Umirovljenici će pokapati svoje vršnjake: U Hrvatskoj nedostaje grobara, a stranci nisu opcija

Milan Dalmacija
14. veljače 2023.
Novosti
A- A+

Zbog nedostatka radne snage, komunalna i pogrebna poduzeća sve češće posežu za zapošljavanjem umirovljenika. Neka od njih traže zaposlenike bez radnog iskustva ili obrazovanja, iako bi oni trebali proći stručni ispit. Najveći je problem to što je velik broj grobara otišao u mirovinu i ne misli se dalje baviti ovim poslom.

groblje

Foto: Unsplash

Komunalne tvrtke u cijeloj Hrvatskoj suočene su s odljevom radne snage. Neke od njih su zbog toga sprovode organizirale samo ujutro, dok druge zapošljavaju čak i umirovljenike. Ranije smo pisali o statistici zapošljavanja umirovljenika, o čemu možete čitati ovdje, no iz te se statistike ne može iščitati koliko je umirovljenika zaposleno na poslovima iskopavanja grobova, polaganja ljesova i urni te održavanja groblja.

U tvrtci Domus iz Rakovca traže grobara na neodređeno vrijeme, a mogu se javiti i umirovljenici. Za posao ne treba imati niti završenu osnovnu školu, a radno iskustvo nije uvjet. U tvrtci Lukom iz Ludbrega, pak, ograničili su broj ukopa jer imaju manje grobara nego groblja o kojima brinu. Pre-kom iz Preloga je kao uvjet za zapošljavanje navelo vozačku dozvolu B kategorije, ali nudi naknadu za troškove prijevoza ili cipelarinu od 79 eura.

Radije umirovljenici nego stranci

Umirovljenik popravlja
Rad u mirovini: Umirovljenici najviše rade u trgovinama na veliko i malo, a evo što još kažu statistike

Grobare traže još u Ludbregu, Novom Vinodolskom, Karlovcu, Maruševcu, Rijeci, Kutini, Perušiću… Plaće koje nude za ovaj posao kreću se od 663 do 1.061 eura (od 4.995,37 do 7.994,10 kuna). Pritom bi na poslu radije vidjeli umirovljenike, nego strance.

– Teško je… Imam dvije ekipe za kopanje, a da se jednoj ekipi nešto dogodi, da bude spriječena, nastao bi problem. Gotovo sva komunalna poduzeća danas traže grobare. Nije sve u plaćama, jednostavno nema ljudi, a taj isti problem postoji u svim djelatnostima, ne samo našoj. Razmišljali smo o zapošljavanju stranaca, ali odustali smo jer se zasad uspijevamo nekako krpati s našim ljudima, ali ako to više ne budemo mogli, morat ćemo zaposliti strance. Na sprovodu morate imati šest, sedam ljudi. Četvorica nose lijes, jedan ili dvojica križ i vijence, pa znamo sklapati ugovore i s umirovljenicima za te poslove, rekao je za Večernji Nenad Kocijan iz tvrtke 5P International.

Trebaju proći i stručni ispit

Predsjednik Udruge pogrebnika Hrvatske, Damir Sapanjoš za Večernji list tvrdi da osim komunalnih poduzeća do radnika na grobljima teško dolaze i privatni pogrebnici. Oni, pak, tvrde da je, unatoč tome što mogu raditi na pola radnog vremena, velik broj grobara otišao u mirovinu i ne namjerava se vratiti na posao.

Ipak, napominju da nije baš svatko za taj posao. Hrvatska obrtnička komora godinama organizira ispite stručne osposobljenosti za to zanimanje koji su propisani Zakonom o pogrebničkoj djelatnosti. Prema tome, potencijalni grobari moraju proučiti literaturu, poput “Prava i pravnih propisa u obrtništvu”, “Osnova gospodarstva”, “Gubitak i žalovanje – priručnik za osposobljavanje pogrebnika”. Sljedeći stručni ispit održat će se 25. ožujka.

No, nije samo nedostatak osoblja na grobljima problem u Hrvatskoj. Primjerice, u Njemačkoj taj posao nude umirovljenicima, ali i studentima.

Copy link
Powered by Social Snap