Usporedili smo cijene istih artikala u istom lancu: Sol skuplja na Pagu, nego u Osijeku
Usporedili smo cijene deset artikala, a za čak devet njih iznosi se značajno razlikuju unutar istog trgovačkog lanca. Već pogađate, isti proizvodi u istoj trgovini skuplji su u Istri i Dalmaciji. Među gradovima s najvišim cijenama su Biograd, Split, Rovinj, Pula, ali i neki otoci. Da smo iste proizvode kupili, primjerice, u Osijeku, platili bismo ih 6,4 eura manje. U tablici možete vidjeti razlike između najviše i najniže cijene za jaja, mlijeko, jogurt, kavu…

Umirovljenici u trgovini | Foto: Pexels
Da se cijene istih artikala u istoj trgovini razlikuju na kopnu i na moru, nije neka tajna. Odabrali smo poznati trgovački lanac te preko aplikacije ‘Usporedi cijene‘ provjerili razlike u cijenama deset artikala. Najveća razlika u cijeni između dva ista proizvoda je 1,7 eura, dok samo kod jednog razlike nema. Cijene svježeg voća i povrća nisu dostupne pa ih nismo uvrstili u našu tablicu. U njoj pak možete naći mlijeko, jaja, tjesteninu, kavu, sol i ostale artikle čije se cijene bitno razlikuju unutar istog trgovačkog lanca. U kojim krajevima Hrvatske su cijene još u lipnju najviše skočile zbog turističke sezone, pisali smo ovdje.
Ukupna razlika na računu samo kod ovih deset proizvoda iznosi čak 6,4 eura, ovisno jesu li kupljeni u unutrašnjosti ili na obali. Najveće cijene su u Istri, Splitu te na pojedinim otocima, ali i u gradovima poput Biograda koji često iskače kao onaj s najvećom cijenom nekog artikla. Razlike u cijenama još su veće između trgovačkih centara.
Kava, Cedevita i Domaćica daleko skuplji na Jadranu
Kava je bitna stavka u većini kućanstava, ali nećemo je platiti isto u, primjerice, Sisku i u Biogradu. Cijena popularne ‘ciglice’ tako u većini gradova kontinentalne Hrvatske košta 5,39 eura. U istom trgovačkom centru u Šibeniku cijena je već nešto veća, 5,69 eura, ali cijene se čak razlikuju od lokacije do lokacije istog dućana u istom gradu. U Biogradu na moru ‘ciglicu’ ćemo platiti 6,19 eura, a ista cijena je i u Splitu, Primoštenu, na Hvaru, Rabu, Murteru, u Novalji na Pagu i na Viru. Razlika je u cijeni 80 centi. Kava je tako čak 15 posto skuplja na nekim morskim destinacijama.
Raspravu je ovoga ljeta izazvala i popularna Domaćica. Cijena kutije keksa od 300 grama kreće se između trgovačkih centara od 2,49 do 4,29 eura, što je dva eura razlike, odnosno oko 80 posto. Cijene i ovdje variraju unutar istog trgovačkog lanca, i to za skoro euro, pri čemu je najmanja cijena 3,49, a najveća 4,39 eura. Najviša cijena zabilježena je samo u Istri, točnije u Rovinju, Puli i Vrsaru.
Sada dolazimo i do popularnog ljetnog napitka, Cedevite. Za veliko pakiranje od 900 grama izdvojit ćete od 5,70 do čak 8,49 eura, ovisno o tomu gdje živite. Razlika unutar našeg trgovačkog lanca kreće se od 6,69 do 8,39 eura, odnosno za 1,7 eura pa je riječ o 25 posto većoj cijeni. I ovdje je najveća cijena kao i u prethodnom slučaju u Istri. U Biogradu na moru Cedevitu ćete platiti jedan euro više nego u kontinentalnoj Hrvatskoj, a cijene su i u ostalim gradovima duž Jadrana više, u Šibeniku primjerice za 30 centi.
Mlijeko i jogurt na moru ćete isto platiti skuplje
Jednako neće platiti ni litru svježeg mlijeka. Cijena po trgovačkim centrima varira od 1,29 do 1,79 eura. Nedvojbeno je da ćete mlijeko na moru platiti više. U našem centru cijene mlijeka duž obale dosežu do 1,75 eura, dok je isto mlijeko u unutrašnjosti 1,49 eura. Litra svježeg mlijeka najskuplja je u Biogradu, a potom i na Hvaru, Pagu, Rabu te u Splitu, ali naravno ne na svim lokacijama.
Još više varira i cijena boce jogurta od 900 grama, a kreće se od 2,09 što je najniža cijena do 2,99 za najvišu. Ta najviša upravo je u našem trgovačkom lancu. Ovaj maksimum doseže na svega nekoliko lokacija, opet u Puli, Rovinju i Vrsaru. Najniža cijena ovog lanca je 2,39 eura, a cijena boce istog jogurta u Biogradu je 2,85 eura, u Šibeniku 2,55 eura, dok u Sisku vrijedi ona najniža.
Ni salame za doručak neće vas koštati isto u Osijeku i u Puli. Cijelu salamu od pilećih prsa od 500 grama tako ćete na istoku Hrvatske platiti 5,05 eura, dok je u Puli najviša cijena 6,29 eura. Između različitih dućana, cijene variraju od 3,99 do čak 6,75 eura. Dakle, cijena ne ovisi samo o lokaciji, nego i o trgovačkim lancu. U ovom slučaju, najjeftiniji je Vrutak, a najskuplji je Studenac.
Sol skuplja na Pagu
Čak ni kilogram soli nećete svuda platiti isto. Najmanja cijena za kilogram je 0,78 eura, a najveća 1,42 eura, ovisno o trgovačkim centrima i lokacijama. U našem, sol ćete najmanje platiti 0,89 eura, a u Novalji na Pagu, gdje se ova sol proizvodi, platit ćete više, 0,97 eura, a u Osijeku osam centi manje. Opet, u Puli, Rovinju i Vrsaru cijena kilograma naše domaće soli skače na 1,05 eura.
Dolazimo i do još jednog apsurda, smrznutog filea oslića domaćeg proizvođača u pakiranju od 400 grama. Cijena među centrima je od 3,83 eura pa sve do 7,29 eura, što je razlika od preko 90 posto. Unutar istog centra, oslić ćete srećom jednako platiti i na kopnu i na moru, ovisno o trgovačkom lancu, ali u većini njih pa tako i u našem.
Variraju i cijene tjestenine. Primjerice, penne poznatog talijanskog proizvođača platit ćete od centra do centra između 2,34 i 2,99 eura. U našem centru, cijena se kreće od 2,45 do 2,69 eura. Najskuplju tjesteninu kupit ćete u Biogradu, Rovinju te na Hvaru.
Ni jaja nećete jednako platiti, bez obzira na to što određena kategorija ovog proizvoda ima zaštićenu cijenu. U to ne spada podni uzgoj pa za jaja jednog proizvođača lanci traže od 2,45 pa sve do 3,69 eura. Opet, pogađate, cijene najveće na obali, a ona najveća u Biogradu. U našem lancu najniža cijena je 3,19 eura, a najviša 3,69 eura. Da trgovci baš ne poštuju ograničene cijene, pokazuju nalazi Državnog inspektorata, o čemu više čitajte ovdje.

Usporedba cijena | Mirovina.hr
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.