Preračun invalidske mirovine u starosnu: Evo kada i kako je to moguće
Invalidska mirovina prebacuje se u starosnu, ali samo u slučaju potpunog gubitka radne sposobnosti zbog bolesti. U drugim slučajevima to nije moguće, ali postoji jedan način. Sindikat umirovljenika odgovorio je jednom korisniku invalidske mirovine na ovu dilemu.

Umirovljenica u invalidskim kolicima | Foto: Pixabay
Invalidska mirovina zbog potpunog gubitka radne sposobnosti koja je prouzročena bolešću umirovljeniku se prevodi u starosnu mirovinu. Zavod za mirovinsko osiguranje to čini onda kada umirovljenik napuni dob propisanu za starosnu mirovinu. U slučaju muškaraca, sa 65 godina, a kod žena sa 63 godine i devet mjeseci u 2025. godini. Više o uvjetima za mirovinu žena u prijelaznom razdoblju pročitajte ovdje. Ipak, ta opcija ne postoji za ostale vrste invalidskih mirovina, ali ima jedan način da i one postanu starosne.
‘Imam 65 godina i 33 godine staža’
– Korisnik sam invalidske mirovine za profesionalnu nesposobnost i imam 33 godine mirovinskog staža. Navršio sam 65 godina života i želio bih da mi se mirovina preračuna u starosnu mirovinu. Čuo sam da to nije moguće. Postoji li način na koji to mogu ostvariti, pitao je jedan umirovljenik Pravno savjetovalište Sindikata umirovljenika Hrvatske.
Prema važećem Zakonu o mirovinskom osiguranju, invalidska mirovina ostvarena na temelju profesionalne ili djelomične nesposobnosti za rad ne preračunava se u starosnu mirovinu. Ipak, to je moguće u slučaju dodatnog rada u trajanju od najmanje godinu dana.
Preračun moguć samo u slučaju godine dana rada
– Dakle, jedini način da ostvarite preračun Vaše mirovine u starosnu mirovinu je da se zaposlite i navršite najmanje jednu godinu staža osiguranja. Sindikat umirovljenika se zalagao za ukidanje spomenutog uvjeta, ali zakonodavac nije prihvatio naš prijedlog, odgovorili su SUH-ovi pravnici na ovu dilemu.
Invalidsku mirovinu u Hrvatskoj prima 83.338 umirovljenika iz rada, dakle prema općim propisima i bez međunarodnih ugovora. Prosječna mirovina iznosi im svega 432 eura, što je ni trećina prosječne plaće. Invalidske mirovine rast će od 1. siječnja 2026. za 10 posto, što na ovaj iznos donosi 43 eura. Ovo nisu jedine invalidske mirovine. Po ispunjenju dobi od 65 godina, dio korisnika invalidskih ‘seli’ se u starosne mirovine, kakvih je prema podacima HZMO-a 63.435 s nešto većim prosjekom primanja od 548 eura.
Uz to, imamo i invalidske mirovine određene prema posebnim propisima, među kojima su braniteljske, ali i ostale ‘povlaštene’ mirovine. Mirovinski faktori za izračun visine invalidske mirovine povećavaju se i za one ostvarene po općem i za one prema posebnom propisu, o čemu smo više pisali ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.