Amerikanci susjednu zemlju svrstali u najpoželjnije za život, pogotovo u mirovini!

Jasmina Grgurić Zanze
23. studenoga 2020.
Novosti
A- A+

Stanovnici razvijenih američkih i europskih država po umirovljenju često razmišljaju o preseljenju. Računica je vrlo jasna, sa svojim mirovinama ostatak života mogu uživati bolje u puno ljepšim, ali i jeftinijim destinacijama. Koje su zemlje pritom najpoželjnije za život znanstvenici mjere indeksom umirovljenja koji uključuje čitav niz parametara, od prirodnih ljepota, preko životnih mogućnosti do troškova. A na tom popisu našla se i jedna naša susjedna zemlja.

Bled Foto: Pixabay

Hrvati sa svojim mirovinama jedino mogu razmišljati o tomu kako platiti režije, hranu i lijekove, pri čemu im uglavnom ne ostane ni za jedno godišnje putovanje. Umirovljenici razvijenih država biraju pak na koju se destinaciju preseliti kako bi ostatak života uživali u prirodnim ljepotama, uz puno jeftinije troškove života s većim prihodima koje su su stekli u vlastitim zemljama.

Najpoželjnije zemlje za lagodan život u mirovini znanstvenici mjere indeksom umirovljenja koji uključuje čitav niz parametara, a izbor je pao na njih 12. Među njima je i jedna naša susjedna zemlja.

Slovenija

Prosječna godišnja plaća u Sloveniji iznosi oko 285.000 kuna, dok dvočlana obitelj na Bledu živi u prosjeku od 8.000 kuna mirovine, piše The New York Post. Ako uzmemo u obzir da toliko iznose minimalna primanja prosječnog umirovljenika u Americi i razvijenim europskim državama, računica je jasna. S dvostruko do trostruko većim mirovinama u Sloveniji mogu lagodno živjeti, a pritom uživati u poznatim prirodnim ljepotama.

Vijetnam

Amerikanci iznova naseljavaju Vijetnam, 45 godina nakon Vijetnamskog rata, ali ovoga puta zbog puno jeftinijeg života u mirovini, pri čemu je sve ostalo slično kao na Floridi, Nevadi, Arizoni i sličnim američkim podnebljima. Mjesečno troškovi tamo ne prelaze 13.000 kuna, što je za američke prilike pravi “sitniš”.

Španjolska

Visok životni standard, razvedena obala i dobra hrana glavni su aduti Španjolske. Umirovljenicima iz bogatijih zemalja ona nudi relativno niske životne troškove koji se kreću oko 17.000 kuna. Također, program “zlatna viza” dobrim potrošačima olakšava dobivanje boravišnih dozvola.

Tajland

Zemlja u kojoj se malo zarađuje, a mnogo nudi stranim imućnim umirovljenicima. Naime, oni na Tajlandu mogu za samo 2.300 kuna unajmiti dvosobni bungalov s vrtom, a za 5.700 kuna trosobnu vilu s bazenom.

Peru

Život u Peruu iznimno je jeftin izvan glavnog grada Lime. Tu su i prekrasna obala i planine, a jedan par luksuzno može živjeti s manje od 15.000 kuna. Za naše umirovljeničke prilike to je nepojmljivo visok trošak, ali za one s mirovinom od preko tisuću eura – nije.

Portugal

Za život u mirovini Forbes Amerikancima predlaže - Hrvatsku!

Portugal je tražen prvenstveno kao jedna od najpoželjnijih turističkih destinacija pa ne čudi stoga da mnogi Amerikanci tamo žele provesti baš svaki dan u mirovini. A za to im treba oko 17.000 kuna mjesečno kako bi maksimalno uživali.

Kolumbija

Na prvu se baš i ne čini kao destinacija iz snova, prvenstveno u smislu sigurnosti, no u toj se zemlji jeftino živi. Strancima je lako dobiti i vizu, jer trebaju samo dokazati da primaju oko 5.000 kuna mirovine.

Malezija

Par ovdje može živjeti s 13.700 kuna mjesečno, uključujući stanarinu. Obitelj od šest članova može pojesti 10 jela za manje od 40 kuna, uključujući pivo, a šišanje muškaraca stoji samo 20 kuna.

Ekvador

Na Ekvadoru se dobro zarađuje, oko 300 tisuća kuna godišnje, a ono što nudi jeftine su nekretnine u predivnom okruženju. Raskošna kuća tako se može kupiti za manje od milijun kuna.

Meksiko

Par u Meksiku može živjeti s mjesečnim primanjima od 11.000 do 22.600 kuna, ovisno o lokaciji, a to uključuje stanarinu i zdravstveno osiguranje. Ako ste stariji od 60 godina, imate pravo na nacionalnu karticu za popuste za starije osobe koji uključuju razne usluge i odjeću.

Kostarika

Kostarika je posljednjih godina jedna od najpoželjnijih destinacija za odmor i život, zbog čega su porasli troškovi života. Ipak, prema indeksu umirovljenja umirovljenicima i dalje nudi izvrsne mogućnosti.

Panama

U Panami se izvrsno zarađuje, gotovo pola milijuna kuna godišnje u prosjeku. Kuća uz more može se iznajmiti za oko 9.000 kuna, što umirovljenicima s izdašnim stranim mirovinama ne predstavlja neki posebni trošak, uz sve druge mogućnosti koje ta zemlja nudi.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap