Mirovinski fondovi u minusu; pogledajte stanje u drugom stupu

Marko Repecki
22. travnja 2025.
Mirovine
A- A+

Mirovinski fondovi zabilježili su u ožujku negativne mjesečne prinose, a ukupna vrijednost imovine blago je pala u odnosu na prethodni mjesec. Padovi su rezultat korekcije na svjetskim burzama izazvane neizvjesnošću oko globalnih trgovinskih odnosa koje pokušava redefinirati američka administracija. Unatoč kratkoročnim oscilacijama, godišnji prinosi fondova ostali su pozitivni, a broj članova u svim kategorijama i dalje raste.

Foto: Canva

Tijekom ožujka 2025. svi obvezni i dobrovoljni mirovinski fondovi zabilježili su pad neto vrijednosti imovine i negativne mjesečne prinose, pokazuje mjesečno izvješće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA). Uzrok negativnih kretanja bile su turbulencije na globalnim financijskim tržištima, zbog nepredvidljive politike američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji pokušava redefinirati globalne trgovinske odnose, o čemu više možete pročitati ovdje.

Imovina obveznih fondova blago pala

Pad burzi zbog Trumpovih carina; evo kako se to odražava na mirovinske fondove

Obvezni mirovinski fondovi, koji čine drugi stup mirovinske štednje, na kraju ožujka imali su 2.351.519 članova, što je 7.295 više nego prethodni mjesec. Od ukupno 8.316 novih članova, njih 98,3 posto raspoređeno je automatizmom putem REGOS-a. Istodobno je zbog umirovljenja ili smrti prestalo članstvo za 1.041 osobu.

Neto imovina obveznih fondova iznosila je 23,8 milijardi eura, što je pad od 176,4 milijuna eura odnosno 0,7 posto u odnosu na veljaču. Svi Mirex indeksi bilježe negativne mjesečne prinose: –2,01 posto za fondove kategorije A, –1,30 posto za kategoriju B i –0,18 posto za kategoriju C. Na godišnjoj razini, svi prinosi su pozitivni – Mirex A ostvario je povrat od 10 posto, Mirex B 7,26 posto, a Mirex C 3,45 posto. Gledano od početka rada fondova, prosječni godišnji prinosi iznose 7,75 posto za A kategoriju, 5,39 posto za B i 3,32 posto za C.

U strukturi ulaganja obveznički dio portfelja i dalje čini većinu, s udjelom od 59,7 posto, što predstavlja pad od 1,2 postotna boda u odnosu na prethodni mjesec. Ulaganja u dionice činila su 23,4 posto ukupne imovine, od čega je 14,2 posto uloženo u domaće, a 9,2 posto u strane dionice. U investicijskim fondovima bilo je 9,7 posto sredstava, dok su novac i depoziti činili 5,0 posto, što je porast od 1,6 postotnih bodova na mjesečnoj razini.

Porastao broj članova dobrovoljnih fondova

Dobrovoljni mirovinski fondovi, koji čine treći stup, također su zabilježili pad neto imovine i negativne mjesečne prinose. Broj članova otvorenih fondova iznosio je 423.304, a zatvorenih 49.986, što je u oba slučaja povećanje od 0,5 posto u odnosu na veljaču. Ukupne isplate iz fondova iznosile su 5,5 milijuna eura, od čega se 69,1 posto odnosilo na isplate zbog umirovljenja, 22,5 posto na promjene fonda, a 8,5 posto na isplate zbog smrti.

Neto imovina dobrovoljnih fondova iznosila je 1,47 milijardi eura, što je pad od 17,5 milijuna eura ili 1,2 posto na mjesečnoj razini. Prinosi su u ožujku bili negativni i kretali su se između –2,4 i –0,3 posto, dok su godišnji prinosi ostali u pozitivnom rasponu od 1,4 do 9,2 posto. Portfelji DMF-ova također su većinom usmjereni na obveznice koje čine 54,0 posto ulaganja, dionice sudjeluju s 26,0 posto, a investicijski fondovi s 10,1 posto.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap