Piletić o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju: ‘Cilj su nam veće mirovine’

Jasmina Grgurić Zanze
8. svibnja 2025.
Mirovine
A- A+

Veće mirovine, ali i održivost mirovinskog sustava, cilj su novog Zakona o mirovinskom osiguranju. Izmjene je socijalnim partnerima ovih dana predstavio ministar Marin Piletić. Država nije htjela povećavati dob za odlazak u mirovinu, a umjesto toga potiče dulji rad. U listopadu će biti poznat i iznos godišnjeg dodatka koji će biti isplaćen u prosincu.

Ministar Marin Piletić | Mirovina.hr/Canva

Ministar Marin Piletić | Mirovina.hr/Canva

Izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju ministar Marin Piletić predstavio je socijalnim partnerima na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća. Novi ZOMO, kaže ministar rada i mirovinskog sustava, ima za cilj povećati mirovine. Vlada je za tu svrhu predvidjela dvije milijarde eura do kraja mandata.

Odluka o iznosu dodatka u listopadu, isplata u prosincu

Mirovinskom reformom uvodi se godišnji dodatak na mirovinu, dodani staž za majke od godine dana za svako dijete, a mijenja se i formula usklađivanja sa 70:30 na 85:15. Ukinuta će biti i penalizacija prijevremenih mirovina sa 70 godina, a rast će i invalidske i najniže mirovine. Sve izmjene pogledajte ovdje.

Rad u mirovini Ilustracija | Pexels
Šemper analizira tri važne izmjene: 'Formula usklađivanja za kuglicu sladoleda'

Samim time će se u većoj stopi, a u konačnici većim iznosima usklađivati, odnosno povećavati mirovine dva puta godišnje, rekao je ministar Piletić o usklađivanju. Nakon uvođenja novih prava i povećanja obiteljskih mirovina, dodao je, došlo je na red i povećanje invalidskih mirovina koje se podižu za dodatnih 10 posto.

Piletić je najavio i da će odluka o visini godišnjeg dodatka na mirovinu s obzirom na broj godina staža biti poznata u listopadu, a dodatak će biti isplaćen u prosincu.

– Cilj su nam veće mirovine i održivost mirovinskog sustava, ali kroz niz mjera poticanje duljeg ostanka u svijetu rada, naglasio je ministar.

Država nije htjela pomaknuti dob za odlazak u mirovinu

Dodao je da ne žele propisivati nove, više godine za odlazak u mirovinu nego promicati dulji ostanak u svijetu rada kroz sustav bonifikacije od 0,45 posto za svaki mjesec i delimitiranjem zakonskog propisa na pet godina. Također je najavio omogućavanje rada 8 sati dnevno uz primanje pola mirovine. Pojasnio je da je novim zakonom predviđeno da ta mogućnost duljeg rada u punom radnom vremenu od 8 sati uz primanje pola mirovine vrijedi za sve umirovljenike i stupit će na snagu s 1. siječnja 2026.

Umirovljenici
SUH-ovi prijedlozi na reformu: 'Mnogi umirovljenici neće dočekati svoja prava'

Sanja Šprem, sindikalna predstavnica u GSV-u, rekla je kako zakon ima mnoge novitete i da je sindikalnoj strani posebno važno što je Vlada uvažavala sindikalne inicijative “67 je previše”, već je išla u smjeru poticanja duljeg ostanka u svijetu rada i bonifikacije. Važno im je i što su bez obzira na utjecaj i sugestije Svjetske banke drugačije okolnosti što se tiče penalizacije za ranije umirovljenje.

Prijedlog novog Zakona o mirovinskom osiguranju u ime poslodavaca pozdravio je Ivan Mišetić, rekavši da donosi povećanje mirovina i da još predstoji dorada zakona koji uvijek može biti bolji. Raduje činjenica, kaže, da je u posljednjih nekoliko godina omjer isplata iz državnog proračuna za mirovine usprkos njihovog visokog rasta, iako uvijek nedostatnog, bitno promijenjen na teret doprinosa, a s manjim proračunskim izdvajanjem koji će biti usmjereni u rast i razvoj.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap