Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026

Vatrogasac | Foto: Unsplash
Gledano prema razdoblju od 2020. do sada, svake je godine rastao broj korisnika vatrogasne mirovine, ali i iznosi njihovih mjesečnih primanja. S obzirom da tijekom svog radnog staža spašavaju živote ljudi, njihovu imovinu i prirodu, ponekad riskirajući vlastiti život, rast mirovine je veoma vrijedan. Od lani je prosječna mirovina vatrogasaca narasla za 106 eura, o čemu smo pisali ovdje.
Mirovina vatrogasaca u prosjeku iznosi 1.059 eura. Više je to za 480 eura od ukupnog prosjeka svih umirovljenika. Prosječna mirovina sada iznosi 572 eura, a više o tome pročitajte ovdje.
Vatrogasne mirovine jedne su od ukupno 19 kategorija ‘povlaštenih’ mirovina, odnosno onih koje su određene prema posebnim propisima. Umirovljenika koji primaju mirovinu kao bivši vatrogasci ukupno je 519, prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Korisnici mirovine su osobe koje pravo na mirovinu ostvaruju prema Zakonu o vatrogastvu, a radni staž u prosjeku iznosi 44 godine. Vatrogastvom se većinom bave muškarci pa oni tako čine i većinu korisnika ovih mirovina. Od ukupnog broja umirovljenih vatrogasaca starosnu mirovinu dobiva 503 muškarca i tri žene.
Obiteljsku mirovinu prima 13 osoba, od kojih je 12 žena i jedan muškarac. Svi oni preuzeli su mirovinu svojih supružnika. Prosječna mirovina muškaraca je nešto iznad prosjeka i iznosi 1.062 eura, dok je prosjek ove mirovine žena 946 eura.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 15 d 24.06.2026
Prinosi za treći stup u prvom polugodištu: Najlošiji fond pada prema nuli
Prinosi otvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova iznosili su od 0,43 do 10,87 posto u prvoj polovici godine. Rezultati su slični prošlogodišnjima.
12:51 5 h 09.07.2026
Ulaganja mirovinskih fondova u državne obveznice: Iznosi prelaze milijarde eura
Državne obveznice vrijedne 1,25 milijardi eura garantiraju kamate od tri posto do 2031. Provjerili smo ulaganja mirovinskih fondova u te obveznice.
16:54 1 d 08.07.2026
Imamo treći najveći rast mirovina u zadnjih 12 godina: Evo koliko su dobili umirovljenici
Mirovine nisu rasle samo usklađivanjima, već i zakonskim izmjenama. Umirovljenici su 2026. dobili treći najveći rast od 2014. godine.
12:58 1 d 08.07.2026
Prinosi za mirovinsku štednju iz drugog stupa: Jedno društvo je pobjednik polugodišta
Ovogodišnji prinosi nadmašuju prošlogodišnje u dvije kategorije. Jedno društvo vodi fondove koji su bili najuspješniji, a drugo one najmanje uspješne.
16:34 2 d 07.07.2026
Isplati li se raditi 40 godina? Mirovine za toliki staž većinom manje od 1.000 eura
Vlada poziva na dulji rad, ističući da su mirovine male zbog premalo staža. Provjerili smo koliko imaju umirovljenici koji su radili 40 i više godina.
14:58 2 d 07.07.2026
Zakašnjela isplata nema opravdanja: Zašto Vlada ne koristi projekcije usklađivanja
Dva do tri mjeseca umirovljenici moraju čekati isplati usklađivanja mirovina. Iz BUZ-a poručuju da za takvu praksu nema opravdanja.
13:00 2 d 07.07.2026
Mirovinska štednja koju tvrtke uplaćuju radnicima: Lipanjski prinosi stagniraju
Prinosi mirovinske štednje koju poslodavci uplaćuju radnicima u lipnju su stagnirali. Najniže prinose dobili su zaposlenici najmanje uspješnog fonda.
16:34 3 d 06.07.2026