Susjedi traže mirovinsku reformu: Dali rok Vladi, nakon čega će u prosvjede
Umirovljenici u Bosni i Hercegovini prate mirovinsku reformu u Hrvatskoj. Od svoje Vlade sada opet traže zakonske izmjene kojima bi im se omogućilo izvanredno usklađivanje mirovina. Ne donese li Vlada odluku do kraja lipnja, kažu, ići će u veliki prosvjed koji su lani odgodili jer je nekih pomaka, poput isplate jednokratnog dodatka, ipak bilo.

Doživi mirovinu! I tebe se tiče!
foto: Tea Ovničević|mirovina.hr
Dok su u Hrvatskoj u tijeku izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, o kojima su zastupnici jučer raspravljali u Saboru, umirovljenici u Bosni i Hercegovini traže svoju mirovinsku reformu. Nadali su se još lani dodatnom, izvanrednom usklađivanju mirovina. Kada im je Vlada isplatila dodatak na mirovine i prolongirala priču o izvanrednom usklađivanju, najavljene prosvjede prošle godine prolongirali su za ovu u slučaju da se ne dogode pomaci. Sada Vladi daju novi rok do kraja lipnja, nakon čega će, kažu, biti prosvjeda.
Ne bude li promjene Zakona, ići će u prosvjede
Mirovine u BiH usklađuju se jednom godišnje u travnju, a posljednje usklađivanje susjednim je umirovljenicima donijelo rast za 4,49 posto. Svega je to oko 20 konvertibilnih maraka u prosjeku, odnosno oko deset eura. Takvo povećanje, sasvim je jasno, umirovljenicima nije donijelo ništa. S obzirom na to da trenutačni ekonomski pokazatelji ne ostavljaju prostor ni za izvanredno usklađivanje, odnosno novo povećanje mirovina, umirovljenici ne odustaju od zahtjeva za izmjene i dopune Zakona o MIO.
– Ponovno ćemo zatražiti hitan sastanak s predstavnicima Vlade FBiH s prioritetnim zahtjevom za izmjenu zakonskih odredbi koje reguliraju usklađivanje mirovina. Pratimo što se događa kod naših susjeda (U Hrvatskoj, op.a), ali kod nas se, nažalost, ništa ne mijenja. Međutim, mi smo na skupštini Saveza dali rok do 30. lipnja za usuglašavanje konačnog teksta izmjena i dopuna Zakona. Ako se to ne dogodi, donijet ćemo odluku o datumu održavanja prosvjeda, koje smo dosad samo odgodili, kazao je za Avaz.ba zamjenik predsjednika Saveza udruga umirovljenika FBiH, Haso Halilović.
Halilović je naglasio je kako vrijeme istječe, ali i da se uz malo političke volje do nove formule može doći vrlo brzo. Jednokratnu novčanu pomoć, ističe, nitko neće odbiti, ali prioritet im je izmjena Zakona kako bi primjena članka 80. Zakona o MIO, koji se odnosi na izvanredno usklađivanje, stupila na snagu 1. srpnja, eventualno 1. rujna. Također, traže da se 70 milijuna KM, koliko je predviđeno za jednokratnu pomoć, usmjeri upravo u to izvanredno usklađivanje.
Jednokratna novčana pomoć nije rješenje
Augustin Musić, član Skupštine Saveza umirovljenika FBiH, podsjetio je kako su tražili omjer usklađivanja 60:40 u korist povoljnijeg faktora, bilo da je riječ o rastu plaća ili cijena.
– Iz Vlade predlažu omjer 50:50, s čime nismo zadovoljni. Nažalost, ne uzimaju u obzir veliko nezadovoljstvo naše populacije. Jednokratna novčana pomoć nije rješenje. Lijepo je kada novac stigne, osobito onima koji nemaju ništa – a takvih je mnogo – ali iznos od 100 KM ode na jednu ‘turu’ lijekova. Na Skupštini smo zauzeli jasan stav i dali rok Vladi FBiH. Sada je na njima – hoće li biti pomaka ili prosvjeda, zaključio je Musić.
Sindikalna potrošačka košarica u BiH sada iznosi 3.170 KM, dok je najniža mirovina tek 599,28 KM (donedavno 573,53 KM). Zajamčena mirovina od travnja iznosi 715,21 KM (prije toga 684,48 KM). Prosječna mirovina za korisnike samostalne mirovine, kojih je za isplatu u travnju bilo 370.273, iznosi 759,36 KM, dok je u ožujku iznosila 726,44 KM.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.