Male tajne hrvatskog jezika: Kada koristimo crticu, a kada spojnicu?

Ivana Moslavac
11. svibnja 2025.
Novosti
A- A+

Znate li po čemu se razlikuju pravopisni znakovi crtica (–) i spojnica (-)? Crtica je pravopisni znak (–) kojim se označuje stanka ili upravni govor i odjeljuju umetnuti dijelovi rečenice, između brojeva da se označi raspon (od – do) i u još nekim slučajevima. Spojnica je pravopisni znak (-) koji se piše na kraju retka ako se riječ prekida i nastavlja u sljedećemu retku, a donosimo vam više primjera.

Umirovljenik piše

Umirovljenik piše | Foto: Pexels

Nije rijetkost brkanje dvaju pravopisnih znakova, crtice i spojnice. Iako se na prvu razlika čini neznatna, hrvatski jezik razlikuje ova dva pravopisna znaka, prema Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Crtica je pravopisni znak (–) kojim se označuje stanka ili upravni govor. Njome se odjeljuju i umetnuti dijelovi rečenice.

Što je crtica?

Crtica se piše između brojeva da se označi raspon (od – do), između imena mjesta da se označi udaljenost ili smjer kretanja i između dvaju uzastopnih naziva privremeno ili trajno združenih u međusobni odnos. Navest ćemo nekoliko primjera kako bi sve bilo jasnije.

Piše se između dviju sastavnica od kojih je najmanje jedna višerječna, pri izricanju neodređenosti, stupnjevanja ili približne vrijednosti; sat – sat i pol, trideset pet – četrdeset. Zatim, pri povezivanju dviju glagolskih sastavnica; volio – ne volio, znao – ne znao.

Osim toga, crtica se koristi u frazeologiziranim eliptičnim rečenicama s dvjema sastavnicama. Primjeri mogu biti mladost – ludost i strpljen – spašen. Kod izražavanja odnosa sučeljavanja; utakmica Hajduk – Dinamo, također stoji crtica. Koristi se i pri izražavanju raspona ili u značenju ‘od – do’. Neki od primjera su 2020. – 2025. i ponedjeljak – petak.

Što je spojnica?

Umirovljenik piše
Male tajne hrvatskog jezika: Kako koristiti priloge gdje, kamo i kuda?

Spojnica je pravopisni znak (-) koji se piše na kraju retka ako se riječ prekida i nastavlja u sljedećemu retku. Koristi se i u polusloženicama te pri sklanjanju pokrata. Sa spojnicom se pišu dvije sastavnice od kojih se prva ne sklanja, koje označuju jedan pojam, a svaka ima svoj naglasak; ping-pong, zemlja-zrak.

Također se njome pišu i dvije sastavnice od kojih je prva oznaka, simbol, kratica ili broj. Primjeri su e-pošta, pH-vrijednost, 18-karatni. Spojnica se piše i kad imamo najmanje dvije sastavnice od kojih se samo zadnja sklanja, koje označuju najmanje dva pojma, a svaka ima svoj naglasak; političko-ekonomski, splitsko-dalmatinski. Naveli smo samo neke, ali primjera je mnoštvo. Kako koristiti priloge gdje, kamo i kuda, pisali smo ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije. 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap