Sve više zahtjeva za smještaj u domovima: ‘Čekao sam 15 godina svoje mjesto’

Jasmina Grgurić Zanze
10. rujna 2024.
Novosti
A- A+

Koliki je interes za smještaj u domovima za starije, govori podatak da zagrebački Dom za starije Sveta Ana ima čak 17.000 osoba na listi čekanja. Nedavno su u taj dom na pragu svojih 90-ih uselili i Igor i Milan. Svoje su mjesto čekali 15 godina. Osim nedostatka kapaciteta, sve su veći problem i rastuće cijene, ali i nedostatak kadra za rad u domovima.

Igor i Milan smještaj su čekali 15 godina w Snimak zaslona HRT

Igor i Milan smještaj su čekali 15 godina | Snimak zaslona HRT

Zahtjeva za smještaj u domovima za starije i nemoćne osobe sve je više. Međutim, problem su preduge liste čekanja. Novi stanari zagrebačke Svete Ane su umirovljenici Igor i Milan, oboje već duboko u 80-im godinama života. Na mjesto u domu čekali su 15 godina.

Supruga preminula dok je čekala smještaj

– Sa suprugom sam se prijavio 2007. godine. Kad nas je napustila 2014. onda sam se prijavio kao samostalni, a pred dvije godine sam dobio savjet liječnika da bi bilo dobro da ne živim sam i da odem u dom. Kada sam to aktivirao, to je trajalo nešto više od godinu dana, kazao je za HRT 89-godišnji profesor emeritus Igor Ćatić.

Ravnateljica Doma za starije osobe Sveta Ana, Karolina Martinuš kaže da je zainteresiranih za smještaj u ovom domu čak 17.000. Toliko ih se prijavilo da bi nekako isplanirali svoju budućnost ako bude potrebno. Međutim, na listi čekanja trenutačno je 275 onih koji su prošli komisiju i za koje znaju za koji stupanj usluge jesu, piše HRT.hr. Milan je, poput Igora, na svoje mjesto čekao 15 godina.

– Čekao sam 15 godina da bi dobio mjesto u domu. Prvih 10 godina je bilo lako i ne bi ni išao da su me zvali, a drugih pet godina je došla godina proizvodnje, kako bi mi rekli po narodski, naglasio je 85 godišnji Milan Juričev Martinčev.

Cijene sve veće, a nedostaje i radnika u domovima

Njegovateljica brine o starijoj ženskoj osobi
Domovi za starije ne mogu naći radnike, iz Ministarstva kažu: 'Model je održiv, domova je sve više'

Osim nedostatka smještajnih kapaciteta, problem su i cijene. Smještaj u domovima umirovljenika proteklih je godina poskupio već nekoliko puta, a cijene idu gore i do 50 posto odjednom. Takav je primjer domova na splitskom području, gdje od 1. rujna pokretni korisnici trebaju po novom izdvojiti najmanje 688 eura u dvokrevetnoj sobi, o čemu smo pisali ovdje.

Prilikom gradnje novih domova, investitorima je problem pronaći radnike. Uvjeti države su strogi, premda je država i sama investitor. Naime, gradi se 18 centara za starije diljem Hrvatske. Što su nam o problematici smještajnih kapaciteta i nedostajućih radnika nedavno rekli iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap