Čuvajte se ovih lažnih poruka koje u ime banke stižu na e-mail adrese

Jasmina Grgurić Zanze
5. studenoga 2023.
Novosti
A- A+

Prijevara putem lažnih e-mailova u ime banaka kruži internetom. Ako dobijete poruku pod nazivom ‘Pomozite nam povećati sigurnost vašeg računa’ razmislite dvaput hoćete li je uopće otvoriti. Bolje nemojte, jer banke nikada ne rade na ovaj način s klijentima. U mailu se dalje traži klikanje na poveznice zbog transakcije na čekanju ili nekog drugog razloga sa svrhom krađe vaših podataka i novca.

Ilustracija: Rawpixsel

Lažni e-mailovi koji stižu građanima u ime banaka opet su u opticaju, ovoga puta u Njemačkoj. Centar za potrošače poslao je upozorenje klijentima u isto vrijeme kada se takav oblik prijevare iznova pojavio i u Hrvatskoj. Podsjetimo, Privredna banka Zagreb je u petak upozorila na lažne SMS poruke koje kruže.

‘Pomozite nam povećati sigurnost vašeg računa’

Umirovljenica u rukama drži mobitel i čita s njega
Klijentima ove banke stižu lažne SMS poruke, ne otvarajte poveznicu

Prevaranti trenutno šalju sve više lažnih poruka u ime Postbanke, pod izlikom da se radi o sigurnosnim mjerama, što potvrđuje Centar za potrošače koji građane poziva na oprez, pišu njemački mediji.

– Pomozite nam povećati sigurnost vašeg računa, glasi naslov lažne e-poruke. U samom e-mailu piše kako je “bankarski savjetnik” ostavio važnu poruku zbog “transakcije na čekanju”.

Ako dobijete tako nešto, nipošto nemojte ništa otvarati ni klikati na poveznice, što prevaranti najčešće traže, a najbolje je da takav mail uopće ni ne otvarate kako biste vidjeli što piše.

Ne odgovarajte na ove mailove, prebacite ih u ‘spam’

Zaštitnici potrošača pišu kako adresa pošiljatelja i poveznica u e-poruci nemaju nikakve veze s Postbankom, što može biti siguran pokazatelj prijevare.

– Preporučujemo da ne odgovarate na ovu e-poštu i premjestite ovaj pokušaj prijevare u mapu neželjene pošte bez odgovora. Time možete spriječiti da osjetljivi bankovni podaci padnu u ruke kriminalaca, navode iz Centra za potrošače, prenosi Fenix magazin.

Kriminalci, naime, ovim putem žele doći do osobnih podataka kao što su ime, adresa e-pošte, lozinke ili datum rođenja primatelja. Pošiljaoci lažnih mailova obično ciljaju na klijente banaka ili korisnike internetskih usluga kao što su Amazon ili Paypal.

Copy link
Powered by Social Snap