Zastupnici o reformi: ‘Nije bitno koliko mirovine rastu, nego što se za njih može kupiti’

Jasmina Grgurić Zanze
21. svibnja 2025.
Mirovine
A- A+

Rasprava o mirovinskoj reformi nastavlja se i dan nakon one jučerašnje u Saboru. Oporbeni saborski zastupnici upozoravaju da udio mirovine u plaći pada, umjesto da raste. Boris Piližota (SDP) poručuje da nije bitno koliko mirovine rastu, nego što se za njih može kupiti, dok Ivica Ledenko (Most) reformu naziva dijeljenjem šarenih bombona. Vladajući zastupnici poručuju pak da će umirovljenici osjetiti pozitivne učinke izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju.

kupovina seniori umirovljenici namirnice šoping

Umirovljenici paze što kupuju | Pexels

Koliko će izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju poboljšati položaj umirovljenika u HRT-ovoj radijskoj emisiji “U mreži Prvog” govorili su danas saborska zastupnica HDZ-a Majda Burić, saborski zastupnik SDP-a Boris Piližota, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika Veselko Gabričević i saborski zastupnik MOST-a Ivica Ledenko. Prvo čitanje novog ZOMO-a proteklo je jučer burno u Saboru, o čemu smo pisali ovdje.  Piližota smatra kako je ovaj prijedlog zakrpa i kozmetički potez.

Udio mirovine u plaći je pao, umjesto da je rastao

Ministar Marin Piletić predstavio u Saboru izmjene ZOMO-a
Mirovinska reforma u Saboru: 'Umirovljenici biraju između grijanja i večere, to je sramota'

– Mi smo trenutačno na 11 posto izdvajanja za mirovine u odnosu na BDP, dok je to u EU 13,5 posto. Četrdeset posto čak i ispod je nama udio prosječne mirovine u odnosu na prosječnu plaću, dok je u EU iznad 50 posto. Susjedna Slovenija ima prosječnu mirovinu 880 eura, u Hrvatskoj je ona 540 eura. Ako u to uključimo obiteljske mirovine, invalidske, mi dolazimo na nekih 507 eura, istaknuo je Piližota.

Prozvao je HDZ zbog neispunjenih obećanja iz 2016. godine, kada su obećali da će dizati mirovine na 60 posto prosječne plaće, pišu vijesti.hrt.hr. Za to vrijeme ne samo da nije došlo do povećanja udjela mirovine u plaći, kaže, nego i do pada s 42 na 39 posto.

– Nije bitno koliko se posto povećala mirovina, nego što umirovljenik za svoju mirovinu u datom trenutku može kupiti. Mi samo u zadnjih nekoliko godina imamo porast prehrambenih namirnica od 35 posto, neke kao što su kruh i recimo krumpir su otišle preko 60 posto. Samo jasno treba pitati se jesu li toliko mirovine rasle? Ovo što smo mi jučer raspravljali i zakon koji se treba donijeti, znači to je na neki način ogledalo našega društva. I tu ne bi trebalo biti u pitanju brojevi, nego poštovanje prema onima koji su godinama nas hranili, odgajali, stvarali ovo društvo i da u konačnici mogu svoju starost živjeti dostojanstveno, naglasio je Piližota.

‘Umirovljenici će osjetiti pozitivne učinke izmjena’

Veselko Gabričević kaže kako će umirovljenici ovoga puta doista osjetiti pozitivne učinke ovog zakona. Smatra da će, ako se sadašnji pozitivni trendovi nastave, standard umirovljenika sigurno porasti u odnosu na sadašnju razinu. No, ako dođe do pada BDP-a, proizvodnje ili gospodarskog rasta, ti bi se negativni trendovi sigurno odrazili i na visinu mirovina.

– Umirovljenici koji su penalizirani, ovi sa 70 godina života, kojima će to sada ukinuti, oni će dobiti 57 eura veću mirovinu, njih oko 127.000. To nije tako mali iznos. Isto tako, umirovljenici s invalidskim mirovinama dobit će 10 posto više, 218.000 umirovljenika je u toj kategoriji, oni će dobiti povećanje za 74 eura mjesečno. Treba uzeti u obzir i to da su poslije dugo vremena povećane obiteljske mirovine za 10 posto, zatim omogućeno je do 27 posto mirovine od preminulog bračnog druga. To su ipak neke izmjene, nisu to samo kozmetičke izmjene, rekao je Gabričević.

‘Ovo nije reforma, nego dijeljenje slatkih bombona’

Bakićeva matematika trinaeste mirovine: 'Koliko će eura biti po godini staža?'

Mostov Ivica Ledenko poručuje da ovo definitivno nije nikakva reforma mirovinska. Ovo je na neki način, dodao je, dijeljenje slatkih bombona.

– Mi moramo najprije doći u clean start, da ispravimo nepravde. Mi imamo izračun u ovom trenutku iz 1999. koji se ažurira svakih pola godine. I što se događa? Čovjek koji je otišao prije 20 godina u mirovinu, s prosječnom plaćom, s 41 godinom staža, 65 godina života, u odnosu na čovjeka koji sad odlazi u mirovinu, znači 20 godina razlike, s istim ovim parametrima, on će imati 25 posto veću mirovinu od onoga koji je otišao prije. Što je veći staž u mirovini, to je nepravda veća. Dakle, mi bismo morali ispraviti tu nepravdu. To je reforma mirovinska, da imamo clean start, rekao je Ledenko ističući kako će nepravde biti još veće i veće.

‘Najniže mirovine rasle su za 96 posto’

Majda Burić istaknula je kako je riječ o nastavku mirovinske reforme koju Vlada kontinuirano provodi već tri mandata.

– Ja držim da je ovaj zakon, koji je jučer bio u prvom čitanju, garancija daljnjeg rasta mirovina za sve umirovljenike u Hrvatskoj. Isto tako, taj zakon postavlja jako dobre i čvrste temelje kako bi prosječna mirovina do kraja ovog mandata bila 800 eura, kao što je i obećano predizbornim programom HDZ-a, ali isto tako i programom Vlade, rekla je Burić.

Dodala je kako su na temelju provođenja prethodnih krugova mirovinske reforme od 2017. nadalje, sve mirovine u prosjeku rasle za više od 80 posto, a one najniže koje prima oko 300.000 ljudi za 96 posto. Podsjetila je na daljnji rast najnižih mirovina za tri posto, kao i rast mirovina usklađivanjem te kroz dodani staž za majke od 12 mjeseci za svako dijete.

Što očekujete od prijedloga mirovinske reforme u Saboru?


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije. 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap