Društvo za psihološku pomoć provodi radionice za bolju kvalitetu života starijih osoba, saznali smo detalje

Ana Kanazir
19. rujna 2023.
Zdravlje
A- A+

Društvo za psihološku pomoć je udruga koja djeluje od 1993. godine. U sklopu udruge djeluje i Centar za djecu, mlade i obitelj Modus u kojem se nude usluge savjetovanja i grupni programi za sve dobne skupine, a nekoliko radionica imaju i za starije osobe. Tako možete potpuno besplatno pohađati radionice pisanja, igranja društvenih igara ili se pak možete prijaviti na individualno savjetovanje, ako trebate psihološku pomoć. Saznali smo koje su sve prednosti ovih radionica i kako utječu na život starijih osoba.

Umirovljenici sjede za stolom i igraju društvene igre

Umirovljenici i društvene igre | Foto: Društvo za psihološku pomoć

Društvo za psihološku pomoć osobama starije životne dobi nudi niz radionica, a sve je potpuno besplatno, odnosno sufinancirano od strane Europskog socijalnog fonda, Državnog proračuna Republike Hrvatske te Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Ministarstva zdravstva. Pričali smo s njima i saznali sve detalje o održavanju radionica, ali i njihovim prednostima za zdravlje i život osobe.

kreativni u mirovini
Projekt Kreativni u mirovini: 'Sudjelovanjem na radionicama umirovljenici stječu nova znanja i vještine'

Bolja kvaliteta života starijih osoba

Društvo za psihološku pomoć je udruga koja djeluje već 30 godina, a provodi razne radionice, kao i individualna savjetovanja potpuno besplatno za osobe starije životne dobi. Udruga je jedan od inicijatora okupljanja organizacija civilnog društva, koje pružaju uslugu psihosocijalnog savjetovanja, u Mrežu savjetovališta koja trenutno broji 15 udruga na području Grada Zagreba i Karlovca.

– Zbog znatno slabijih financijskih kapaciteta osobe starije životne dobi često si ne mogu priuštiti sadržajnije provođenje vremena, adekvatnu brigu o svom mentalnom zdravlju, kao ni pojedine socijalne aktivnosti. Stoga smo ovim aktivnostima adresirali i ovaj vid poteškoće, rekli su nam iz Društva za psihološku pomoć i dodali kako se na ovaj način želi poboljšati kvaliteta života starijih osoba, ali i prevenirati se njihova institucionalizacija.

Njihovim radionica se potiče dostojanstveno starenje, a uz to se i pruža prilika za druženjem i upoznavanjem novih ljudi.

Za svakoga po nešto

Već sada ova Udruga provodi dva programa koja se odnose na umirovljenike, a radi se o grupnim programima kognitivnog osnaživanja i jačanja socioemocionalnih kompetencija. Grupe na ovim programima se sastoje od 12 korisnika, a programi se provode jednom tjedno u trajanju od 90 minuta. Radionice traju četiri do pet mjeseci.

– Program jačanja socioemocionalnih kompetencija namijenjen je za korisnike koji su motivirani za unapređenje vlastitog mentalnog zdravlja i povećanje psihološke dobrobiti. Program je fokusiran na jačanje socijalnih vještina i na proradu emocionalnih reakcija koje prate promjene i događanja u starijoj životnoj dobi poput novih uloga (uloga bake/djeda, prabake/pradjeda,umirovljenika,..), gubitak bliskih osoba, obiteljski odnosi, narušenost fizičkog zdravlja, prilagodba na umirovljenje i drugo, poručuju sugovornici.

Drugi program je program kognitivnog osnaživanja koji je namijenjen korisnicima koji žele raditi na unapređenju svojih kognitivnih sposobnostima. Program se odnosi na uvježbavanje i učenje novih vještina koji korisnicima onda pomažu u svakodnevnom životu. Kako saznajemo, teme koje se obrađuju su učenje i pamćenje u starijoj dobi, uvid u vjerovanje u vlastito pamćenje te metode i strategije kako unaprijediti misaone procese, odnosno utjecati na opadanja sposobnosti učenja i pamćenja u starijoj dobi.

