Produljenje radnog vijeka do 67. godine moglo bi biti katastrofalno, evo i zašto

Josip Mihaljević
22. rujna 2018.
Novosti
A- A+

Jedna stavka mirovinske reforme, produljenje rada do 67. godine je čvrsta odluka Vlade i oko nje na radnoj skupini nije bilo mjesta pregovaranju. Upravo to je jedna od stavki zbog koje su sindikati odustali od razgovora s vladajućima. Budući da će se po svemu sudeći ipak raditi do 67. godine – postavlja se pitanje, je li Hrvatska spremna na to?

radnivijek

Foto: Pixabay

Produljenje radnog vijeka do  67. godine pravda se činjenicom da Hrvati malo rade, a da je očekivani životni vijek prosječnog građanina toliko narastao – odnosno da predugo ostaje u mirovini. Prema podatcima Eurostata, jedino je Hrvatska od tranzicijskih zemalja digla dobnu granicu na 67. godina, a životni vijek nam ipak nije toliko velik kao što je na zapadu Europe, piše tportal.hr.

Kako uopće raditi do 67.?

U odnosu na prosjek EU, zaostajemo gotovo tri godine, a od nas su lošiji samo Estonija, Litva i Latvija. Da bi stvar bila još gora, prosječni životni vijek se u prošloj godini smanjio. Upravo zbog ovakvih argumenata stručnjaci upozoravaju da demografsko stanje u državi i trendovi na hrvatskom tržištu rada nisu spremni na rad do 67. godine starosti.

Što se tiče podataka o zaposlenosti 55+, ona je daleko ispod europskog prosjeka. Hrvatski poslodavci nisu baš skloni starijim radnicima, a sindikati upozoravaju da će se, ukoliko ova reforma prođe, poslodavci još lakše riješavati starijih radnika. Trenutačno, u Hrvatskoj radi svega 40,3 posto građana starijih od 55 godina, a od njih će se u budućnosti očekivati da rade do 67. godne.

Stvaranje novih socijalnih slučaja

U protivnom, slat će ih se u prijevremene mirovine, koje su sada dodatno penalizirane. Odete li u prijevremenu mirovinu pet godina ranije nego planirano, očekujte za jednu cijelu petinu manji iznos mjesečne rate mirovine. Takvu umanjenu mirovinu primat ćete doživotno.

Nameće se pitanje, je li uopće moguće u Hrvatskoj tjerati ljude da rade do 67. godine, kada im je zaposlenost izuzetno niska, a poslodavci ih se vole riješavati? Da ne spominjemo još čitavu paletu poslova koje bi bilo opasno raditi u dobi od 67. godina?

Prema najavama reforme iz lipnja, pričalo se da će se rad do 67. postepeno uvoditi do 2038. godine, da bi prije nekoliko dana saznali da će se s time požuriti i to do 2031. godine.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap