Male tajne hrvatskog jezika: Došao je s dva prijatelja ili dvama prijateljima?
Biste li rekli Unuk je došao s dva prijatelja ili Unuk je došao s dvama prijateljima? Pravilna je druga rečenica, prema Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Riječi dva i oba imaju različite oblike za muški i srednji rod te ženski rod. Uz nominativ, akuzativ i vokativ te riječi imenica koja znači ono što se broji stoji u dvojini, prema Institutu.

Umirovljenik piše | Foto: Pexels
Riječi dva i oba imaju različite oblike za muški i srednji rod te za ženski rod. Uz nominativ, akuzativ i vokativ te riječi imenica koja znači ono što se broji stoji u dvojini; koja je u muškome i srednjemu rodu jednaka genitivu jednine, a u ženskome rodu jednaka je nominativu množine.
– Često se umjesto odgovarajućih oblika upotrebljava takozvani okamenjeni akuzativ. Primjerice, Došao je s dva prijatelja., Na obje slike vidi se grad. U stilski biranome izričaju te je brojeve i imenice koje označuju bolje sklanjati: Došao je s dvama prijateljima., Na objema slikama vidi se grad., objašnjavaju iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
Nedavno smo pisali kako je donesen novi Zakon o mirovinskom osiguranju. Zašto je pravilo reći donese, a ne donešen ili donijet pojasnio je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Više o tome možete pročitati ovdje.

Sklanjanje riječi dva | Foto: Institut za hrvatski jezik
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.