– Već nakon nekoliko susreta možemo primijetiti pozitivne promjene kod korisnika koji kroz grupne susrete osvještavaju da je određenim aktivnostima moguće poboljšati i očuvati vlastito kognitivno funkcioniranje te se započinju više aktivirati na tom području. Nakon više susreta nije rijetkost da primijetimo kako se korisnici počinju družiti i izvan grupnih susreta čime možemo reći da na ovim grupnim programima jačamo i njihovu socijalnu mrežu, rekli su nam iz Društva.

Nove radionice tek dolaze na red

Osim spomenutih programa, uskoro će se i provoditi radionice osnažujućeg pisanja i društvenih igara za starije osobe, a nudit će se i individualno savjetovanje. Druženje uz društvene igre provodit će se u partnerskoj organizaciji Domu za starije osobe Maksimir, dok će se radionice osnažujućeg pisanja provoditi u Centru Modus u Ulici kneza Mislava 11. Na istoj adresi također će se provoditi i individualno savjetovanje.

Kako su nam rekli iz Udruge, radionice osnažujućeg pisanja su kreativna metoda gdje će se raditi na temama koje su im od osobnog značaja u sigurnom prostoru grupe, uz podršku voditelja i svojih vršnjaka koji se potencijalno susreću s istim ili sličnim poteškoćama i izazovima. Igraonica društvenih igara je osmišljena kao druženje osoba starije životne dobi uz igranje modernih, ali i klasičnih društvenih igara.

Umirovljenici za stolom igraju društvene igre

Umirovljenici igraju društvene igre | Foto: Društvo za psihološku pomoć

Ženska mlađa osoba drži ruku na ruci starijeg muškarca koji u istoj ruci ima lopticu
U jednom domu za starije osobe umirovljenici su igrali vrlo zanimljive društvene igre koje možete napraviti i sami

Prijavite se na individualno savjetovanje

Njihovo individualno savjetovanje je pak namijenjeno korisnicima koji su motivirani za osobni rast i poboljšanje kvalitete života i koji osjećaju da trebaju psihološku podršku u svakodnevnim izazovima i teškoćama. Ovo je i za osobe čije je funkcioniranje otežano zbog psiholoških poteškoća poput anksioznosti, tugovanja, intenzivnih strahova, usamljenosti, depresivnosti i slično. Susreti se u pravilu održavaju jedanput tjedno u trajanju od 60 minuta, a termini se dogovaraju.

– Možemo primijetiti da korisnicima puno znači dobivena stručna podrška te dobivamo pozitivne povratne informacije s njihove strane. Besplatnim individualnim savjetovanjem ovakav tip usluge postaje dostupan i za socijalno ugrožene skupine što je posebno važno za osobe starije životne dobi koje nažalost često imaju niska primanja. Voljeli bismo istaknuti da imamo dovoljno kapaciteta za uključivanje novih korisnika u individualno savjetovanje. Zainteresirane osobe starije životne dobi (od 65 godina i više) pozivamo u slučaju da se žele uključiti u individualno savjetovanje ili informirati o ostalim programima da se jave u Centar Modus Društva za psihološku pomoć na telefon 01/4826-111 (pozivi se primaju nakon 13:00 sati) ili putem maila [email protected], otkrili su nam iz Društva za psihološku pomoć.

Radionice imaju značajne prednosti

Iznimno je važno da su radionice za sudionike besplatne te da polaznici bez izdvajanja financijskih sredstava pohađanjem ovih radionica mogu doprinijeti vlastitoj kvaliteti života.

– Socijalne usluge i aktivnosti koje ćemo provoditi utjecat će na jačanje kognitivnih funkcija starijih, emocionalno osnaživanje za nošenje s poteškoćama koje starost nosi, smanjenje usamljenosti te stvaranje mogućnosti za ostvarivanje socijalnih kontakata. Benefiti koji se odnose na socijalne kontakte i smanjenje osjećaja usamljenosti, kao i poticanje na fizičko kretanje, glavni su razlozi zbog kojih se aktivnosti provode u lokalnoj zajednici, u Gerontološkom centru Doma za starije osobe Maksimir te u Centru Modus Društva za psihološku pomoć. U planu je i provedba programa kognitivnog osnaživanja u studenom u prostoru Gerontološkog centra Doma za starije osobe Trnje, rekli su nam za kraj sugovornici.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap