u životu redovito pušili duhan; cigarete, cigare ili lule. Elektroničke cigarete u trenutku ispitivanja koristilo je 12 posto odraslih. Najviše ih je među osobama od 15. do 24. godine. Među njima je elektroničke cigarete koristilo 21,4 posto osoba. Najmanje su elektroničke cigarete pušile osobe od 55 do 64 godine. U to je dobi 4,4 posto osoba, objasnili su iz Zavoda za javno zdravstvo.
Pušenje slabi imunitet i povećava rizik od kroničnih bolesti
Pušenje je štetno u svim životnim dobima. Kod starijih osoba posljedice mogu biti posebno ozbiljne. S godinama se organizam prirodno mijenja, slabi imunološki sustav i povećava se rizik od kroničnih bolesti. Pušenje dodatno pogoršava te procese i povećava ranjivost starijih osoba na različite zdravstvene probleme, poručili su iz Zavoda za javno zdravstvo.
Pušenje povećava rizik od kroničnih bolesti. Starije osobe već imaju povećan rizik od bolesti zbog dobi, a pušenje dodatno povećava šanse za srčani udar. Isto tako povećava šanse za moždani udar, kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB) i različite vrste raka, posebno raka pluća. Disanje postaje otežano, a kvaliteta života smanjena. Također, istraživanja pokazuju da pušenje može ubrzati opadanje kognitivnih sposobnosti te povećava rizik od demencije, uključujući Alzheimerovu bolest. Zdravlje mozga u starijoj dobi posebno je osjetljivo, a pušenje dodatno pogoršava funkciju mozga.
– Kod starijih pušača imunološki sustav je oslabljen. To znači da se teže bore protiv infekcija, sporije zacjeljuju rane i teže se oporavljaju nakon operacija. Pušenje povećava rizik od infekcija poput gripe i upale pluća. Isto tako, pušenje negativno utječe na gustoću kostiju i povećava rizik od osteoporoze. Kod starijih osoba to znači veću opasnost od padova i lomova, osobito kukova. To može ozbiljno narušiti kvalitetu i trajanje života, objasnili su iz HZJZ.
‘Prestankom pušenja tijelo počinje zacjeljivati i u starijoj dobi’
Škola nepušenja je program u kojem se interdisciplinarno i primjenom edukativno-psihoterapijskog pristupa maloj grupi polaznika pomaže u odvikavanju od pušenja. Cilj programa je pomoći pušačima u pripremi za prestanak pušenja, prestanku pušenja i održavanju nepušenja. Osim prestanka pušenja, važnost škole je u promoviranju zdravih stilova života, prevenciji bolesti te unaprjeđenju zdravlja. Uspješnost prestanka pušenja ovisi o motivaciji, stupnju ovisnosti o cigaretama, kao i o podršci koja se prima tijekom odvikavanja od pušenja.
U Hrvatskoj, škole nepušenja provode se u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije te u drugim županijskim zavodima. Škole nepušenja namijenjene su osobama koje su neposredno prestale pušiti te onima koji planiraju prestati. Temeljni program Škole nepušenja traje pet dana, nakon čega se nekoliko tjedana radi na održavanju apstinencije. Polaznici sudjeluju na raznim predavanjima i radionicama, grupnom psihoterapijskom radu, a imaju i mogućnost i individualnog rada s terapeutom, poručili su iz Zavoda za javno zdravstvo. Sve su ovisnosti loše po zdravlje, ali pušenje nije jedina. Kako igre na sreću utječu na čovjeka i koji je razlog njihova igranja te u kojim igrama na sreću najviše sudjeluju starije osobe rekao nam je poznati sociolog Boris Kozjak. Više o tome pročitajte ovdje.
– Nikad nije kasno prestati pušiti. Iako je šteta koju pušenje nanosi organizmu značajna, dobra vijest je da prestankom pušenja tijelo počinje zacjeljivati – čak i u starijoj dobi. Već nakon nekoliko tjedana dolazi do poboljšanja cirkulacije i disanja, a dugoročno se smanjuje rizik od mnogih bolesti. Starije osobe koje prestanu pušiti često dožive poboljšanje kvalitete života, više energije i duži životni vijek, poručili su iz HZJZ.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.