Tjedan borbe protiv rasizma: Uz afrički ples ili nigerijsku kuhinju možemo razbiti predrasude o strancima

Jasmina Grgurić Zanze
18. ožujka 2024.
Novosti
A- A+

Migranti, izbjeglice i sve veći broj stranih radnika u Hrvatskoj iz ‘egzotičnih’ zemalja postavili su i pred hrvatske građane test rasizma. Prilika za razbiti predrasude prema strancima svakako je Tjedan borbe protiv rasizma kojeg u Hrvatskoj od 18. do 24. ožujka organizira Centar za mirovine studije. Jasnu poruku poslat će i Šetnjom Zagrebom, a tu je i niz radionica, poput afričkog plesa, nigerijske kuhinje i sviranja djembe bubnja.

Ilustracija | Pexels

Ilustracija | Pexels

Tjedan borbe protiv rasizma obilježava se od 18. do 24. ožujka, a u povodu obilježavanja Međunarodnog dana eliminacije rasne diskriminacije 21. ožujka. Toga dana 1960. godine policija je u Sharpevilleu napala sudionike prosvjeda protiv segregacijskih zakona kojima se ograničavalo kretanje crnog stanovništva u zemlji.

Stranci kao ekonomska i civilizacijska prijetnja

Stariji bračni par sjedi na trosjedu u dnevnoj sobi i gleda u tablet
Stranci sve više kupuju nekretnine u Hrvatskoj, među njima je i dosta starijih osoba

Premda se donedavno činilo da je rasizam nešto što se događa daleko od nas, sve učestalije migracije, brojne izbjeglice, a pogotovo sve veći broj stranih radnika postavili su test i pred hrvatske građane. Dolaze iz Nepala, Indije, Bangladeša, Filipina i ostalih zemalja, a samo lani Hrvatski zavod za zapošljavanje izdao je oko 150.000 radnih dozvola strancima. Rade kao konobari, dostavljači, kuhari, zidari, često za dvostruko niže plaće od domaćih radnika. Posljednjih godina postalo je posve normalno da nas poslužuje Filipinka, a da iz kuhinje izviri Bangladešanin.

– U našem društvu sve su vidljivije i medijski popraćenije instance rasno motiviranog nasilja prema migrantskim radnicima, pokrivenim muslimanskim ženama, osobama u pokretu i svima ostalima koji svojim kulturnim i rasnim obilježjima odskaču od hrvatskog rasno homogenog društva. Iako su postojali i prije, s povećanim brojem ljudi koji žive u Hrvatskoj koji su druge boje kože možemo vidjeti prijelaz iz političkih, medijskih i društvenih narativa koji su navedene ljude donedavno fetišizirali i egzotificirali na narative koji ljude definiraju kao prijetnju, kako ekonomsku, rodnu, pa tako i onu kulturološko-civilizacijsku, kažu iz Centra za mirovne studije.

Program kao prilika za razumjeti druge i drugačije

S druge strane, dodaju, institucionalne forme nejednakog postupanja i rasne hijerarhizacije postoje otkad postoji i rasno obilježenih osoba u našim društvima, no te prakse sada više nego ranije dolaze na vidjelo; u nasilju na ulicama, u nejednakim postupanjima i mogućnostima pristupanja različitim pravima, u rasnom profiliranju na aerodromima, u nasilju na granicama.

– Kako bismo razumjeli ove pojave u našem društvu, otvorili prostore za razmjenu iskustava, ali i mapirali načine borbe protiv rasno isključivih i nejednakih društava koja sve većem broju naših sugrađana postaju realnost te pružili prostore upoznavanja s kulturama i praksama i razmišljanjima svih obilježenih kao rasno Drugih, priključite se našem Tjednu borbe protiv rasizma, pozivaju iz Centra.

Afrički ples, nigerijska kuhinja i sviranje djembe bubnja

Liječnica mjeri tlak starijoj osobi u ambulanti
Jedna skupina umirovljenika u Hrvatskoj mora plaćati zdravstveno osiguranje i do 257 eura mjesečno

Šetnju Zagrebom održat će u utorak, 19. ožujka s početkom u 17 sati ispred Hrvatskog narodnog kazališta. Šetnju iz afričke perspektive vodit će Abdoulie Jobe iz Panafričkog društva u Hrvatskoj. U četvrtak, 21. ožujka bit će otvoren proljetni Bazaar u Živom ateljeu DK u Ilici 110. Tog će se dana u 19 sati održati i panel rasprava ‘Rasizam na tapetu: vrste, manifestacije i načini borbe’ u Centru mladih Ribnjak. Dan kasnije,22. ožujka organiziran je odlazak u Tehnički muzej s polaznicima tečaja besplatnog hrvatskog jezika, a među kojima su izbjeglice, migrantski radnici i radnice te volonteri. U 20 sati održava se predstava ‘Black/white is my color’ HKD-a Napredak u Bogovićevoj.

Radionica afričkog plesa ‘Embracing the culture’ by Alpha i Vanny (Burundi) na rasporedu je 23. ožujka od 15 do 16:30 sati u Mjesnom odboru Samoborček. Za radionicu plesa možete se prijaviti na  [email protected], u organizaciji Trešnjevka Kvart utočišta. Zanimljiva je i radionica  kuhanja nigerijske hrane s Mama Veek koja se održava u Tkalčićevoj 5, 24. ožujka od 12 do 14:30 sati, a prijave su putem ovog linka. Tu je i tečaj sviranja djembe bubnja s Commijem Baldeom u Centru mladih Ribnjak, istoga dana od 18:30 do 20 sati, što je tek prva radionica u ciklusu. Naredne se održavaju 29., 30. i 31. ožujka, a prijave su na mail [email protected].

Za sve upite građani se mogu javiti Centru za mirovne studije na mail [email protected].

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap