Krivotvori se sve više hrane i pića. Česta meta su tjestenina, slatkiši, alkohol, maslinovo ulje, sir, meso… Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) objavio je kampanju ‘Što je na vašem stolu?’ povodom Svjetskog dana borbe protiv krivotvorina. Neki krivotvoreni proizvodi sadržavali su opasne tvari poput metanola, žive, fipronila i različitih pesticida. Oznake zemljopisnog podrijetila bitne su u borbi protiv krivotvorina.

Raspored proizvoda u trgovini | Foto: Pixabay
Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) objavio je kampanju ‘Što je na vašem stolu?’ povodom Svjetskog dana borbe protiv krivotvorina. Cilj je upozoriti građane na sve prisutniju prijetnju krivotvorenja hrane i pića u Europskoj uniji. Kampanja je zapravo odgovor na sve češće zapljene lažnih prehrambenih proizvoda.
Krivotvorenje tjestenine, slatkiša, alkohola, sira…
Prehrambeni proizvodi, osobito kolačići, tjestenina, čips i slatkiši, bili su druga najčešće zaplijenjena kategorija na granicama EU-a 2020. godine, prema izvješću Europola o kaznenim djelima povezanima s intelektualnim vlasništvom. Jedan od najosjetljivijih sektora na krivotvorenje su alkoholna pića. Osim alkohola, proizvodi poput maslinova ulja, piva, sira, mesa i mliječnih proizvoda također su često meta krivotvorenja, piše tportal.hr.
Opasne tvari poput metanola, žive, fipronila i različitih pesticida bile su pronađene u krivotvorenim prehrambenim proizvodima, prema ranijem izvješću SOCTA-e iz 2021. Operacija OPSON, koju zajedno vode Europol i Interpol, samo prošle godine rezultirala je zapljenom 22.000 tona hrane i 850.000 litara pića, u vrijednosti od 91 milijun eura.
– Krivotvorena hrana i piće velika su briga za javno zdravlje. Cilj naše kampanje je opskrbiti potrošače znanjem kako se zaštititi, a istovremeno podržavati zakonite tvrtke koje podržavaju standarde kvalitete EU-a, kazao je João Negrão, izvršni direktor EUIPO-a.
‘Kupujte isključivo od provjerenih trgovaca’
E-trgovina dodatno je pojačala rizik jer omogućava bržu i širu distribuciju lažnih artikala, otežavajući potrošačima prepoznavanje autentičnih proizvoda. Oznake zemljopisnog podrijetla (GI) poput PDO, PGI i TSG ključne su u borbi protiv krivotvorina. One jamče autentičnost i kvalitetu proizvoda, a ujedno pomažu proizvođačima u plasmanu na tržište.
– Kupujte isključivo od provjerenih trgovaca i ovlaštenih distributera. Obratite pažnju na oznake poput PDO, PGI i TSG. Provjeravajte etikete, logotipe i pravopis. Koristite QR kodove, holograme i druge tehnologije provjere izvornosti, poručio je Ured Europske unije pozivajući potrošače na oprez.
Povlačenje proizvoda iz prodaje u trgovačkim centrima nije rijetkost, a lani je objavljeno 99 obavijesti za potrošače o povlačenju različitih vrsta proizvoda, dok ih se ukupno 88 odnosilo na hranu. Više o tome pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.