Porez sada plaća još više umirovljenika: Provjerili smo stanje nakon usklađivanja
Porez na mirovinu plaća svaki treći umirovljenik. Riječ je o 12 milijuna eura uprihodovanih od poreza na mirovine samo u svibnju. Nakon isplate usklađivanja u travnju, brojka se dodatno povećala za oko 27.000 novih korisnika koji su upali u porezne škare. Hrvatski umirovljenik u prosjeku plaća 30 eura poreza, a taj se novac slijeva u gradske i općinske proračune.

Pexels
Umirovljenicima je u travnju isplaćeno siječanjsko usklađivanje mirovina od 3,03 posto. Dio njih zbog toga je prešao iznos osobnog odbitka od 600 eura, što znači da su zbog rasta mirovina upali u porezne škare. Porez na mirovinu u svibnju je zbog usklađivanja platilo oko 27.000 umirovljenika koji ranije nisu imali tu obvezu.
Brojka nakon usklađivanja prekoračila 400.000 platiša
Porez na mirovinu prije isplate usklađivanja plaćalo je 372.325 korisnika, o čemu smo pisali ovdje. Nakon usklađivanja, kako doznajemo iz Zavoda za mirovinsko osiguranje, ta je brojka skočila na 400.034 korisnika. Porez plaća svaki treći umirovljenik.
– Vezano uz upit koliko je novih poreznih obveznika među umirovljenicima koji su prešli cenzus od 600 eura osobnog odbitka nakon isplate usklađivanja mirovina, obavještavamo Vas da je prije usklađivanja mirovina bilo 372.325 korisnika mirovina s obračunom poreza, dok je nakon usklađivanja evidentirano 400.034 korisnika s obračunom poreza. Napominjemo da se radi o okvirnom broju korisnika, budući da su u navedeni broj uključeni i novi korisnici, kao i korisnici kojima je pravo na mirovine prestalo zbog smrti, pojasnili su za Mirovina.hr iz HZMO-a.
Više od 12 milijuna eura mjesečno
Ukupan iznos obračunatog poreza na mirovine u svibnju iznosio je 12.046.492,29 eura, što znači da umirovljenici plaćaju u prosjeku 30 eura poreza mjesečno. Prihod od poreza, zahvaljujući usklađivanju, porastao je u samo mjesec dana za više od milijun eura. Sav taj novac slijeva se u proračune gradova i općina, o čijim poreznim stopama ovisi koliko ćete poreza platiti, premda odstupanja nisu velika.
Porez na mirovinu računa se na razliku između osobnog odbitka i visine mirovine. Na primjer, u slučaju mirovine od 623 eura, porezni limit umirovljenik prelazi za 23 eura. Taj se iznos ujedno gleda kao osnovica na koju plaća porez. Niža stopa poreza na dohodak u primjerice Varaždinu je 21 posto. Polovina niže stope, koliko se plaća na mirovine, iznosi 10,5 posto pa pomnoženo s osnovicom daje 2,41 eura mjesečno. Godišnje, riječ je o oko 28 eura poreza na dohodak.
Sve više prijedloga za ukidanje poreza na mirovine
Da porez na mirovine treba ukinuti, ili barem postaviti znatno veći limit do kojega se on neće plaćati, mogli smo čuti jučer i od saborskih zastupnika. Raspravljali su jučer o mirovinskoj reformi, o čemu smo pisali ovdje. Istu ideju ranije su već izložili HSU te umirovljeničke udruge.
– Možemo li mirovine barem do nekog iznosa osloboditi plaćanja poreza, a mislim da možemo i trebamo? Porez na mirovine umanjuje se sada za 50 posto, a predlažimo za 100 posto da se uopće ne plaća na neki iznos, do iznosa medijalne ili prosječne plaće. Iznad toga plaćali bi ga i dalje umirovljenici sa zaista visokim mirovinama. Prihod od poreza na dohodak prihod je lokalne samouprave, to državni proračun ne bi koštalo ništa, rekao je zastupnik stranke Možemo, Damir Bakić.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.