Stranka umirovljenika čestitala Dan žena: ‘Zaštitimo radnice od seksualnog uznemiravanja’

Ivana Moslavac
8. ožujka 2025.
Novosti
A- A+

Stranka umirovljenika (SU) čestitala je Međunarodni dan žena i upozorila na potrebu jačanja zaštite radnica od seksualnog uznemiravanja. Poručili su kako je neprihvatljivo da se današnje generacije djevojaka i žena moraju ponovno boriti za prava za koja su se generacije prije njih već davno izborile. Pučko pravobraniteljstvo traži da se što prije u Hrvatskoj ratificira Konvencija o iskorjenjivanju nasilja i uznemiravanja u svijetu rada, a iz SU-a to podržavaju.

Strana radnica

SU za prava stranih radnica | Foto: Pexels

Stranka umirovljenika čestitala je Međunarodni dan žena. Pozvali su sve institucije, poslodavce i sindikate, na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, na jačanje zaštite radnica i radnika od seksualnog uznemiravanja. U očekivanju da Hrvatska usvoji Konvenciju 190 UN-ove Međunarodne organizacije rada (MOR) problemi se gomilaju i postaju sve drastičniji.

‘Današnje generacije se ponovno moraju boriti za prava’

tri ženske osobe se drže za ruke u prirodi
Znate li zašto se danas obilježava Dan žena i zašto se poklanjaju karanfili?

Savjetnica Pučke pravobraniteljice Ana Šarić izašla je ovih dana u javnost s podatkom da su sada u Hrvatskoj strane radnice izložene eksplicitnijim oblicima seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu, nego hrvatske kolegice. Zaposlenici općenito često ne znaju da osim sudske zaštite imaju pravo na zaštitu kroz interni ‘postupak zaštite dostojanstva’.

Pučko pravobraniteljstvo traži da se što prije u Hrvatskoj ratificira Konvencija 190 MOR-a o iskorjenjivanju nasilja i uznemiravanja u svijetu rada. Konvencija, kada se jednom ratificira, pravno je obavezujući međunarodni ugovor za uspostavu standarda rada, izradu politika i programa za unapređenje dostojanstvenog rada. Karanfil označava borbu za radnička prava, a više o tome pročitajte ovdje.

– Mi umirovljenici dugo pamtimo i vidimo da se događa u suvremenom društvu regresija jednom stečenih prava. Podsjećamo da su tekstilne radnice 8. ožujka 1857. godine jednim štrajkom, započele svjetsku borbu za ravnopravnost žena. U dugom je vremenskom razdoblju učinjeno puno, ali prave ravnopravnosti za žene još nema. Neprihvatljivo je da se današnje generacije djevojaka i žena moraju ponovno boriti za prava za koja su se generacije prije njih već davno izborile, poručili su.

Seksualno uznemiravanje na poslu je česta pojava

Hrvatski Protokol o postupanju u slučaju seksualnog nasilja opisuje ga kao čin moći i kontrole. Kako fizičko, tako i vizualno i verbalno seksualno uznemiravanje, žrtva doživljava kao prijetnju, poniženje, povredu i napad. Savjetnik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Nebojša Paunović kaže da poslodavci i dalje često prije svega pokušavaju zataškati slučajeve seksualnog uznemiravanja.

Istaknuo je da vlada stav značajnog dijela društva da je seksualno uznemiravanja prihvatljivo, dio kulture ponašanja. Zbog toga trebamo u svim sredinama obrazovne i preventivne programe za oblikovanje kulture društva koje ne prihvaća seksualno uznemiravanje na poslu, ni općenito nasilje u društvu. Da smo jako daleko od toga pokazuje podatak da čak 56,1 posto prijavljenih slučajeva ostaje potpuno nesankcionirano. Počinitelji ne dobiju nikakvu mjeru, pa ni žrtva zaštitu, pojasnili su iz SU-a.

– Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora predstavio je rezultate prošlogodišnjeg istraživanja Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Zaklade Friedrich Ebert (FES). Prema istraživanju 60 posto ispitanika smatra kako je seksualno uznemiravanje na radnom mjestu česta pojava. Njih 44,7 posto onih koji su ga doživjeli nisu poduzeli nikakve korake. Najčešće zbog uvjerenja da se ništa ne može učiniti. U Hrvatskoj su žrtve seksualnog uznemiravanja u radnom okruženju pretežno žene, a počinitelji najčešće muški kolege, njih 58,7 posto. Zatim su to klijenti, njih 31,3 posto. Ukupno je to 29,9 posto nadređenih, poručili su i dodali kako će u odrasloj dobi jedna od pet žena i jedan od sedamdeset jednog muškarca doživjeti pokušaj silovanja ili silovanje, ali taj se strašan podatak ne odnosi samo na radno okruženje, prema podacima Vijeća Europe.


Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap