Pobunili se korisnici najnižih mirovina: ‘Kod povećanja mi uvijek dobijemo najmanje’

Jasmina Grgurić Zanze
9. srpnja 2025.
Mirovine
A- A+

Umirovljenici s najnižim mirovinama u susjednoj Bosni i Hercegovini bune se zbog usklađivanja. Svako povećanje u postotku njima donosi najmanje iznose, zbog čega sve više zaostaju u primanjima za onima s većim mirovinama. Vlada je ranije obećavala linearno povećanje, a uz ostale izmjene isto traži i Savez udruženja penzionera.

Kovanice eura u rukama

Foto: mirovina.hr

Mirovine se u Hrvatskoj usklađuju u novom omjeru 85:15 prema promjenama indeksa cijena i plaća dvaput godišnje. Od 1. siječnja, prema procjenama HSU-a, očekuje se rast mirovina od 6,7 posto. Ipak, za konačni izračun treba pričekati podatke o plaćama za svibanj i lipanj. U susjednoj BiH mirovine se usklađuju jednom godišnje. Postotak usklađivanja računa se prema 50 % stope rasta bruto domaćeg proizvoda BDP-a i 50 % stope rasta indeksa potrošačkih cijena. Umirovljenici nisu zadovoljni i traže izmjene mirovinskih zakona, kao i izvanredno usklađivanje zbog teškog materijalnog položaja starijih osoba.

‘Imam najnižu penziju koja nije ni 300 eura’

Umirovljenici pišu
Nova formula za usklađivanje mirovina u BiH: Stižu reforme, dob umirovljenja ostaje ista

Kod svakog usklađivanja, najgore prolaze oni s najnižim mirovinama, jer im postotni rast donosi najmanje povišice. Najniža mirovina sudbina je svakog četvrtog umirovljenika u Hrvatskoj. Njih više od 273.000 mjesečno živi od prosječnih 409 eura, o čemu smo pisali ovdje. Prema posljednjim podacima Zavoda PIO, u FBiH je 236.156 osoba sa najnižom mirovinom koja u prosjeku iznosi svega 573 konvertibilne marke, odnosno 292 eura. Tri posto na taj iznos donosi im svega oko osam eura, što ne može popraviti njihovu neimaštinu.

– Najgore uvijek prođu oni koji su od ove države dobili minimalne penzije. Kada sam odlazila u penziju imala sam više od 30 godina staža i sada imam najnižu penziju koja nije ni 600 KM (306 eura), niža je od regresa ili paušala političara. Zašto se to ne promijeni? Sada se, slušamo mjesecima, rade izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju FBiH pa neka i to promijene. Neka ta povećanja budu pravednija, za Faktor.ba kaže čitateljica iz Sarajeva koja je u mirovini skoro 30 godina.

Trakić: ‘I mi bismo voljeli da se to može uraditi’

Član Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH, Mustafa Trakić, kaže kako se i oni slažu da je takvo povećanje penzija nepravedno.

Muškarac drži novčanik u rukama
Stiže značajno usklađivanje mirovina? Nova formula i inflacija čine svoje

– Mi tu ne možemo ništa iako je premijer naglašavao da će ići linearno povećanje, ne može. Kako će oni to riješiti… I mi bismo voljeli da ne ide jednako povećanje tri posto svima, nego da ide za penzije do 1.000 KM deset posto, iznad te cifre da ide pet posto, iznad 1.500 KM da ide tri posto. I mi bismo voljeli da se to može uraditi, kaže Trakić.

Mirovine se usklađuju prema zakonu u određenom postotku i jasno je da će korisnik s minimalnom penzijom primiti manje novaca, ako gledamo u apsolutom iznosu, iako u istom postotku, nego netko čija je penzija znatno veća od minimalne, pojašnjavaju iz Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

– S druge strane korisnici čija je penzija znatno veća od minimalne ili od prosječne, za radnog su vijeka uplaćivali i znatno više iznose doprinosa. Stoga je nezahvalno reći šta jeste, a što nije pošteno, rekao je za Faktor Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda PIO.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije. 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap