Plan ‘Možemo’ za umirovljenike otkriva nam Danijela Dolenec: ‘Podizat ćemo naknade’

Jasmina Grgurić Zanze
13. svibnja 2025.
Priče
A- A+

Stranka ‘Možemo’ u lovu je na još jedan mandat, a pritom su velik dio izbornog programa posvetili umirovljenicima. Zagrebačka dogradonačelnica Danijela Dolenec za portal Mirovina otkriva što sve planiraju napraviti ako ostanu na vlasti. Čak četiri nova doma za starije osobe i objekt za palijativnu skrb, veće naknade za umirovljenike i osnivanje Centra za pružanje usluga u zajednici za starije osobe dio su plana.

Dogradonačelnica Zagreba Danijela Dolenec | Možemo

Dogradonačelnica Zagreba Danijela Dolenec | Možemo

Stranka ‘Možemo’ prije četiri je godine preuzela upravljanje Gradom Zagrebom, a sada idu u utrku za novi mandat. Pritom nisu zaboravili na umirovljenike, kojima su posvetili velik dio izbornog programa. Što su učinili za starije osobe i što planiraju činiti i dalje ako ostanu na vlasti, otkrila nam je zamjenica gradonačelnika Tomislava Tomaševića, dogradonačelnica Danijela Dolenec. Čak četiri nova doma za starije i objekt za palijativnu skrb, veće naknade za umirovljenike i osnivanje Centra za pružanje usluga u zajednici za starije osobe dio su plana.

Što je ‘Možemo’ učinilo za starije u ovom mandatu?

Početak našeg mandata na čelu Zagreba bio je obilježen saniranjem stanja koje smo zatekli, u gradu i gradskoj upravi, ustanovama i poduzećima. Kad smo preuzeli upravljanje u lipnju 2021., Grad je na računu imao četiri milijuna eura, što je bilo nedovoljno za isplatu plaća gradskim službama. Proračunski deficit je iznosio 185 milijuna eura, rezultat šestomjesečnog kašnjenja plaćanja troškova gradskim ustanovama poput domova za starije. Unatoč ograničenjima koje su u 2021. i 2022. nametale pandemijska kriza, kriza izazvana ratom u Ukrajini i poslijepotresna obnova, mi smo u rekordnom roku sanirali gradske financije, dokinuli kašnjenja prema ustanovama i započeli niz aktivnosti kako bismo smanjili udar inflacije na naše starije sugrađane i proširili im različite oblike podrške.

Zagrebački električni tramvaj
Umirovljenicima u Zagrebu sjeda novčana pomoć; stiže i uskrsnica

Izdvojili bismo tri oblika podrške u ovom mandatu. Prvo, nastojali smo ublažiti udar inflacije time da od 2021. nismo povećali cijene gradskih usluga, pa je, primjerice, cijena smještaja u gradskim domovima protekle četiri godine ostala ista. Razliku u troškovima domova, koji su pak ubrzano rasli, pokrili smo iz gradskog proračuna. Isto tako smo postupali s cijenama gradskih vrtića, prijevoza, vode i odvodnje. To drugi gradovi u Hrvatskoj nisu činili.

Drugo, znatno smo povećali financijsku pomoći i besplatne usluge za starije osobe. Broj osoba koji primaju podršku iz gradske Odluke o socijalnoj skrbi povećali smo sa 118.000 na 275.000, a sredstva koja se izdvajaju za različite mjere u Odluci smo gotovo utrostručili. Najvažnija pojedinačna stavka bilo je uvođenje besplatnog javnog gradskog prijevoza za sve osobe starije od 65 godina. Dosad je 44.000 starijih osoba imalo to pravo, a sada besplatno na autobus i tramvaj može 160.000 osoba iznad 65. godine života. Ujedno sve Zagrepčanke i Zagrepčani imaju pravo na besplatnu žičaru.

Rasle su i naknade za umirovljenike?

Povećali smo i broj starijih osoba koji primaju novčanu naknadu na temelju niskih mirovina s 3.700 na 10.000 korisnika, dakle za čak 170 %.  Sedmerostruko smo povećali iznos božićnica i uskrsnica s 13,27 eura u 2021. na 100 eura u 2024. Mnoge starije osobe su i osobe s invaliditetom, a za sve primatelje inkluzivnog dodatka uveli smo novčanu pomoć, čime se broj osoba s invaliditetom koje su prije mogle dobiti novčanu pomoć samo ako su primale doplatak za tuđu njegu i pomoć ili pak osobnu invalidninu, povećao s nekih 17.000 na 30.000.

