Ravnateljica Doma za starije u Sisku: ‘Nije nam ugodna odluka o povećanju cijena’

Jasmina Grgurić Zanze
8. siječnja 2024.
Novosti
A- A+

Veći rashodi za prehranu, povećani troškovi grijanja, ali i rast plaća glavni su razlozi zbog kojih županijski domovi za starije i nemoćne osobe podižu cijene smještaja. Poskupljenje je od 1. siječnja 2024. zahvatilo i ustanove u Sisačko-moslavačkoj županiji, a ravnateljica Ružica Čakširan  kaže da im takva odluka nije nimalo ugodna, ali je nužna. Najpovoljnija cijena, ona za pokretne korisnike u dvokrevetnoj sobi, sada je 520 eura.

Obnovljena zgrada Doma za starije i nemoćne osobe Sisak

Dom za starije i nemoćne Sisak | foto: Sisačko – moslavačka županija

Korisnike pojedinih županijskih domova za starije i nemoćne osobe u Hrvatskoj s prvim danom Nove godine dočekala je neugodna vijest o povećanju cijena, o čemu smo pisali ovdje. Među njima su i domovi umirovljenika u Sisačko-moslavačkoj županiji. Kći jedne korisnice požalila nam se da je njezina majka u Sisku plaćala smještaj u dvokrevetnoj sobi 401 euro, a sada čak 590 eura. Neki su domovi pritom poskupjeli lani, neki ove godine, a sasvim je sigurno da će i ostale županijske ustanove ovog tipa povećati cijene smještaja u 2024. godini.

Poskupjela je hrana i grijanje, a rasle su i plaće

Ravnateljica Doma za starije i nemoćne osobe, Ružica Čakširan, objasnila je da su u posljednje 24 godine samo dvaput mijenjali cijene.

Županijski domovi za starije povećali cijene: 'Majka je plaćala 401 euro, a sada 590 eura'

– Razlozi za povećanje su, kao i kod ostalih ustanova koje pružaju djelatnost smještaja, rashodi za prehrambene i ostale proizvode, povećanje troškova grijanja te rashodi za zaposlene zbog korekcija prava iz Kolektivnog ugovora, kojih smo se obvezni pridržavati. Cijena dvokrevetne sobe 1. stupnja njege iznosila je 374,28 eura, a dvokrevetna 2. stupnja njege bila 420,20 eura. Sada iznosi 520 eura, odnosno 590 eura, kaže nam ravnateljica.

Korisnicima smještenima prema rješenju nadležnog Zavoda za socijalni rad, trošak se dijelom ili u potpunosti podmiruje iz državnog proračuna, na temelju Ugovora o pružanju socijalnih usluga između nadležnog Ministarstva i Doma. Čakširan ističe da su sada tražili proširenje mreže kako bi, s obzirom na povećanje cijena, u tu mjeru ušlo što više korisnika.

‘Dužni smo pružiti kvalitetu usluge našim korisnicima’

– Nikome, osobito nama i našem osnivaču, nije ugodna odluka o povećanju cijena za  korisnike Doma. Značajno povećani troškovi prema dobavljačima te uvećana prava iz Kolektivnog ugovora koja se odnose na djelatnike, dovode našu ustanovu u nepovoljnu situaciju i predstavlja dodatnu financijsku obvezu u poslovanju, što se onda u konačnici može odraziti i na kvalitetu usluge koju smo dužni pružiti našim korisnicima. Korisnici su nam izrazito važni i upravo smo u odnosu na sva povećanja troškova života, išli s minimalnim povećanjem cijena kada se pogleda dostupnost i kvaliteta naše usluge kroz kontinuiran rad koji svakodnevno pružamo, zaključila je Ružica Čakširan, dugogodišnja ravnateljica jednog od većih domova umirovljenika u Hrvatskoj.

Domovi su na području Sisačko-moslavačke županije poskupjeli i u ostalim gradovima, pa tako i u potresom pogođenoj Petrinji. Ravnatelj Damir Borić uz odluku o cijenama objavio je i javno objašnjenje, koje možete pročitati ovdje. Kao ekonomist objasnio je da je ekonomska cijena smještaja 650 eura, a cijene u županijskim domovima i dalje su niže od toga.

Copy link
Powered by Social Snap