Novosti Najstariji zlarinski koraljar proslavio 103. rođendan, a otkrio je i tajnu dugog života

Najstariji zlarinski koraljar proslavio 103. rođendan, a otkrio je i tajnu dugog života

Ana Kanazir
Ana Kanazir

07. lipanj 2024.

Google Dodajte Mirovina.hr kao željeni izvor na Googleu

Ante Beban je najstariji koraljar sa Zlarina koji je proslavio svoj 103. rođendan u krugu najbližih. Njegov je život vezan uz more pa mu je uz koralje strast i ribolov. Uz to, ovaj umirovljenik je i dalje aktivan pa trenutno priprema i knjigu, a svoju dugovječnost zahvaljuje umjerenosti u jelu i piću.

Ante Beban slavi 103. rođendan

Ante Beban slavi 103. rođendan | Foto: Screenshot HRT

Svaki stogodišnjak ima svoju tajnu za dugi život, a koraljar Ante Beban kaže kako njegova tajna leži u umjerenosti u jelu i piću. On je tako proslavio svoj 103. rođendan u krugu bližnjih.

Tri starije prijateljice u šetnji prirodom
Otkrivamo vam gdje žive najdugovječnije Hrvatice i Hrvati, ali i koliko imamo udovaca

U Hrvatskoj najstarija osoba ima 108 godina i živi u Zagrebačkoj županiji. S druge strane čak je 244 stanovnika starijih od 99 godina, a najveći broj stogodišnjaka i starijih je zabilježen u Gradu Zagrebu, prema Popisu stanovništva u 2021. godini, o čemu smo pisali i ovdje. U statistiku stogodišnjaka spada i Ante Beban koji je ujedno i najstariji zlarinski koraljar, piše magazin.hrt.hr.

Ovaj aktivni gospodin sa Zlarina kaže kako ima devet života, od čega mu je osam puta život visio o koncu. Upravo zato je odlučio sve svoje životne dogodovštine zapisati pa tako sada priprema i knjigu koju će vjerojatno željno čitati njegovo četvero unučadi i četvero praunučadi.

Njegova svjedočanstva su utkana u postav Hrvatskog centra koralja, a osim ljubavi prema koraljima, strast mu je i ribolov, pa je tako kada je imao samo pet godina prvi puta zabacio udicu. Njegova tajna dugog života je u umjerenosti u jelu i piću, ali i u radu jer, kako kaže, ako ne radiš nema ni života. Osim njega, tajnu dugovječnosti nam je u ovom tekstu otkrio i pjevač Jimmy Stanić koji ima 94 godina i dalje nastupa, a također je i politički aktivan.