Projekt Šape za penziće: ‘Interakcija sa životinjama dokazano pomaže oboljelima’
Projekt Šape za penziće namijenjen je umirovljenicima u domovima za starije koji su oboljeli od Alzheimerove bolesti i demencije. Udruga Plava šapa začetnik je ovog vrijednog projekta kojemu se pridružila i udruga za pomoć i unaprjeđenje života životinja Merida. Projekt promiče terapeutsku pomoć životinja, posebno pasa i mačaka, oboljelim starijim osobama u domovima. Za Mirovina.hr Koraljka Kociančić iz udruge Merida ispričala je koji je glavni cilj ovog projekta, koliko je vrijedan za umirovljenike koji boluju od Alzheimera i koje planove imaju u budućnosti. Ove dvije udruge izdale su i priručnik za pomoć obiteljima i njegovateljima osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti.
Projekt Šape za penziće bavi se terapeutskom pomoći životinja, posebno pasa i mačaka, korisnicima oboljelim od Alzheimerove bolesti i demencije u domovima za starije osobe. Udruga Plava šapa osmislila je projekt Šape za penziće, a tome im se priključila Udruga za pomoć i unaprjeđenje života životinja Merida iz koje su za Mirovina.hr ispričali što projekt objedinjuje i kako pomaže starijim osobama. Osim što tako pomažu samim korisnicima u domovima, pomažu i njegovateljima te njihovim obiteljima.
Projekt je ove godine ponovno aktiviran
U brošuri se naglašava kako je važan sadržajno osmišljeniji i bogatiji život oboljelih u staračkim domovima i cjelodnevnom boravku. Točnije, cilj projekta Šape za penziće je da se putem terapeutskog i volonterskog programa interakcije oboljelih s udomljenim životinjama, naročito psima, pomogne oboljelima. Iz udruge Merida su nam otkrili da su reakcije korisnika domova za starije i oboljele od Alzheimera više nego izvrsne, da im godi njihov posjet, razveseljava svakodnevicu i sadržajno obogaćuje duge domske dane.
Ispričali su kako je projekt započela i osmislila Snježana iz udruge Plava šapa sa svojim psom Monom (koji je nažalost uginuo). Njima su se početkom 2017. godine priključili Ivana i Kora iz njihove udruge Merida sa svojim udomljenim psima Mašom i Mimi. Projekt se od tada provodio 2018. i 2019. godine pa sve do pandemije.
– Ove godine smo ponovno aktivirali projekt, tako da za sada Ivana i Maša posjećuju korisnike Doma za starije osobe u Dubravi, ispostava Markuševac. Projekt nastavljamo, punimo redove novim timovima, uz ove stare, već prekaljene, u pripremi imamo dva tima. Također, pred psima su evaluacije, a za sljedeću godinu planiramo uvesti i tim čovjek – mačka, o čemu ćemo tek pisati, naglasila je Koraljka Kociančić iz udruge Merida.
Terapija uz pomoć životinja pomaže oboljelima od Alzheimera
Objasnili su kako je pas odličan medij, omogućava neposredan kontakt i olakšava pristup oboljelim korisnicima. Naglasili su kako pas nepogrešivo probije komunikacijski led koji nesumnjivo postoji kod oboljelih korisnika, korisnicima pristupa otvoreno i veselo, bez straha i nepovjerenja, što je osnovni preduvjet prilikom izbora psa pogodnog za rad s oboljelima i svaki puta povratno od korisnika dobije pozitivnu reakciju i prihvaćanje.
– Terapija uz pomoć životinja, odnosno interakcija sa životinjama dokazano pomaže smanjenju emocionalnog tereta ove bolesti, a osnovna vodilja brošure koju smo spomenuli, je kako uz pomoć udomljenih, terapijskih životinja ublažiti tegobe osoba oboljelih od Alzheimera i demencije te tako olakšati život oboljelima, ali i njihovim obiteljima i cjelokupnoj zajednici. Naučili smo i prepoznali u radu s oboljelima od Alzheimera da je to poseban način jednostavne, ljudske komunikacije, a okosnica svega je pas – partner u programu, kazali su iz udruge Merida.
Objasnili su kako su radionice višestruko korisne za oboljele, kako u mentalnom naporu na koji ih potiču pitanjima i zadacima, tako i u fizičkim aktivnostima usmjerenima ka korištenju fine motorike ruku prilikom izrade predmeta. Također, rekli su kako je zamjetno njihovo veliko zadovoljstvo kad im se pokloni pažnja i razbije svakodnevna monotonija staračkog života. Podsjetimo, osim terapije sa životinjama, dokazano je da art terapija u koju ulazi slikanje i crtanje, može poboljšati određene sposobnosti oboljelih od Alzheimera i demencije, o čemu smo pisali ovdje.
– U svemu tome odobravanje i prihvaćanje pridobije i volonter vodič koji nastavlja, sadržajno osmišljava komunikaciju i aktivnosti na razini koja je prihvatljiva korisnicima, odnosno oboljelima. Ponekad su to samo razgovori o svakodnevnim stvarima; obitelji, prošlim vremenima i mladosti, o njihovim kućnim ljubimcima koje su imali, no ponekad pripremimo i osmislimo radionice, pa izrađujemo razne korisne ili ukrasne predmete, kojima se korisnici osobito vesele, naveli su iz udruge.
Žele proširiti projekt na posjete volontera s mačkama
Isto tako, u planu imaju i proširenje ovog korisnog i prelijepog projekta Šape za penziće. Naime, žele stvoriti više timova vodič – pas, koji bi posjećivali veći broj domova, a također projekt žele dodatno obogatiti tako što bi ga proširili na posjete volontera s mačkama. U brošuri, iznesenim vrijednim saznanjima i iskustvima žele ukazati na dobrobit koju šira zajednica, a ovim primjerom i dokazano, može imati od integracije napuštenih, a potom udomljenih životinja o kojima skrbe mnogobrojne Udruge za zaštitu životinja.
– Edukativni aspekt brošure u kojoj je pisano o Alzheimerovoj bolesti i korisnom utjecaju životinja na ljude, osim reintegracije u društveni život i dobrobiti za oboljele, apelira također na svijest i savjest naših sugrađana o potrebi boljeg i kvalitetnijeg odnosa prema životinjama, posebno onim napuštenim i zlostavljanim, koje čekaju na udomljenje. Pokazalo se da su upravo takve životinje, nakon potrebne evaluacije karaktera, iako ne licencirane, mnogostruko kvalificirane za rad s oboljelima od Alzheimera i demencije, navela je Kociančić.
Naglasili su kako publikaciju priručnika smatraju vrlo vrijednim i višestruko edukativnim proizvodom, budući da takav sveobuhvatan osvrt na problematiku, javnosti još nije predstavljen, a u mnogim će aspektima koristiti zajednici u cjelini. Inače, osim ovog vrlo vrijednog projekta koji je bitan dio same udruge, cilj udruge Merida je pružiti pomoć i unaprijediti život životinja kroz terenski rad zbrinjavanja, socijalizacije i potom udomljavanja napuštenih ili zlostavljanih životinja, te posredno, edukacijom javnosti o potrebi kvalitetnijeg suživota ljudi i životinja.