Treće, započeli smo ciklus investicija u domove za starije osobe i usluge u zajednici čiji će se rezultati pogotovo vidjeti u sljedećem mandatu. U ovom mandatu konačno smo ishodili sve dozvole i otvorili smo novi Dom za starije Markuševec. Uz to, obnovili smo i opremili novu zgradu psihogerijatrijske Klinike za psihijatriju Vrapče. Otvorili smo dva odjela za oboljele od demencije u Domu Sveta Ana, kao i prvo Savjetovalište za demenciju u Zagrebu, prepoznajući nedostatak usluga za oboljele od demencije i njihove obitelji.

Što planirate učiniti za starije osobe u novom mandatu?

Tomislav Tomašević i Danijela Dolenec | Možemo

Tomislav Tomašević i Danijela Dolenec | Možemo

U narednom mandatu planiramo veliki ciklus kapitalnih investicija – gradnju četiri nova doma za starije i objekta za palijativnu skrb. U pogledu izvaninstitucionalnih usluga planiramo otvaranje posebne ustanove namijenjene uslugama pomoći u kući, novih dnevnih boravaka i gerontoloških centara. Planiramo pratiti i državni program sufinanciranja ugradnje dizala u višestambene zgrade kako bi starije osobe mogle što duže ostati u vlastitom domu, okružene obitelji i prijateljima. Socijalnim naknadama ćemo pratiti promjene općih ekonomskih uvjeta i materijalne izazove s kojima se susreću naši stariji sugrađani i sugrađanke. Grad treba osigurati dostojanstveno i aktivno starenje svima, bez obzira na njihove socijalne ili zdravstvene okolnosti.

Kako će se raditi na novim smještajnim kapacitetima za starije osobe te na izvaninstitucionalnoj skrbi?

Gradit ćemo četiri nova doma za starije osobe u Dubravi, Prečkom, Španskom i Sesvetama. S obzirom na to da u Zagrebu imamo 17 objekata domova za starije, riječ je o značajnom povećanju broja lokacija diljem grada i smještajnih kapaciteta. Uz to, obnovom domova Sv. Ana u Novom Zagrebu, Trešnjevka, Medveščak i Centar Zagreb povećat ćemo i kapacitete postojećih domova. Kako bi liste čekanja za domove pak bile pravednije, novom mrežnom aplikacijom eDomovi olakšat ćemo prijavu za dom, objedinit liste čekanja i osigurati veću transparentnost.

U pogledu izvaninstitucionalne skrbi u sljedećem mandatu osnovat ćemo Centar za pružanje usluga u zajednici za starije osobe koji će, u suradnji s domovima za starije osobe, udrugama i društvenim poduzećima, pružati usluge kao što su pomoć u kući, organizirana prehrana, zdravstvena preventiva, sportsko-rekreacijske i kulturne aktivnosti. Pri domovima za starije osobe trenutačno djeluje 9 gerontoloških centara i 3 dnevna boravka, a planiramo otvoriti još 3 dodatna dnevna boravka za starije osobe kako bismo olakšali nastavak aktivnog života u vlastitoj sredini u što više kvartova. Poticat ćemo i udruge na organiziranje sustava za emocionalno-psihološku podršku i druženje starijim osobama koje se osjećaju usamljeno ili imaju potrebu za razgovorom.

Što ćete učiniti kako biste poboljšali materijalni položaj umirovljenika u Zagrebu?

vozilo Fulir
Grad Zagreb uvodi novu uslugu besplatnog javnog prijevoza 'Fulir'

Osobe starije životne dobi, pogotovo starije žene zbog nižih plaća tijekom radnog vijeka, u najvećem su riziku od siromaštva. U proteklom mandatu pristup zamrzavanja cijena gradskih cijena kao i mjere iz socijalnog programa doprinijele su poboljšanju materijalnog položaja najugroženijih, jer dok je u Hrvatskoj rizik od siromaštva u odnosu na 2021. porastao s 19.2 % na 20.3 %, u Zagrebu je pao s 11.6 % na 9.7 %.

