Baksa o inkluzivnom dodatku: Ministarstvo se nije pripremilo i sada vrše neformalni pritisak
Više od 120.000 osoba još uvijek čeka na inkluzivni dodatak, a sa sve više strana doalze informacije da Ministarstvo nije osiguralo dovoljno financijskih sredstava. Saborski zastupnik Ivan Baksa (NPS) također je upozorio na krivu procjenu Ministarstva zbog koje sada kaska cijeli sustav. Prema neslužbenim informacijama, u Centre za socijalnu skrb je stigla uputa da uspore s donošenjem novih rješenja. Navodno su upute dobili i vještaci – da budu stroži pri procjenama za dobivanje prava na inkluzivni dodatak.

Ivan Baksa | Foto: Snimak zaslona Internet TV Hrvatskoga Sabora
Više od 120.000 osoba još uvijek čeka na rješenje o pravu na inkluzivni dodatak, a mnogi čekaju i isplatu zaostataka razlike u iznosima, a koji im pripadaju od početka 2024. godine. Saborski zastupnik Ivan Baksa (NPS) upozorio je u Saboru da je cijeli proces dodatno usporen zbog loše procjene o tome koliko će im financijskih sredstava trebati. O problemima oko inkluzivnog dodatka, pisali smo ovdje.
Baksa: ‘Država želi smanjiti broj korisnika neformalnim pritiscima’
Iz Ministarstva poručuju da novca ima i da će osigurati još bude li potrebe. No, Baksa je tvrdi da je došlo do krive procjene o broju osoba koje će ostvariti pravo na inkluzivni dodatak. Sada ispada da treba isplatiti više sredstava nego što su mislili kada je Zakon donesen. Baksa je iznio neslužbene informacije prema kojima su pojedini centri za socijalnu skrb primili interne upute da uspore s donošenjem novih rješenja, dok se vještacima sugerira da budu stroži u procjenama, prenosi N1.
– To znači da će novi korisnici, oni koji još nisu dobili rješenje, biti stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na one koji su ga već dobili. Drugim riječima, država sada pokušava smanjiti broj korisnika ne promjenom zakona, nego neformalnim pritiscima, upozorio je Baksa.
‘Ministarstvo nije na vrijeme pripremilo sustav’
S obzirom na to da se šalju upute da se uspori, a ne rješavaju se problemi s kadrovima i financijama, očito se radi na uštedi, a ne na pomoći, smatra Baksa. Od početka primjene Zakona o inkluzivnom dodatku doneseno je više od 200.000 rješenja o priznavanju prava za čiju je isplatu godišnje potrebno oko 735 milijuna eura, dok je u državnom proračunu predviđeno svega 562,8 milijuna.
Već sada više od 30.000 ljudi ima pozitivno rješenje i čeka isplatu i zaostatke, a njih više od 120.000 rješenje tek čeka. Pri tome razlika od čak 173 milijuna eura ne uključuje dodatnih 120.000 građana koji još čekaju na rješenje, zbog čega bi, prema nekim procjenama,ukupni godišnji trošak mogao premašiti milijardu eura.
– Struka je upozoravala da će doći do ovoga. Vještaci nemaju kapaciteta za takav obujam posla, centri za socijalnu skrb ne stižu uz redovne obveze pisati sva rješenja, a Ministarstvo nije na vrijeme pripremilo sustav, rekao je Baksa.
Ministarstvo: Po potrebi ćemo osigurati sredstva iz državnog proračuna
Iz resornog Ministarstva za Hinu su potvrđeni podaci o broju izdanih rješenja i slučajevima u kojima su upravni postupci još u tijeku. No, nisu željeli komentirati navode o mogućim pogrešnim procjenama i troškovima. Istaknuli su kako Hrvatski zavod za socijalni rad (HZSR) raspolaže dovoljnim sredstvima za redovitu isplatu inkluzivnog dodatka. Poručuj da ako bude potrebno, dodatna sredstva osigurat će se kroz preraspodjelu unutar državnog proračuna.
Naglašeno je i kako povremeni zastoji u obradi zahtjeva nisu posljedica administrativnog odugovlačenja, već isključivo povećanog broja zaprimljenih zahtjeva zbog složenosti cijelog procesa. Ministarstvo je također poručilo da HZSR nastavlja s isplatom svih socijalnih naknada, uključujući inkluzivni dodatak, prema važećim pravilima i utvrđenoj dinamici te da se svi postupci provode sukladno zakonskim odredbama. Danijelina majka, teško oboljela od karcinoma, čekala je osam mjeseci. Kćer je u njezino ime poslala žalbu Zavodu za socijalni rad i rješenje dobila u roku od 24 sata, o čemu smo pisali ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.