Mirovinska reforma u Saboru: ‘Umirovljenici biraju između grijanja i večere, to je sramota’

Jasmina Grgurić Zanze
20. svibnja 2025.
Mirovine
A- A+

Oporba je s nizom kritika dočekala prvo čitanje izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju u Saboru. Predložene izmjene, kažu, neće osigurati dostojanstveni život umirovljenika. Velika većina njih živi s manje od prosječnih 540 eura. Ministar Marin Piletić, predstavljajući mirovinsku reformu, istaknuo je da ovo nisu posljednje intervencije Vlade u ovom mandatu. Klubovi zastupnika iznijeli su svoje prijedloge.

Ministar Marin Piletić predstavio u Saboru izmjene ZOMO-a

Ministar Marin Piletić predstavio u Saboru izmjene ZOMO-a | Snimak zaslona 

Novi Zakon o mirovinskom osiguranju predstavio je tijekom prvog čitanja ovih zakonskih izmjena danas u Saboru ministar rada i mirovinskog sustava Marin Piletić. Mirovinsku reformu čeka drugo čitanje i glasanje, nakon čega bi trebala stupiti na snagu 1. srpnja ove godine.

Oporbeni zastupnici upozorili su da velika većina umirovljenika živi s manje od 540 eura prosječne mirovine te da sve ove izmjene neće unaprijediti kvalitetu njihova života. Zastupnici SDP-a i Možemo traže usklađivanje od 100 posto prema rastu cijena ili plaća. Predlažu i i ukidanje poreza na mirovine do određenog iznosa, kao i povećanje mirovina odmah za 10 posto, a potom za pet posto u naredne tri godine.

Rast prosječne ukupne mirovine sa 644 na 800 eura

Umirovljenici
SUH-ovi prijedlozi na reformu: 'Mnogi umirovljenici neće dočekati svoja prava'

– Uz održivost mirovinskog sustava, glavni cilj je povećanje adekvatnosti mirovina. U proteklim godinama smo za 82 posto povećali mirovine. Od 2019. naovamo dogodile su se velike krize i izazovi, kao i inflacija, zbog čega su mjere pomoći 11 puta obuhvatile umirovljenike, za što je izdvojeno 773 milijuna eura. Od 1. siječnja 2023. uveli smo dio obiteljske mirovine od 27 posto, uz povećanje obiteljskih mirovina za deset posto. Dvaput je povećana najniža mirovina za ukupno šest posto. Povoljnije usklađivanje u omjeru 70:30 pokazalo je efekte, rekao je Piletić.

Podsjetio je i da je Vlada ukinula plaćanje tri posto dodatnog zdravstvenog doprinosa i ukinula smanjenje mirovina prema posebnim propisima. Širi se mirovinskom reformom i pravo rada u mirovini, koje trenutačno koristi 36.000 umirovljenika. Oni će sada dobiti i mogućnost rada u punom radnom vremenu uz isplatu pola mirovine.

– Prosječna sveukupna mirovina iznosila je 344 eura, a danas je 644 eura. Novi Zakon o mirovinskom osiguranju nastavak je ovih trendova, uz predviđeni rast prosječne sveukupne mirovine na 800 eura do kraja mandata te promoviranje duljeg ostanka u svijetu rada. Uvodi se nova formula usklađivanja u omjeru 85:15 prema rastu cijena i plaća, majke će dobiti 12 mjeseci za svako dijete, što je i demografska mjera, ali i smanjivanje rodnog jaza u mirovini. Ukida se od 1. siječnja 2026. penalizacija prijevremene starosne mirovine sa 70 godina, najniže mirovine rast će za tri posto, a tu je i povećanje invalidskih mirovina za oko 10 posto, uz šire opcije rada u mirovini, kao i godišnji dodatak na mirovine, rekao je predstavljajući novi ZOMO Piletić.

‘800 eura već je sada malo za dostojanstven život’

Željko Šemper | Mirovina.hr/Canva
Sva Šemperova rješenja za veće mirovine: Evo što predlaže u mirovinskoj reformi

Saborska zastupnica SDP-a Marija Lugarić rekla je da svaki četvrti ili peti stanovnik Hrvatske živi s manje od 540 eura prosječne mirovine. Pitala je ministra zašto ne prihvate povoljniji faktor usklađivanja u omjeru 100 posto, umjesto predloženih 85:15. Ministar joj je odgovorio da se omjer povećavao s 50:50 na 70:30 i sada na 85:15 te da ovo nije posljednja intervencija ove Vlade po pitanju mirovinskih prava u Hrvatskoj. Irena Dragić (SDP) podsjetila je na HDZ-ovo obećanje iz prijašnjih mandata da će udio mirovine u prosječnoj plaći dosegnuti 60 posto, što se nije dogodilo, a ni neće s usklađivanjem u omjeru 85:15.

