Obilježena 34. obljetnica ubojstva Josipa Reihl-Kira: ‘Zavijek ostaje simbol snage pojedinca’ 

Lucija Basa
1. srpnja 2025.
Novosti
A- A+

Na Gradskom groblju u Đakovu obilježena je 34. obljetnica smrti osječkog načelnika policije Josipa Reihl-Kira. Vijence su položili i svijeće zapalili supruga Jadranka Reihl-Kir, Policijska uprava osječko-baranjska, Osječko-baranjska županija i vijećnici i zastupnice Možemo!. Iz policije ističu da je važno sjećati se i poštovati Kira jer je bio izniman stručnjak i odgovoran policajac te je svoj život položio na oltar domovine kako bi spriječio tadašnje nadolazeće prijetnje rata u Slavoniji.

Grob Josipa Reihl-Kira

Obilježavanje 34. obljetnice smrti Josipa Reihl-Kira | Foto: Možemo!

Na današnji dan prije 34 godine ubijen je Josip Reihl-Kir, koji je tada bio načelnik osječke policije. Obilježavanje obljetnice organizirala je Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Osječko-baranjske županije, a na obilježavanju je bila i Kirova supruga, Jadranka Reihl-Kir. U znak zahvalnosti i poštovanja prema hrabrosti i žrtvi osječkog policajca vijećnici i zastupnice Možemo! su položili vijenac na njegov grob. Na Gradskom groblju u Đakovu okupili su se Violeta Pancer, vijećnica Skupštine Osječko-baranjske županije, Katarina Kruhonja vijećnica Gradskog vijeća Grada Osijeka, Boris Kiš, vijećnik Gradskog vijeća grada Osijeka, Sandra Benčić, koordinatorica stranke i Urša Raukar Gamulin, saborska zastupnica.

Umirovljenik Adil o Titovoj smrti
Umirovljenici se prisjetili kada je umro Tito: 'Sjećam se da je bio tužan dan, svi su plakali'

– Važno je pamtiti Josipa Reihla-Kira i važno je da nove generacije, pogotovo u današnjem kontekstu, uče o ostavštini mirovnjaka i velikog čovjeka kao što je bio Josip Reihl-Kir,  izjavila je Benčić prilikom obilježavanja, dok je Raukar Gamulin pročitala pjesmu “Poema o Josipu Reihlu-Kiru” iz knjige Elvisa Bošnjaka.

Kirove riječi mjesec dana prije smrti

– Dok sam ja načelnik Osječko-baranjske policijske uprave, rata između Srba i Hrvata na ovom području neće biti,  riječi su koje je Josip Reihl-Kir izgovorio ni mjesec dana prije nego je, 1. srpnja 1991. na putu u Tenje na pregovore s lokalnim Srbima, ubijen zbog svojih napora da u vrtlogu eskalacija međuetničke mržnje pokuša spriječiti nasilje.

Josip Reihl-Kir nije naivno mislio da može spriječiti rat. Iz njegovih izjava i prepiske s nadređenima u Zagrebu je jasno da svoju ljudsku i profesionalnu dužnost vidi u tome da spriječi krvoproliće između običnih ljudi, dotadašnjih susjeda, odnosno komšija. U vrijeme predratnog košmara i rastućih tenzija koje su najavljivale eskalaciju nasilja vrhunski policajac je ‘osvojio’ jasnoću stava i pokazao veliku hrabrost – i prelazeći već postavljene barikade i odupirući se pritiscima da onih koji su bili protiv pregovora.

Zoran Milanović | Ured predsjednika
Milanović o Oluji: 'Obilježimo 30. obljetnicu pobjednički i veličanstveno'

Simbol herojstva i nenasilja

Iako je često bio osporavan i prešućivan, Josip Reihl-Kir ostao je trajni simbol herojstva u službi mira i nenasilja. Njegova životna priča danas nas uči o razornim posljedicama rata, o potrebi za transformacijom sukoba i pravovremenom i učinkovitom procesuiranju ratnih zločina.

Reihl-Kir zauvijek će ostati simbol snage pojedinca koji, unatoč prijetnjama i opasnostima, pronalazi putove prema miru. Reihl-Kir je svojim djelovanjem pokazao kako se i u najtežim vremenima, upornim njegovanjem dijaloga, uklanjanjem barijera i izgradnjom povjerenja među zaraćenim stranama, trebaju otvoriti vrata pomirenju i suživotu.

Postao načelnik nakon prvih demokratskih izbora u Hrvatskoj

Od 1981. godine bio je zaposlen u Republičkom sekretarijatu za unutrašnje poslove tadašnje Socijalističke Republike Hrvatske te je postupno napredovao do čelnih pozicija Sekretarijata za unutrašnje poslove u Osijeku. Na dužnost načelnika policije u Osijeku postavljen je nakon prvih demokratskih izbora u Hrvatskoj 1990. godine. Kir je ubijen 1. srpnja 1991. godine, oko 13,30 sati, na prilazima prigradskome osječkom naselju Tenji na blokadnom punktu, zajedno s potpredsjednikom osječkoga Gradskog vijeća Goranom Zobundžijom i gradskim vijećnikom Milanom Kneževićem te pokopan na gradskom groblju u Đakovu.

– Kako bi se sadašnje i buduće generacije policajaca s pijetetom sjećale veličine Josipa iznimnog čovjeka i policajca, Policijska uprava osječko-baranjska svake godine obilježava ovu tragičnu godišnjicu. Načelnika Josipa Reihla-Kira, mirotvorca, važno se sjećati i poštovati jer je bio izniman stručnjak i odgovoran policajac te je svoj život položio na oltar domovine s ciljem sprječavanja nadolazeće prijetnje rata u Slavoniji, poručuje PU osječko-baranjska.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap