Umirovljeničke stranke na izborima: BUZ poražen u Zagrebu, HSU ide po vlast u Đakovu
Umirovljeničke stranke nisu briljirale na lokalnim izborima, uz određene iznimke. Analizirali smo (ne)uspjeh HSU-a, BUZ-a, SU-a i još nekih manjih stranaka umirovljenika. Blok umirovljenici zajedno Milivoja Špike podbacili su u Zagrebu, dok je HSU najbolje prošao u Đakovu sa svojim gradonačelničkim kandidatom. U rodnom Trilju predsjednika Veselka Gabričevića dobili su svega stotinjak glasova.

Ilustracija: Pixabay
Umirovljeničke stranke nisu briljirale na lokalnim izborima. Ne kaže se bez razloga da za umirovljenike ne glasaju ni umirovljenici, što još jednom potvrđuju i izborni rezultati. Ipak, postoje određene iznimke. Analizirali smo kako su u pojedinim gradovima prošli Hrvatska stranka umirovljenika, Blok umirovljenici zajedno, Stranka umirovljenika, ali i još neke manje umirovljeničke stranke.
‘I dalje ćemo se boriti za interese umirovljenika’
Jedina parlamentarna umirovljenička stranka, HSU, podbacila je u Zagrebu gdje je na izbore išla u koaliciji s HDZ-om, DP-om i HSS-om. Ova desna koalicija osvojila je 15 posto glasova, u odnosu na 43 posto glasova za Možemo i SDP. Mjesto u Skupštini nije izborila stranka Blok umirovljenici zajedno koja je s Plavim gradom dobila manje od pet posto glasova, točnije 4,11 posto, odnosno 11.706 glasova. Umirovljenička stranka ‘Hoćemo pravedno’ Dragice Trumbetaš dobila je svega 0,52 posto glasova u Zagrebu.
– Poštujemo vašu odluku i demokratski izraženu volju. Na nama je sada da objektivno analiziramo sve što smo činili tijekom kampanje i izbornog procesa, da pronađemo razloge zbog kojih nismo zadobili veće povjerenje birača i da iz toga izvučemo pouke. I dalje ćemo se s punom odgovornošću, poštovanjem i vjerom u bolju budućnost boriti za interese umirovljenika i svih građana Zagreba. Izbornim pobjednicima kao i svima onima koji se tako osjećaju čestitamo na izbornoj pobjedi, uz zahvalu na svakom glasu, objavio je predsjednik BUZ-a, Milivoj Špika.
BUZ je svega nekoliko dana uoči lokalnih izbora, 15. svibnja održao još jedan prosvjed u podne na Trgu bana Jelačića. Okupili su se pod parolom ‘Za dostojanstvo starijih osoba, radnika i seljaka, studenata i đaka. Međutim, prosvjednom skupu ovaj se put gotovo nitko nije odazvao.
HSU-ov Vinković u Đakovu ide u drugi krug
Stranka umirovljenika i Umirovljenici zajedno dobar su rezultat postigli u Novskoj, gdje su osvojili devet posto, odnosno 327 glasova. Akcija umirovljenici zajedno (AUZ) i HSU u Karlovačkoj županiji dobili su 2.374 glasova, odnosno više od pet posto. Pet posto su prešli i u gradu Karlovcu s nešto manje od 900 glasova.
HSU ima i svog kandidata za gradonačelnika. Zoran Vinković, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Osječko-baranjske županije, u koaliciji ‘Zajedno za Đakovo’, osvojio je 32 posto glasova, samo dva posto manje od HDZ-ovog Marina Mandarića pa će gotovo izjednačene snage u Đakovu odmjeriti u drugom krugu.
Hrvatska stranka umirovljenika vlast je izborila u Rijeci, gdje je okrenula leđa dosadašnjem koalicijskom partneru s kojim su bili na vlasti, SDP-u. Pokazalo se to ne samo ideološkim, već i mudrim političkim potezom kako bi zadržali mjesto u gradskom vijeću. U njega će ući na koalicijskoj listi s nezavisnom Ivom Rinčić koja je, teško porazivši SDP, postala pravo iznenađenje ovih lokalnih izbora.
Nisu uspjeli samostalno u Osijeku, Petrinji, Šibeniku…
S HDZ-om je HSU išao u većini gradova i županija pa tako i u Sisku, gdje su birači nakon 12 godina s vlasti maknuli SDP-ovu Kristinu Ikić Baniček. Gradonačelnici nije pomogao ni niz mjera za umirovljenike, poput 100 eura uskrsnica i besplatnog prijevoza, da zadrži vlast. Pobjedu u prvom krugu i za gradonačelnika i za župana odnijeli su HDZ-ovi kandidati, a prevlast imaju i u sisačkom vijeću i u županijskoj skupštini, što je povoljno za Hrvatsku stranku umirovljenika.
Odluka pak da na izbore idu samostalno u Osijeku, gdje je konkurenciju pomeo HDZ i njihov gradonačelnik Ivan Radić nije se pokazala uspješnom za HSU. Dobili su manje od tisuću glasova, odnosno 3,5 posto. U Osječko-baranjskoj županiji priklonili su se pak HDSSB-u Branimira Glavaša, uz HSS, s osam posto glasova. HSU je samostalno išao na izbore u još nekoliko gradova osim Osijeka. U Petrinji su dobili samo 210 glasova, odnosno tri posto. U Šibeniku je HSU došao na preko četiri posto sa 602 glasa, a u Kninu su dobili manje od stotinu glasova, odnosno 1,73 posto. U Trilju je pak HSU išao sa strankom Domino, ali ni tamo nisu uspjeli doseći pet posto glasova. Inače, Trilj je rodno mjesto predsjednika HSU-a, Veselka Gabričevića.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.