– Po kojem ste modelu izračunali da će 800 eura prosječne mirovine biti dostatno za život 2028. godine, jer to je već i danas malo za dostojanstven život, a cijene divljaju, rekla je Dragić. Ministar je ponovio da će se mirovine i dalje povećavati, ovisno o ekonomskim pokazateljima i proračunskim mogućnostima.

Boris Piližota upitao je hoće li se dodani staž od 12 mjeseci primijeniti i na majke umirovljene od 2019. godine. Ministar je jasno rekao da neće, jer će tu mogućnost dobiti samo majke koje će otići u mirovinu nakon 1. srpnja ove godine. Oporbu je zanimalo i ukidanje poreza na mirovine, što je i jedan od njihovih prijedloga.

‘Dobro jutro, ministre, konačno ste shvatili…’

Željko Šemper | Mirovina.hr/Canva
Šemper traži ocjenu ustavnosti Zakona: 'Dodatni staž za majke svim umirovljenicama, a ne samo novima'

– Dobro jutro, ministre. Konačno ste se probudili i shvatili da umirovljenici teško žive, da njih 850.000 prima ispod prosječne mirovine te da je udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći ispod 40 posto te da je umirovljenička inflacija dosezala i 60 posto. Dolazite s velikim rješenjem da ćete formulu usklađivanja promijeniti sa 70:30 na 85:15. Mogli ste već ranije prihvatiti naš prijedlog da se mirovine usklađuju prema rastu plaća ili inflaciji u stopostotnom iznosu prema povoljnijem faktoru. U posljednjih osam godina umirovljenici su na ovaj način mogli imati deset posto veću mirovinu, rekla je SDP-ova Sabina Glasovac.

Ministar je odgovorio Glasovac da su SDP-u hrvatski umirovljenici rekli ‘laku noć’, jer nisu ništa od toga primijenili kad su mogli, jer su u mandatu SDP-a mirovine rasle za 3,5 posto. Slijedilo je izlaganje po klubovima zastupnika, koji su iznijeli svoje prijedloge na predložene izmjene ZOMO-a.

– Možemo li mirovine barem do nekog iznosa osloboditi plaćanja poreza, a mislim da možemo i trebamo? Porez na mirovine umanjuje se sada za 50 posto, a predlažimo za 100 posto da se uopće ne plaća na neki iznos, do iznosa medijalne ili prosječne plaće. Iznad toga plaćali bi ga i dalje umirovljenici sa zaista visokim mirovinama. Prihod od poreza na dohodak prihod je lokalne samouprave, to državni proračun ne bi koštalo ništa, rekao je zastupnik stranke Možemo, Damir Bakić koji izračunao da za godišnji dodatak na mirovinu Vladi ne ostaje više od nekoliko eura po godini staža kada namiri sve izmjene iz mirovinske reforme. Ipak, ministar je još ranije obećao da će to sasvim sigurno biti više od pet eura.

‘Umirovljenici biraju između grijanja i večere’

Primjer dvoje umirovljenika naveo je SDP-ov Boris Piližota koji je iznio i SDP-ove prijedloge za veće mirovine. Traže usklađivanje u stopostotnom omjeru, ali i trenutačni rast mirovina za 10 posto u ovoj godini te u naredne tri godine rast od pet posto kako bi prosječna radnička mirovina rasla s 540 na 800 eura.

Starija osoba gura kolica invalida
Invalidske mirovine rast će za deset posto: Evo tko će dobiti povećanje

– Ankica 73 godine, krojačica iz Osijeka, 42 godine staža, 468 eura mirovine, kaže ‘neka probaju živjeti s tim iznosom pa da vidimo gdje im je reforma’. Ivan, vozač, 44 godine staža, 531 euro mirovine poručuje ‘nisam očekivao luksuz, ali ovo nije život nego preživljavanje’… Ovo nisu iznimke, ovo je život naših majki, očeva, djedova i baka… Jesu li Vladine mjere uspješne i dovoljne da naši umirovljenici počnu živjeti dostojanstveno? Prosječnih 540 eura mirovine pada ispod 510 eura s invalidskima i obiteljskima. Umirovljenici na rate kupuju lijekove, biraju između grijanja i večere, nadaju se da neće zazvoniti kartica u redovima na blagajni. To je sramota države, cijene hrane porasle su preko 35 posto, a kruha i krumpir preko 60 posto. Umirovljenička inflacija još je veća, jer im većina primanja odlazi na hranu, zaključio je Piližota.

Što očekujete od prijedloga mirovinske reforme u Saboru?


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije. 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap