VELIKI VODIČ za smještaj u domove umirovljenika: 15 stvari koje trebate znati prije preseljenja!

Njemačkoj nedostaje njegovatelja (Ilustracija: Pixabay)
15. Koja je razlika između palijativne skrbi i hospicija?
Unatoč tomu što se susrećemo sa sve više osoba kojima je potrebna usluga hospicija, takve ustanove u Hrvatskoj ne samo da gotovo ni ne postoje, nego još uvijek niti ne razlikujemo klasičnu palijativnu skrb u domovima za starije i nemoćne osobe od hospicijske.
Palijativna skrb ima za cilj smanjiti simptome bolesti, za razliku od kurativnog liječenja kao terapije s ciljem definitivnog izlječenja. Svrha palijative jest spriječiti ili barem olakšati patnju osobe, bez obzira postoji li mogućnost da ona potpuno ozdravi, živi s bolešću duže vrijeme ili pak doživi napredovanje te bolesti. Hospicijska skrb također je palijativna skrb, ali ona koja se pruža osobama na kraju njihova životna puta.
Hospiciji su namijenjeni umirućim osobama, kada im se nikakva vrsta pomoći više ne može pružiti niti u njihovu vlastitu domu, niti u bolnici pa čak niti u klasičnim domovima umirovljenika. Kako naša populacija raste, kao i broj starijih osoba, potreba za hospicijem sve je veća. Njega trebaju one osobe koje više nemaju šanse za oporavkom, kada bolest više ne reagira na liječenje. Tada se naglasak stavlja na pružanje udobnosti osobi do kraja njezina života. Osim što se bavi umanjenjem bolova i simptoma bolesti, hospicijska skrb nudi i emocionalnu i duhovnu podršku.
Hospicijska skrb ne produžava život, niti ubrzava smrt, što je čest nesporazum. Ona je nužna kako bi pružila stručnost pacijentu i njegovoj obitelji u trenucima umiranja kako bi ono bilo što mirnije i bezbolnije i za osobu i za njezine bližnje.