Otrovna, ali i ljekovita penjačica: Sve o ovoj biljci otkrila nam je profesorica Židovec
Otrovna, ali i ljekovita vrsta koja se koristi u ukrasnoj hortikulturi je bršljan. Krasi parkove, ali mnogi ga imaju i u dvorištima, vrtovima i na ogradama. Posebno raste na zasjenjenim mjestima u vrtu, a osim bršljana kao penjačica za pokrivanje ograda i zidova može se koristiti šumska kozokrvina, objasnila nam je izvanredna profesorica Odsjeka za hortikulturu i krajobraznu arhitekturu na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, Vesna Židovec.

Bršljan u vrtu | Foto: Pixabay
Bršljan krasi mnoge parkove, ali i dvorišta. Biljka je to porijeklom iz Europe, mediteranskog područja sve do Irana na istok. Uspijeva prvenstveno u umjerenom području. Bršljan kao penjačica pokriva podlogu po kojoj raste, od stabala, stijenja, tla, ali može obrastati zidove i ograde, objasnila nam je Vesna Židovec, izvanredna profesorica Odsjeka za hortikulturu i krajobraznu arhitekturu na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.
‘Vrsta je otrovna, ali i ljekovita’
Bršljan se za okomite podloge hvata pomoću posebno razvijenog korijenja koje mu služi za prihvaćanje podloge. Stabljika je duga, a listovi su kožasti, vazdazeleni peterokrpasti, u vrijeme cvatnje cjeloviti. Cvate od kraja ljeta i u jesen, ima peteročlane, dvospolne, pravilne, žućkaste cvjetove s podraslom plodnicom i reduciranom čaškom, združene u cvatove poput štitaca, istaknula je profesorica Vesna Židovec.
– Cvjetove oprašuju muhe. Plodovi su tamnomodre bobe, dozrijevaju narednog proljeća. U prirodi je bršljan čest u šumama, bilo da pokriva tlo ili se penje uz stabla. U vrtovima se također može koristiti kao pokrivač tla, naročito na zasjenjenim mjestima, ili za prekrivanje zidova i ograda. Koristi se u ukrasnoj hortikulturi, vrsta je otrovna, ali i ljekovita, pojasnila nam je profesorica s Agronomskog fakulteta u Zagrebu.
Inače, bršljan sadrži saponozide koji su otrovni i daju gorčinu, ali su ujedno i ljekoviti. Također, sadrži mravlju i jabučnu kiselinu, tanin, pektin i holesterin. Glikozid hederin koji se nalazi u listovima je najdjelotvornija tvar. Za liječenje se u narodnoj medicini koristi svjež ili suh list, cvijet, plod i tanke stabljike, rjeđe kora. S obzirom na otrovnost, pri pripremi pomoćnog ljekovitog pripravka važno je voditi računa o dozi, trajanju uzimanja terapije te se konzultirati sa stručnjakom, a ne uzimati pripravke na svoju ruku. List bršljana već u malim količinama djeluje na srce i krvne žile, a djeluje i kod upale mjehura, kako je naglasila profesorica Židovec.
‘Za pokrivanje ograda šumska kozokrvina’
Biljna vrsta slična bršljanu, koja se može koristiti za pokrivanje tla na zasjenjenim položajima u kontinentalnom dijelu Hrvatske je zimzelen, Vinca minor L. Odlikuje se puzavim rastom, sjajnim ovalnim i cjelovitim listovima, vazdazelenim i tamnozelene boje, a tijekom proljeća, točnije u travnju, cvate modrim cvjetovima. Dobro uspijeva kao pokrivač tla u listopadnim šumama umjerenog pojasa, istaknula je Židovec.
– Kao penjačica za pokrivanje ograda i zidova može se koristiti šumska kozokrvina Lonicera periclymenum L. Radi se o europskoj vrsti koju najčešće viđamo na rubovima šuma, a najintenzivnije doživljavamo u predvečerje kad cvjetovi zanimljivog oblika oslobađaju intenzivan miris. Vrhunac cvatnje je tijekom svibnja, objasnila nam je profesorica.
Osim bršljana, u mnogim dvorištima se nalazi i živica koja ima ulogu ograđivanja i pregrađivanja prostora. Kako ju je najbolje održavati objasnili su nam iz Komunalnog poduzeća Križevci. Više o tome možete pročitati ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.