U narednim godinama planiramo novčanim naknadama nastaviti sustavno pratiti rast troškova života, podizati postojeće naknade za starije osobe i širiti broj korisnika kako bismo ih zaštitili od siromaštva te kako bi se lakše nosile s troškovima života. Proširit ćemo obuhvat korisnika i korisnica naknada za troškove stanovanja s posebnim fokusom na najugroženije skupine starijih osoba, posebno samce koji su izloženi povećanom riziku od siromaštva i socijalne isključenosti. Potaknut ćemo programe financijskog i pravnog informiranja i savjetovanje starijih osoba, kako bi bile dodatno zaštićene i kako bi bolje poznavale prava iz sustava socijalne skrbi.

Na koji ćete način unaprijediti zdravstvenu skrb starijih?

Ulagat ćemo u zdravstvenu skrb i palijativnu njegu koje su starijim osobama potrebne u različitim fazama starenja – od skrbi u vlastitom domu, preko posjeta liječniku, do potreba stacionara u ustanovama zdravstvene skrbi.

Dostupnost zdravstvene skrbi je prioritet. Kako bi se poboljšao pristup liječničkim pregledima, nakon što smo u ovom mandatu kupili 61 vozilo saniteta, već u 2025. nastavljamo s nabavom 10 novih vozila. Planiramo dodatno proširiti dostupnost šireg opsega specijalističkih pregleda u domovima zdravlja, a posebno u Novom Zagrebu, te na zapadu i istoku grada, u kvartovima koji su najudaljeniji od bolničkih zdravstvenih ustanova. Uz to, u suradnji s domovima zdravlja, uvest ćemo nove preventivne zdravstvene preglede usmjerene specifično na starije osobe.

Izgradit ćemo novi objekt za palijativnu skrb, kako se to običava nazivati – hospicij. Nakon završetka obnove Specijalne bolnice za plućne bolesti u Rockefellerovoj, započet ćemo pripremu izgradnje objekta namijenjenog palijativnoj skrbi, čime će se, uz postojeće stacionare u Klinici za psihijatriju Vrapče i Klinici za psihijatriju Sveti Ivan, značajno proširiti broj kreveta u mreži palijativne skrbi u Zagrebu. Također, osigurat ćemo psihološku pomoć pacijentima u palijativnoj skrbi kao i njihovim obiteljima.

Planirate li i dodatne vrijednosti za starije osobe?

D. Dolenec | Možemo

D. Dolenec | Možemo

Odlazak u mirovinu u našem društvu ne smije biti smiraj, nego početak nove faze u kojoj zadržavanje postojećih aktivnosti i uključivanje u nove omogućuju dug, zdrav i ispunjen život. Preduvjet za to je mobilnost, a pored besplatnog javnog prijevoza koji smo uveli u ovom, u narednom mandatu tome će doprinijeti značajno širenje niskopodnih autobusa i tramvaja te širenje tramvajske mreže. Izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana omogućit će Gradu da kreira više javnih sadržaja u kvartovima kako bi i kad izgubimo mobilnost mogli voditi aktivan život. Većim tempom prilagođavat ćemo prometnu infrastrukturu za starije osobe sigurnijim nogostupima, upuštenim prijelazima, smirivanjem prometa, postavljanjem klupa i postavljanjem dizala na pothodnicima.

Kako bi kultura bila dio aktivnog starenja, razvit ćemo program dostupnih ulaznica za kulturna događanja i ustanove u kulturi, a i dalje ćemo poticati što više kulturnih aktivnosti u kvartovima kroz programe Zagrebački kvartovi kulture, Kultura i umjetnost u zajednici i Plan potreba za aktivnostima, programima i projektima unapređenja kvalitete života građana u kvartovima. Povećat ćemo financiranje programa “Sveučilište za treću životnu dob” pri Pučkom otvorenom učilištu. Kroz mrežu gradskih knjižnica i program “Sveučilište za treću životnu dob” razvijat ćemo digitalnu pismenost i informatičku podršku prilagođenu starijim osobama.

Kroz Centar za pružanje usluga u zajednici implementirat ćemo tehnološka rješenja za podršku neovisnosti starijih osoba. Kroz mrežu gradskih knjižnica i program “Sveučilište za treću životnu dob” razvijat ćemo digitalnu pismenost i informatičku podršku prilagođenu starijim osobama. Pokrenut ćemo projekt “digitalnih anđela” – osoba koje pomažu starijim sugrađankama i sugrađanima u korištenju digitalnih usluga i tehnologije.

Umirovljenici, za koga ćete glasati na lokalnim izborima?


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap