Prva zemlja postavila dobnu granicu nakon koje se više neće smjeti voziti: Žele poboljšati sigurnost
Značajan broj umirovljenika u Hrvatskoj i dalje aktivno sudjeluje u prometu, a slično je i u drugim zemljama svijeta. Ministarstvo prometa i komunikacija (MTC) u Peruu donijelo je novi propis koji se tiče fizičkog i psihičkog stanja starijih vozača. Peruanski vozači od 80. godine života više neće moći obnoviti vozačku dozvolu, dok će osobe u dobi od 70 do 80 godina za obnovu morati proći zahtjevnije liječničke preglede.

Vozač | Foto: Pexels
Peruanski vozači nakon 80. godine više neće moći obnoviti vozačku dozvolu. Riječ je o prvoj državi koja je odlučila postaviti dobnu granicu nakon koje osoba više neće smjeti voziti. Drastična je to mjera koja nastoji poboljšati sigurnost na cestama, odlučili su iz Ministarstva prometa i komunikacija (MTC) u Peruu. Ova odredba tiče se fizičkog i psihičkog stanja starijih vozača, piše revijahak.hr.
Zahtjevniji liječnički pregledi za osobe 70-80 godina
Odlučeno je također da će za građane u dobi od 70 do 80 godina obnova vozačke dozvole biti praćena zahtjevnijim liječničkim pregledima. Medicinsko-psihološki pregledi, koji uključuju sve, od testova vidne i slušne oštrine do procjene krvnog tlaka i kognitivnih sposobnosti, obvezni su za vozače starije od 70 godina.
Mjera je predstavljena kao nužan korak povezan za starijima koji još uvijek voze, kako kažu vlasti u Peruu. Valjanost dozvole će se progresivno smanjivati, a pstojat će i razlika između profesionalnih i neprofesionalnih dozvola, kako iše Revija HAK.
Ograničenje dobi za vožnju u EU nije prihvaćeno
Ovom su se temom bavili i u Europskoj uniji, ali ideje o ograničenju dobi za vozačku dozvolu nisu prihvaćene. Naime, Europski parlament i Vijeće EU raspravljali su o mogućnosti država članica da za vozače starije od 65 godina propišu kraće razdoblje valjanosti vozačke dozvole. Time bi se, uz već postojeće liječničke preglede u nekim zemljama, uvele dodatne obveze koje pogađaju isključivo ovu dobnu skupinu.
Na takvu odredbu reagirala je AGE Platform Europe, krovna organizacija koja okuplja udruge za prava starijih osoba iz cijele Europske unije. Upozorili su kako bi uvođenje automatskih dobnih granica bez individualne procjene sposobnosti za vožnju moglo predstavljati oblik diskriminacije temeljem dobi. Više o tome možete pročitati ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.