Predsjednik Zoran Milanović ide u mirovinu? ‘Više se neću kandidirati ni za što’

Jasmina Grgurić Zanze
16. svibnja 2025.
Mirovine
A- A+

Da se više neće kandidirati za predsjednika, ali ni više ni za što u politici, rekao je Zoran Milanović. Bio je to tek usputni dio njegova jučerašnja govora na otvaranju Dana komunikacija u Rovinju. U krdu je, kako je rekao, lijepo, ali i smrdi, a on je u krdu predugo. Milanović nema pravo na predsjedničku, ali ima na saborsku mirovinu, jer je u Saboru bio prije nego što je ove povlaštene mirovine 2011. godine baš on i ukinuo.

Zoran Milanović | Ured predsjednika

Zoran Milanović | Ured predsjednika

Najpopularniji hrvatski predsjednik, ako je suditi po rezultatima posljednjih predsjedničkih izbora, najavio je da se povlači iz politike. Zoranu Milanoviću je očito dosta, a vrlo je moguće da će s Pantovčaka u mirovinu. Hrvatski predsjednik u listopadu će napuniti 59 godina. Mandat mu traje još tri i pol godine pa je opcija mirovine svakako izgledna za nekadašnjeg premijera.

‘U krdu je lijepo, ali u krdu i smrdi’

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović otvorio je Dane komunikacija u Rovinju. Pri kraju govora rekao je i da se više neće kandidirati ni za što u politici.

– Kako vrijeme odmiče, a u mojoj epizodi, vrijeme odmiče, više neću biti kandidat za predsjednika niti za bilo što u politici. Neke stvari polako rezimiram. Shvaćam da je lijepo biti u krdu, ali u krdu i smrdi. Sadašnji premijer i ja smo se ukrdili prije 15, 20 godina, rekao je Milanović i time poslao jasnu poruku da je na zalasku političke karijere.

Milanović ima pravo na saborsku mirovinu, ali…

sabor
Saborske mirovine: Doznajemo nasljeđuju li ih supružnici i djeca zastupnika

Koliko naš predsjednik ima godina staža, nije javno poznat podatak, ali poznato je da će, ako želi, moći izabrati saborsku mirovinu. Ipak, bilo bi to pomalo licemjerno, jer ih je baš on kada je bio premijer i ukinuo. Saborske mirovine ukinute su s posljednjim mandatom krajem 2011. godine. Međutim, svatko tko je bio saborski zastupnik barem u pola mandata do kraja 2011. godine, poput Milanovića, može u saborsku mirovinu i danas. Kako se nasljeđuju saborske mirovine, pisali smo ovdje.

Takve mirovne ne samo da su financijski isplativije, nego donose i drastično povoljnije uvjete za mirovinu. Prosječna saborska mirovina iznosi oko 2.250 eura. Kako izgledaju mirovine nakon isplate usklađivanja u travnju, pisali smo ovdje. Uvjet za saborsku mirovinu je najmanje 20 godina mirovinskog staža i 55 godina života za muškarce, odnosno 50 godina za žene. Što će Milanović jednog dana izabrati, zasad je samo u sferi nagađanja, a i takav bi podatak trebao ostati privatan.

Osim toga, zakonski na saborsku mirovinu ima pravo, a sve ostalo su moralna pitanja s kojima pak on jako dobro stoji, stavljajući često u svojim javnim nastupima pitanje časti u prvi plan. Milanović nema opciju predsjedničke mirovine, jer su one ukinute s mirovinama sabornika, ministara i ostalih visokih dužnosnika na koje su se odnosile.

Osim saborske mirovine, predsjednik ima pravo i na prijevremenu mirovinu, pod uvjetom da ima 35 godina staža. U konačnici, može pričekati još koju godinu nakon što mu istekne saborski mandat i otići u starosnu mirovinu ili pak nastaviti raditi nešto drugo do 65. godine.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap